viral reklam

Viral reklam; herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımının doğrudan değil alt mesajla kullanıcıya aktarılmasıdır. Günümüzde özellikle film ve dizi sektöründe sıkça tercih edilen viral reklamlar, kullanıcıda ürün profilinin daha değerli görünmesini sağlamakta ve kullanıcılar için daha çekici özellik taşımaktadır. 

Viral reklamlar ürün ya da hizmetin doğal yaşam döngüsündeki herhangi olağan bir kavrama yerleştirilmesi temeline dayanır. Viral reklam yöntemi uygulanırken ürün ne çok derin bir katmanda sunulmalıdır ne de çok açık. Müşterinin anlayabileceği ancak ilk görüşte anlaşılmayan seviyede olması ürün tanıtımı için oldukça önemlidir. Film ve dizilerde tüketilen ürünlerin markayla sunulması, internet reklamlarındaki kelime oyunları, markayı çağrıştıracak renk ve logo fontlarının yoğun kullanımı viral reklam yöntemlerinden yalnızca bazılarıdır.

Viral Reklamın Özellikleri

Viral reklamların özelliklerini maddeler halinde açıklayalım.

  • Açıkça reklam yapmazlar

Ürün veya hizmetin tanıtımını direkt olarak yapmazlar, çok açık olamayacak bir şekilde o ürün ya da hizmetin faydalarını sıralarlar.

  • Kısa sürede yayılırlar

İnsanlar tarafından viral reklam beğenildiği için kısa sürede internet ortamında paylaşılırlar. Bu paylaşma herhangi bir reklam amacı gütmez. Tamamen beğenme söz konusu olduğu için gerçekleşir.

  • Marka değil konu ön plandadır

Genellikle bir hikâye etrafında oluşturulurlar ve reklam içerisinde ön planda olan marka değildir. Bu reklamların genelde bir konusu vardır ve asıl odak o konu üzerinedir.

  • Ekonomiktir

Fazla bütçe gerektirmezler. Bu yüzden çekim maliyeti oldukça düşüktür. Çoğu zaman tek bir oyuncu ve tek bir kamera viral reklam çekmek için yeterli olabilir.

  • Kalıcıdır

Kısa süre içerisinde reklam içerisinde geçen slogan insanların zihnine yerleşir. Çok iyi hazırlamış bir viral reklam yıllar geçmiş olmasına rağmen hala insanların zihninde yer tutabilir.

  • Yayılımları internet ortamında gerçekleşir

Klasik reklam türlerinden farklı olarak viral reklamlar başta sosyal medya olmak üzere internet ortamında yayılırlar.

  • Direk bilinçaltına hitap ederler

Bu yüzden kullanıcılar tarafından markanın güvenli olarak etiketlenmesi söz konusudur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir