profesyonel seo uzmanı

Web tasarımı; sitelerin bütün özelliklerinin geliştirmesinin yapıldığı süreçtir. Burada pek çoğumuzun aklına yalnızca görsel nitelikler geliyor olsa da, aslında süreç pek çok teknik detayı içerisinde barındıran ciddi bir süreçtir. Hayatımıza Google ile birlikte giren SEO kavramlarının tamamı, web geliştirme süreçleri ile doğrudan bağlantılıdır. Peki aradaki bağlantı nedir? Neden böyle bağlantı gereklidir?

SEO ve tasarım ilişkisi

Web tasarımı, ismindeki tasarım kavramına adlanılmaması gereken bir süreçtir. Buradaki uygulamalar yazılım geliştirme, sunucu tahsisi ve benzeri birçok işlemi kapsar. Bu işlemler de doğrudan seo ile ilgili süreçler olduğundan dikkatle yapılmaları gerekir. Bu kriterlere genel hatları ile bakalım.

Web Sitesi Geliştirme Süreçleri

Web siteleri geliştirilirken, ilk aşama yazılım ve kodlama dilinin tercihidir.

Web sitesi inşa edilirken öncelikle site yazılımına karar verilir. Site yazılımı, sitenin üzerine kurulduğu kod yapısıdır. Modern kodlarla yapılmayan ve içerisinde hata barındıran kodlama; seo bakımından son derece zararlıdır. Zira Google Bot ismi verilen, sitenizi düzenli olarak tarayan robotlar, bu kodlarda bozukluk olduğunda, sitenizi ziyaret etmeyi bırakabilir veya sınırlı tarama yapar. 

Ayrıca bu kullanıcı deneyimi bakımından bir sorundur. Hatalı kodlanan sitelerin görsel olarak da Verimli olmaları söz konusu değildir. 

Sunucu Tahsisi

Kullanacağınız sitenin özelliklerine uygun ve kapasiteyi kaldıracak düzeyde bir barındırma hesabı kullanmanız gerekir. Örneğin wordpress kullanıyorsanız, buna uygun bir sunucu satın almanız gerekecektir. Geleneksel hosting ile wordpress verimli çalışmayabilir. Uygun olmayan sunucuda site yavaş çalışır ve kesintiler olur. Bu Google için oldukça büyük bir kullanıcı deneyimi sorunudur.

Basit ve erişilebilir içerikler geliştirmek

Web siteleri geliştirilirken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, sitelerin çok karmaşık ve görselliğe odaklı siteler olarak geliştirilmesidir. Oysa kullanıcı sitenize görsel şölen için değil, ihtiyaçlarını karşılamak için girer. Kullanıcı sitenizde aradığına kolayca ulaşamazsa, sitenizi kısa zamanda terk eder. Bu durumda ciddi bir seo sorunudur.

Ağır görseller sitenizi yavaşlatır

Sitenizde çok büyük görsellerin olması da ciddi bir Seo olumsuzluluğudur. Site yüklenmekte zorlanır ise kullanıcı sitenizi terk edecektir ki, Google bu durumda sitenizi efektif biçimde taramaz. Bu noktada resim optimizasyonu yapmalı ve mutlaka insight değerlerini dikkate alarak işlem gerçekleştirmelisiniz. Resim optimizasyonu için yerel yazılımları kullanabilir veya sitenize optimizasyon eklentileri kurabilirsiniz.

İçerik kalitesi 

Sitenizin geliştirilmesi sürecinde, kullanıcının sitenize neden geliyor olduğunu doğru tespit edip, onlara orada olmak için nedenler vermelisiniz. Kullanıcı sitenizde zaman geçirirken ihtiyaçlarını nitelikli ve özgün içerikler ile karşılamalı. Gerek metin içeriği, gerekse görsel medya özellikleri bu bakımdan hassasiyetle değerlendirilmeli ve kullanılmalıdır. Alakasız içerik kullanıcının yine siteyi terk etmesine sebep olurken, kopya içerik Google’ın sitenizi bütünüyle yasaklamasına yol açabilir. Ayrıca kopya içerik bir fikir hakları ve telif suçudur.

Google Kullanıcı Deneyimine Neden Önem Verir?

Google; arama yapanlara ücretsiz ve nitelikli bir sistem sunma vizyonu ile çalışır. Geçmişte siteler nasıl yapılırsa yapılsın, gelen kullanıcı trafiği ve sitenin aldığı dış bağlantılar gibi detaylar sitenin arama motorlarında öne çıkmasına yetiyordu. Ancak Google bunun kullanıcı deneyimi ile alakası olmadığını ve sistemin bu şekilde ağır biçimde istismar edildiğini tespit etti. Yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda çok niteliksiz ve çoğu hile ile yükseltilmiş siteler olduğu tespit edilince farklı bir yola gidildi.

Bu majör algoritma değişikliği, o günden beri tasarımın SEO üzerinde çok ciddi şekilde etkili olması sonucunu ortaya çıkardı. Artık sitenizin kullanıcılara gerçekten bir şeyler veriş vermediği analiz ediliyor ve en iyi deneyimi sunan siteler öne çıkarılıyor.

Sitenizin arama motorlarında öne çıkması için öncelikle siz bir siteyi gezerken ne ararsınız, bu soruyu cevaplamaya çalışın. Kolay, hızlı, aradığınızı tam olarak içeren, göze hitap eden bir site; tam aradığınız sitedir değil mi?

İşte Google da tüm sitelerde bu özellikleri arar. Sitenizin bu özelliklere sahip olması, sitenize olan güveni artırır ve doğal olarak sitenizde daha fazla kullanıcı daha fazla zaman geçirir. Ayrıca bu durumda siteniz sosyal ve diğer dijital medya ortamlarında daha fazla paylaşılır. Bütün bu kriterleri bir araya getiren Google; sitenizi arama sonuçlarında yükseltir. Tabii bir ek not olarak, yazılımsal gelişmeleri takip etmeli ve yeni kodları derhal benimsemelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir