viral video nedir, nasıl yayınlanır, özellikleri nelerdir

Viral videolar bir diğer adıyla viral reklamlar, insandan insana hastalık gibi yayılmasıyla ön plana çıkan, çok popülerleşen, popülerliği yakalarken izleyenlerine reklam izleme hissi vermeyen, yani hissettirmeden doğal olarak beğenilip paylaşılan videolardır. Özellikle sosyal medyada yayılarak kişiden kişiye ulaşmasına vesile olur. Tıpkı bir virüsün yayılması gibi viral videolar/viral reklamlar da hızla yayılır. Herkese ulaşmasındaki temel sebep beğenilmesi ve paylaşma isteğini kendiliğinden uyandırmasıdır. Tasarımının, beğenilecek ve paylaşma isteği uyandıracak bir tarzda olması önerilir.

Viral reklamlar, standart bir reklam görünümüne sahip değildir ve bu görünümden uzak olacak şekilde tasarlanırlar. Bu da izleyenlerinin bir reklam izliyormuş hissine kapılmamalarını sağlar. Böylelikle paylaşma isteği uyandırılacak ve güzel bir tasarımla da beğenme duygusu uyarılacaktır.

Viral Video Nedir?

Viral, kelime anlamı olarak reklamcılık sektöründe, kendiliğinden yayılan bir video, bir resim ya da bir materyal anlamına gelmektedir. Viral video ise videonun reklam olduğunu bilmeden kullanıcı tarafından paylaşılması anlamına gelmektedir. Viral videoda marka logosunun bulunması ya da bulunmaması o videonun viral olmasını doğrudan etkilememektedir. Burada önemli olan husus, kullanıcın videoyu izlerken ilk etapta o videonun reklam olduğunu anlamamasıdır.

Viral videolar genellikle amatör çekimlerle gerçekleşse de bu videoların maliyetinin düşük olacağı anlamına gelmez. Viral video hazırlanırken en ince detaya kadar düşünülüp hesaplanmalıdır ki kullanıcı tarafından o videonun viral olduğu ilk etapta anlaşılmasın ve paylaşabilsinler. Viral videolar çok popüler olarak sonuç vermektedir. Videolar doğal olarak beğenilip paylaşılmaktadır. Kişiden kişiye özellikle sosyal medya vasıtası ile hızlıca yayılırlar. Böylelikle video büyük kitlelere ulaşmış olur. Herkese ulaşmasının temelinde beğenilmesi ve paylaşma isteğinin kendiliğinden uyanması yatmaktadır.

Viral Videolar Nasıl Yayılır?

Söz konusu yayılmak olunca bu kavram pek çok markanın da dikkatini çekmiş bulunmaktadır. Markalar, uzun metrajlı, çok oyunculu televizyon reklamları çekmektense viral reklamları tercih etmekteler. Her ne kadar televizyon reklamları etkisini tam olarak yitirmese de viral reklamlar bu sektörde kendine önemli bir pay edinmiştir.

Viral reklamlar firmanın kendisi tarafından çekilen reklamlar ve son kullanıcı reklamları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Son kullanıcı türünde olan reklamlar genellikle sosyal platformlarda görülmektedir. Kullanıcı tesadüfen bir markanın ürününü övecek şekilde bir video çeker, video beğenilir ve yayılır. O kadar yayılır ki viral halini alır, bu video herkesin gündeminde olur. Viral videolar bu nedenle önem arz etmektedir. Bir de firmaların kendi çektikleri viral reklamlar bulunmaktadır. Burada ise işler firmanın profesyonel bir ekibe proje vermesi ile yürümektedir. Her ne kadar profesyonel bir ekip hazırlasa da reklam, doğal ve amatör olarak görülür.

Viral Video Nasıl Hazırlanır?

Viral video nasıl hazırlanır konusu çok geniş ve detaylı bir konu olsa da biz burada özet bilgilere maddeler halinde yer vereceğiz.

1) Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın ve Onları Anlayın

Öncelikli olarak hedef kitlenizi belirlemek, onları iyi tanımak ve anlamak zorundasınız. Çünkü bir videonun herkes tarafından beğenilmesi neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle belirli bir hedef kitleye yönelik olarak video çekmelisiniz ve onları iyi tanımalısınız. Hedeflediğiniz kitleye iyi odaklanın. Örneğin hedef kitlenizin arkadaşlarıyla neler konuştuğunu keşfederek onları daha iyi tanıyabilirsiniz. Unutmayın, çağımızın en popüler sohbet başlangıçları, internet videolar sayesinde olmaktadır. Videonuz hedef kitlenize anlamlı gelmeli, onlara hitap etmeli ve eğlendirmeli.

2) Videonuz Neden Paylaşılacak?

Bir videonun viral olması için hızla paylaşılması gerekmektedir. Bir videonun paylaşılmasında ise iki ana motivasyon kaynağı yer almaktadır. Bunlardan ilki video ile yarattığınız güzel duyguları başkaları ile paylaşma isteğidir. İkincisinde ise paylaşan kişi videoyu keşfeden olmak istemiştir. Bütün bu unsurlar sizi videonuzun neden paylaşılacağı sorusuna götürmekte. Soruya uygun cevaplar üretin ve uygun videolar çekin. Bunu uyguladığınız zaman viral video hazırlamanın ikinci adımını atmış olacaksınız.

3) Viral Tetiklemesi

Viral tetiklemesi, pasif izleyiciyi aktif bir izleyiciye yani videoyu paylaşan bir izleyiciye dönüştürmeye denmektedir. Yani video çok komik, çok vurucu ya da çok şaşırtıcı unsurlardan en az bir tanesine sahip olmak zorunda ki pasif izleyici aktif bir hale geçebilsin. Özetle viral tetiklemesini gerçekleştirmeniz gerekmekte. Her şeyin en uçta olması gerekmektedir. Komikse kahve püskürtecek kadar komik, şaşırtıcı ise ağızları açıkta bırakacak kadar şaşırtıcı olmak zorundasınız. İzleyicinin şaşırması, gülmesi, tüylerinin diken diken olması iyiye işarettir.

4) Video Süresini Çok Uzatmayın

Ortalama bir video izleyen kişi, videoyu 15-30 saniye boyunca izlemektedir. Bu nedenle süreyi çok uzun tutmamalısınız. En azından 1 dakikayı geçmeyen videoların oluşturulması, viral video adına olumlu bir durumdur. İzleyiciler videonun sonuna kadar izleyebilir, bu onlarda beğenme ve paylaşma isteği meydana getirir. Böylelikle videonuz viral olma yolunda bir adım daha atmış olur.

5) Videonuzu Doğru Yerde Paylaşın

Videolarınızın doğru yerde paylaşılması da videonun viral olmasında oldukça önemli bir etkendir. YouTube, Vimeo gibi platformlarda paylaşım yapmanız videonun viral olmasında oldukça etkili olacaktır. Bunun haricinde diğer video platformlarında da paylaşılması olumlu etki yapacak diğer unsurlardır.

6) Videoyu Başkalarına İzletin

Videoyu üreten prodüksiyon firmasının geniş bir ağa sahip olması maça 1-0 önde başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca konuyla ilgili geniş kitlelere sahip olan blog yazarları ve ünlü isimlerle iletişime geçmeniz, onlara videoyu izletmeniz, videonuzun yayılması açısından olumlu bir durumdur. Bütçeniz doğrultusunda videoyu Facebook ya da Google reklamlarıyla duyurabilirsiniz. Diğer reklam çeşitleri de viral olma yolunda atılacak etkili adımlardan birisidir. Unutmayın, bir video ne kadar başarılı olursa olsun izlenmiyorsa, viral olamaz.

7) Videonuz Özgün Olmak Zorunda

Kopya içerikler kullanıcılar tarafından sevilmez ve paylaşma isteği uyandırmaz. İster yazılı ister görsel olsun, içerikleriniz özgün olmak zorunda. Özgünlük şartı sağlanmadığında o video viral olma yolunda başarılı olamayacaktır. Fark yaratacak ve özgün içerikli video viral olma yolunda olumlu bir etki yaratacaktır. Bu sayede video kullanıcıların hafızasında yer edinebilir.

8) Paylaşma Zamanını İyi Ayarlayın

Eğer videonuz akımlarla alakalı bir video ise o akımın popülerliği geçmeden videonuzu paylaşmak zorundasınız. İnternette yer alan akımlar çok çabuk değişebilmekte, yerini yenilerine bırakabilmektedir. Bu nedenle zamanlamayı iyi ayarlayarak, doğru zamanda, doğru yerde, doğru başlıklarla videonun yayınlanması gerekmektedir. Eğer videonun paylaşma zamanlamasını iyi ayarlayamazsanız viral olma açısından başarısızlıkla sonuçlanacaktır.  Bu madde, viral olma yolunda atılacak en etkili adımlardan bir tanesidir.

Viral Video Özellikleri Nelerdir?

Viral videoların çok keskin çizgilerle net bir şekilde belirlenmiş özellikleri yoktur. Ancak viral olmuş videoların özelliklerine bakarak bir sonuca varabiliriz. Sonuç olarak viral videolar beklenmedik şekilde başarı göstermekte ve yayılmaktadır.

  • Kısa Başlık: Yapılan araştırmalara göre viral olmuş videoların %75’i en fazla üç kelimeden oluşmaktadır. Bu nedenle viral video hazırlayacaksanız başlığı kısa tutmakta fayda var.
  • Komedi Faktörü: Yapılan araştırmalar, viral videoların en az %30’unun komedi unsurunu içerdiğini göstermektedir. Bu nedenle ilk 30 saniye içerisinde izleyicinin güldürülmesi hedeflenmektedir.
  • Yetenek Faktörü: Yapılan araştırmalara göre birçok viral videoda kişisel yeteneklerin kullanıldığı ön plana çıkmaktadır. Viral videoların %30’u bu özelliği içermektedir.
  • Müzik Kalitesi: Viral videoların %60’ında müzik ön planda olmaktadır. Bu nedenle müzik kalitesi de bir diğer önemli özelliklerden birisidir.
  • Şaşırtma: Yapılan araştırmalara göre viral videoların yarısı izleyenleri şaşırtmayı başarmakta.
  • İroni Faktörü: Yapılan araştırmalar viral videoların %90’ının izleyicilerin beklentilerine ters düşecek şekilde ironi içeren özelliklerin bulunduğunu göstermekte. Bu ironi ile birlikte genellikle toplum tarafından kabul edilen kurallar eleştirilmektedir.
  • Genç ve Çocuk Faktörü: Yapılan araştırmalara göre viral videoların %35 ‘inde 18 yaş altı gençler, %20’sinde ise 10 yaş altı çocuklar ön planda bulunmaktadır.
  • Süre: Yapılan araştırmalara göre viral videoların %60’ının süresi en fazla 3 dakika olarak belirlenmiştir. Genel ortalama ise 2 dakika 47 saniye olarak belirlenmiştir. Bu da yol göstermesi açısından oldukça önemli bir veridir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir