Web Site Hızı Testi

İnternet ortamı dünyadaki en büyük iletişim kanalı olmayı başardı.  Saniyede ortalama 5 kadar web sitesi açıldığı bilinmekte. Üstelik dünyadaki toplam web sitesi sayısı 2 milyarı bulmaya yakın. Her firma internet ortamında var olmak için bir web sitesi geliştiriyor. Web siteleri istediğiniz sektörde açarak insanlara ulaşabileceğiniz bir servis. Ancak sizinle aynı alanda hizmet veren çok sayıda firma olduğu için öne çıkmanız gereken bazı detaylar var. 

Kullanıcılar için web sitesinde birçok detay önemli. Bir kullanıcının internet üzerinde bir web sitesine girmesini sağlayan detaylardan biri web sitesinin açılma hızıdır. Analizlere göre kullanıcılar web sitesinin açılma hızı 3 saniyeyi geçtiğinde web sitesine giriş yapmak istemiyor. Web sitesi hız testi sayesinde sahibi olduğunuz sitenin hızını kolayca ölçebilirsiniz. Belirli bir yavaşlıkta olan siteniz için gerekli çalışmaları yaparak hızı arttırabileceğinizi belirtelim.

Web Site Hızı Testi Nedir?

Google web sitelerinizin en çok bir saniyede açılması gerektiğini belirtmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar da web sitenizin hızının bir saniyeden daha düşük olması gerektiğini belirtmektedir. Tüm arama motorlarında bu kriter üst sıralara çıkabilmeniz için bir tercih sebebidir. Web sitesi hız testi, web sayfanızı ya da sitenizi açılma hızı bakımından ölçen bir çalışmadır.

Web sitenizin hızını ölçebilmek için belli araçlar kullanmanız gerekir. Bu araçlar size web sitenizin açılma hızı hakkında bilgiler verir. Ayrıca bazı araçlar web sitenizi yavaşlatan etmenleri de sizlere detaylı olarak belirtir. Sonrasında web sitesi optimizasyonunu yaparak hızını arttırabilirsiniz. Web sitesi hız testinden sonra bir uzmandan yardım alarak hızı arttıracak dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Web Site Hızı Testi İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Web sitesi hız testi ölçümü yapmak için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz araçların tamamının farklı özellikleri vardır. Bu sayede sizlere web sitenizin hızıyla beraber çeşitli konular hakkında da bilgi alabilirsiniz. Web sitenizin hızını ölçebileceğiniz araçlar şöyle listelenebilir;

Google Page Speed Insigts: İnternet ortamında uzmanların en çok kullandığı ölçüm aracıdır. Google tarafından geliştirilmiş bir servistir. Link üzerinden web sitenizin online olarak hızını ölçebilirsiniz. Ayrıca Chrome uygulaması üzerinden kullanabileceğiniz uzantı sayesinde bir sekme ya da sayfa açmaya gerek kalmadan web sitenizin hızını ölçebilirsiniz. Sistem siteniz için 0 ile 100 arasında bir puan verir. Ayrıca sizlere web site hızınızı arttırabilmek için hayata geçirmeniz gereken iyileştirmeleri de sizlere bildirir.

Google Test My Site: Mobil uyumlu web sitenizin 3G bağlantısı sayesinde online olarak hızını test edebilirsiniz. Web sayfanızın yavaş olmasının nedenini size veren sistem, kaybettiğiniz trafik oranını da tahmini bir sayıyla sunmaktadır.  Ayrıca Google Page Speed aracında olduğu gibi detaylı bir rapora da ulaşmanız mümkündür.

Web Page Test: Siteniz için detaylı analiz yapabileceğiniz bir araçtır. Sitenizin farklı ülkelerden her tarayıcı ile giriş hızı bilgilerini vermektedir. Ayrıca giriş yapılan cihaz ve işletim sistemlerinde de açıldığı hızı sizlere ayrıntılı olarak bildirmektedir. Bu hız testini çevrimiçi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

GT Metrix: Söz konusu araç sizlere çok detaylı bir analiz sunmaktadır. Uygulama üzerinde kullanıcı girişi yaparak da ölçüm yapabilirsiniz. Kullanıcı girişi sayesinde sitenizde cihaz, lokasyon ve tarayıcıyı dikkate alarak bir analiz yapabilirsiniz. Ayrıca aldığınız sonuçları sizlere PDF olarak da sunmaktadır. Bu raporda yapılan sorgular ve sunulan cevaplar ayrıntılı olarak bildirilmektedir.

Pingdom Website Speed Test: Belirttiğimi web sitesi hız testi aracı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ancak bazı SEO uzmanları tarafından doğru sonuçlara sahip olmadığı belirtilmektedir. Bu sistem de sizlere Google Page Speed Insights sisteminde olduğu bibi 0 ile 100 arasında bir sayı verecektir.  Ayrıca GT Metrix ölçüm aracında olduğu gibi sonuçlar arşivlemeniz için sizlere PDF formatında verir.

Google Analytics Site Hızı Verileri: Web siteniz Google Analytics hesabına sahipse site hızınızı ölçmeniz mümkündür. Bunun için Davranış sekmesine giriş yaparak site hızı butonundan işlem yapabilirsiniz. Ziyaret deneyimi sırasında kullanıcılara web sitesinin açılış hızı tarihsel olarak detaylı listelenmektedir.

Load Impact: Gerçekleştirdiğiniz test sonrasında kaynak kodların içinde performans değerleri sizlere sunulur. Ayrıca üyelik yaparsanız daha fonksiyonel sonuçlar veren değerlendirmeler yapabilirsiniz. Farklı rotasyonlardan sitenize bağlanma hızını da test edebilirsiniz. Ayrıca sunucu ölçümleri de detaylı bir raporlamayla sunulmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir