vimeo

Vimeo; 2004 yılında ABD merkezli olarak kurulan video paylaşım temelli sosyal medya platformudur. Yaygın ve yoğun şekilde kullanılan bir diğer video paylaşım sosyal medya platformu olan Youtube ile doğrudan rekabet halinde olsa da Vimeo temelde uzun süreli video ve film paylaşımları özelinde kabul görmüştür.

Profil oluşturma, arkadaş ve ilginizi çeken profilleri takip etme, post paylaşımı, beğenme ve elbette video yükleme özelliğiyle video temelli olarak sosyalleşmeyi ve iletişim kurmayı sağlayan Vimeo, diğer video temelli sosyal medya platformlarından farklı olarak yetişkin içerikli videolara yer vermesiyle tanınmaktadır. Yine aynı özellik farklı ülke politikaları ve kısıtlamaları sebebiyle uygulamanın dünya genelinde hızlı yayılmasına engel olmuştur. Hala aktif olarak kullanılan platform, video blog özelliği sayesinde farklılaşmayı başarmıştır.

Vimeo Ne İşe Yarar?

Video paylaşım – video yükleme hizmetini sunan bir platformdur. Yüksek çözünürlüklere sahip video izleme imkanını barındırır. Sade yapısı ile ön plana çıkan video paylaşım mecrasıdır. Türkçe dil desteği yoktur. En fazla 1280 * 720 çözünürlüğe sahip video kalitesi sağlanabilmektedir. Diğer video paylaşım merkezlerinde olduğu gibi görüntü açısından fakir olan videolar yer almaz bu nedenle kullanıcı deneyimi ön planda tutulmuştur.

B2B Pazarlamada Vimeo Nasıl Kullanılır ?

Vimeo, çok köklü bir video paylaşım platformu olarak karşımıza çıkar. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu Youtube ile aynı yıl yani 2004 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Film yapımcıları tarafından ortaya çıkan bu uygulama dünyada 50 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahiptir. Ülkemizde de son zamanlarda oldukça popüler hale gelmeye başlayan bir video paylaşım uygulamasıdır. Burada film yapımcıları, animatörler, müzisyenler, yazarlar ve daha birçok kişi yaratıcı çalışmalarını paylaşır.

B2B pazarlamada Vimeo çok etkili bir seçenek olacaktır. Bu uygulama her ay 170 milyonun üzerinde ziyaretçi ve 700 milyonun üzerinde görüntüleme oranına sahiptir. Her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap eden sosyal medya uygulaması dijital pazarlama platformu olarak da karşımıza çıkar. Bu uygulama diğer sosyal medya ağları ve video paylaşım uygulamalarından biraz daha farklıdır. Sizlere Vimeo üzerinden işletmenizi nasıl yararlandıracağınızı detaylı olarak anlatacağım.

 Youtube üzerinde gerçekleştirdiğiniz profesyonel çalışmalardan yola çıkarak Vimeo üzerinde de bazı dijital pazarlama stratejileri belirleyebilirsiniz. Şimdi sizlere bu yazımızda Vimeo’dan dijital pazarlama faaliyetlerinde nasıl faydalanacağınız konusunda bazı detaylar vereceğiz;

Vimeo Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlama sürecinde video içeriklerin olduğu platformlar çok daha etkili alanlardır. Ancak birçok işletme çok bilinen video paylaşım siteleri üzerinde faaliyetlerini planlar. Ancak Vimeo gibi geniş bir kitleye hitap eden video paylaşım platformları da son derece etkili ve uygun maliyetli pazarlama faaliyetleri yürütebileceğiniz bir yerdir.

Profesyonel ve Estetik Videolar Ortaya Koyun

Vimeo’da yer alan videolar estetik değerler taşıyan ve içerik bakımından zengin ögelerdir.  Yani Vimeo özellikle dijital pazarlama sektöründe kurumsal firmaların profesyonel çalışmalara yer verdikleri bir video paylaşım platformudur. 

Hedef kitlenizi iyi analiz ederek markanızın imajını güçlendirecek profesyonel videolar oluşturmalısınız. Özellikle kullanıcılar videolarınızın içeriklerine dikkat edecektir. Bu  yüzden dolu içeriklere sahip videolarla markanızın güçlü yanlarını ortaya koyun. Yani ne kadar profesyonel yaklaşırsanız potansiyel müşterilerinizi ve iş ortaklarınızı o kadar fazla etkileyebilirsiniz. 

Türkiye’de özellikle video uygulamaları içinde Youtube varken, Vimeo gibi uygulamalar ikinci planda kalmaktadır. Ancak Vimeo’nun en güzel yanı firmaların pazarlamayı düşündükleri ürün ve hizmetlere odaklanmasına yardımcı olmasıdır. 

Reklamlara Yer Vermekten Kaçının

Vimeo uygulamasının en önemli özelliklerinden biri de videolarda reklam yayınlanmamasıdır. Bu yüzden içerikler kesilmeden görüntülenir. Bu yüzden reklamlara yer vermeden marka imajınızı oluşturmaya çalışın. 

Reklam olmaması sayesinde sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren diğer rakiplerin videonuzda yer almaması demektir.  Rakipleriniz sizin videolarınızda avantajlı reklamlar verirlerse yaptığınız çalışmaların amacına ulaşamaması söz konusu olabilir. Bu yüzden sizler de reklam olmadan etkili videolara yer verebilirsiniz.

İşletme Hesabı Açmayı İhmal Etmeyin

Vimeoda ücretli reklamlar yoktur.  Bu yüzden de firmalar işletme hesabı açarak burada videolarını oluşturur. Sizler de Premium bir işletme hesabı açarak videolarınızı paylaşabilirsiniz. Sizlere paketler hakkında da bilgi verelim;

  • Vimeo Basic: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz pakettir. Haftalık 500 MB depolama alanı sunar.
  • Vimeo Plus: Aylık 7 Dolar ücreti vardır. Haftalık olarak 5 GB depolama alanı vardır.
  • Vimeo  Pro: Aylık 20 Dolar ücreti vardır. Haftalık olarak 50 GB depolama alanı sunar.
  • Vimeo Business: Aylık 50 Dolar ödemesi vardır.  Haftalık bir depolama limiti yoktur. Ancak en yüksek 5 TB saklama fırsatı sunar. Orta ve büyük ölçekli işletmeler için son derece doğru bir yatırımdır.

Vimeo profili oluşturduktan sonra profilinizi istediğiniz gibi kişileştirebilirsiniz. Doğru adımlarla markanızı Vimeo üzerinde daha görünür hale getirebilirsiniz. Ayrıca marka imajınızı çok daha güçlü kılabilirsiniz. Vimeo’daki ücretli hesaplar sizlere birçok kolaylık sunarlar. Burada sizlere sunulacak kolaylıklar şöyledir;

Özelleştirilebilir Video Paylaşımı:  Ücretli paketlerle hesap açtığınızda kendi markanızı ve domaininizi kullanarak sitelerinizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca başka bir markayla özdeşleştirme yapabileceğiniz kişiselleştirmeler de gerçekleştirebilirsiniz. Una ek olarak video oynatıcıda işletme logosu koyabilir, firmanıza ait görsel ekleyebilir, oynatıcı renklerini özgünleştirebilir, her videoya özel URL  oluşturabilir ve küçük resimler seçebilirsiniz. Bu özellikler sizlere kurumsal bir firma algısı oluşturma ve marka imajını güçlendirme konusunda büyük avantajlar sağlayacaktır.

Başka Platformlarda Paylaşım: Vimeo üzerinde oluşturduğunuz videoları farklı web sitelerine yerleştirebilir ya da çevrim içi sosyal paylaşım ağlarında da paylaşabilirsiniz.  Bu sayede videolarınızı çok daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Daha geniş bir paylaşım ağı olan videolardan daha etkili SEO değerleri alabilirsiniz. Böylece arama motoru sıralamalarında web sitenizi daha öne çıkabilirsiniz.

Sonuçları Değerlendirme: Vimeo, analiz anlamında da işletmelere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Kullanıcılarınızın  etkileşimini, demografik özelliklerini detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca beğeniyi, gösterim sayısını,  yorumları ve daha birçok parametreyi inceleme fırsatı verir. Bununla birlikte oynatma olan konumlar, videoların oynatıldığı cihazlar ve kullanıcı etkileşim alanı  gibi detayları da inceleyebilirsiniz. Bu verileri elde ederek iş ortaklarınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca pazarlama stratejilerinizi bu detaylara göre oluşturabilirsiniz. Ayrıca Vimeo üzerinden analiz çalışmalarınızı profesyonel ve düzenli olarak yaparak daha geniş kitlelere ulaşabileceğiniz pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. 

Son Yorum

B2B pazarlamada Vimeo, Türkiye pazarında her geçen gün güçlenen bir video paylaşım ağıdır. Sizler de buradaçok daha profesyonel çalışmalara imza atabilirsiniz.

Vimeo üzerinde bir işletme hesabı açarak marka imajı oluşturabilir ve ticari faaliyetlerinizde etkili dijital pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

S.S.S

Vimeo ile Youtube Arasındaki Farklar Nelerdir?

Görüntü ve ses kalitesi Youtube’a nazaran daha yüksektir. Youtube’a göre çok daha kontrollü video yükleme ve onay politikası mevcut. Boş, saçma, işe yaramaz, illegal video sayısı çok daha azdır. İzleyici kitleleri Youtube’da olduğu gibi gereksiz yorumlar bırakmıyor. Youtube video yükleme sırasında çok daha kısa sürede onay veriyor ve ardından telif sorunu çıkacak olursa haber vermeden video’yu sistemden siliyor. Vimeo’da ise yüklenen bir video çok daha kapsamlı kontrol ediliyor. Böylece habersiz video silme gibi olaylar çok nadir yaşanıyor. Videolarınıza kendi logonuzu ekleme imkanı sunuyor. Videolarınızı izleyen kitleleri çok daha kolay analiz edebilme fırsatı barındırıyor. Vimeo’ya yüklediğiniz video’yu linkini değiştirmeden kolayca değiştirebiliyorsunuz. Youtube’da bu özellik yok.

Vimeo’da Neden Ücretli Hesap Açmalıyım?

Youtube video aramalarında ücretiyle ön plana çıkarıyor. Diğer kullanıcılar öncelikle bu videoları görüntülüyor. Ama Vimeo’da ücret ödeyerek video yükleyenler başkalarının kendi video aramasından önce görüntülenmesine izin vermemiş oluyor. Her ücretli hesap aynı dengede video sıralamasını elde etmiş oluyor.

Vimeo Basic Hesabı Bir Deneme Hesabı mıdır?

Hayır bir deneme hesabı değildir. Kalıcı hesaptır. Ancak temel paket hesap açanlar çok fazla video yükleyemez ve diğer ücretli hesapların sahip olduğu imkanlara sahip olamaz.

Vimeo Ücretli Hesabımı İstediğimde İptal Edebilir miyim?

Elbette dilediğiniz zaman hesabı kapatabilir ya da bir – birkaç alt hesaba düşürme yapabilirsiniz. Hesap kapatma ya da hesap düşürme sırasında 30 günü doldurmazsanız ücret ödemezsiniz.

Video’mu İzleyenler Başkalarının Reklamını İzleyecek mi?

Kesinlikle hayır. Video’nuzun ne önünde, ne ortasında, ne sonunda… Kısacası sizin videonuzu izleyenler hiçbir reklamı görmeyecek.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir