Yönlendirme işlemi birçok web sitesi sahibinin gerçekleştirdiği işlemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönlendirme; belirlediğiniz web adresi üzerinden farklı bir adrese yönlendirme (giriş) gerçekleşecektir. Bu metnimizde kontrol panelinizde bulunan ‘’Yönlendirmeler’’ özelliğini kullanarak web adresi yönlendirme işlemini masaya yatıracağız. Bu sayede yönlendirme işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Yönlendirme Nedir?

Web sitesi yönlendirme işlemi şu şekilde tanımlanmaktadır; herhangi bir web adresine giriş yaparken sizleri başka bir web adresine götürecektir. Örneğin youtube.com adresine girdiğinizi varsayalım, youtube.com adresinde de yönlendirme bulunuyorsa ve bu yönlendirme de twitter.com adresiyle eşleşmişse sizler youtube.com adresine girmenize rağmen direk twitter.com adresine yönlendirecektir.

Yönlendirme işlemleri geniş alanlar üzerinden kullanılarak çeşitli avantajlar sağlayabilmektedir. Keza günümüzdeki birçok web adresi yönlendirme işlemlerini gerçekleştirerek hitlerini çoğaltmaktadırlar. Fakat yönlendirme işlemi doğru şekilde yapılması ve suiistimal edilmemesi önemlidir. Aksi takdirde Google bu suiistimal kısa bir süre içerisinde fark edecektir. Yönlendirme işleminin en önemli avantajı taşınan web adreslerine imkan sağlaması. Örneğin uzun yıllardır bir web adresi üzerinden hizmet sağlıyordunuz, markanızın ismi ve logosu değişti. Fakat sitenize düzenli olarak giren müşterileriniz kaybetmemek için yönlendirme işlemi yapabilirsiniz. İşte bu durum sizlere avantaj sağlayacak, müşterilerinizi kayıp etmenize engel olacaktır.

Kontrol Panelinden Yönlendirme İşlemi Yapma

Kontrol paneli üzerinden yönlendirme işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Fakat bu işlemleri gerçekleştirirken varsa SEO uzmanınızdan destek almak ve yönlendirmeyi doğru şekilde tahlil etmek sizlere fayda sağlayacaktır. Aksi şekilde isteğinizin gerçekleşmemesi gibi durumlarda olabilmektedir. Kontrol paneli üzerinden yönlendirme işlemleri için şu adımları izleyin.

  • Kontrol Paneline Giriş Yapın

Web adresinizin kontrol paneline giriş yapın.

  • Yönlendirme Bölümüne Giriş

Kontrol paneliniz üzerinden ‘’Yönlendirme’’ kategorisine giriş yapmanız gerekmektedir. Yönlendirme kategorisi üzerinden işlemimizi gerçekleştireceğiz.

  • URL Girilmesi

Yönlendirme bölümüne giriş yapmanızın ardından karşınıza çeşitli URL alanları çıkacaktır. İlk kısma kendi web adresinizin alan adını girmeniz gerekmektedir. Diğer kısmı yani yönlendirmenin yapılacağı adrese de hangi adres yönlendirmesini yapmak istiyorsanız onu yazmanız gerekmektedir. Sonrasında ‘’Oluştur’’ veya ‘’Tamamla’’ gibi onay anlamına gelen kısma tıklayın.

NOT: Bu işlemleri yerine getirmenizin ardından yönlendirme işlemini yapmış bulunmaktasınız. Kontrol panelleri sunucu firmalarının farklı tema kullanmalarından kaynaklı değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu mantık üzerinden tüm işlemleri rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Yönlendirme İşlemini Denetlemek

Yönlendirme işlemini denetlemeniz her zaman mantıklı bir hareket olacaktır. Keza yönlendirme işlemini denetlemekte, yönlendirme işlemi kadar basit ve kolaydır. Herhangi bir tarayıcı üzerinden yönlendirme üzere ayarladığınız sayfaya giriniz. Sayfaya girmeniz ile birlikte sizi nereye götürdüğüne göz atın. Eğer ki istediğiniz web adresine götürdüyse, tebrikler başardınız! Farklı bir web adresine götürüyorsa, tekrardan kontrol paneli üzerinden alan adının (URL) doğru bir şekilde yazıldığında emin olun. Bu durumları yerine getirmenize rağmen işlem gerçekleşmiyorsa aşağıda yolları izleyebilirsiniz:

  • Kullandığınız tarayıcının ön belliğini temizleyin.
  • Farklı tarayıcı programlarıyla denetleme işlemini gerçekleştirin.
  • Web adresinizin hosting sağlayıcısına işaretini denetleyin.

Bu işlemleri de yapmanıza rağmen istedikleriniz olmuyorsa, hosting şirketiniz ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere kısa süre içerisinde destek olacaklardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir