WHİTE HAT SEO

Web siteleri arama motorlarında ön sıralara gelebilmek için bazı optimizasyon teknikleri uygularlar. Web sitesi sahipleri bu çalışmaları kendileri yapabilecekleri gibi bu konuda bir ajans ya da SEO uzmanından da yardım alabilirler. SEO çalışmaları etik olan uygulamalarla yapılabileceği gibi arama motorları tarafından istenmeyen ve etik olmayan şekillerde de yapılır.

Burada devreye White hat SEO ve black hat SEO terimleri girer. İki şekilde de yapılan çalışmalar web sitelerinin arama motorlarında ön sıralara gelmesi için yapılan temel dokunuşlardır. Bu çalışmalar bir web sitesinin ön sıralara gelmesine yardımcı olmaktadır. Ancak yapılan çalışmanın niteliği ilerleyen zamanlarda üst sıralarda kalma durumunuzu da belirleyecektir. Öncelikle sizler için White Hat SEO çalışmalarına değinelim.

White Hat SEO Nedir?

White hat SEO çalışmaları güvenli şekilde yürütülen arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ifade eder. Yani web siteniz için  arama motorları tarafından kullanıcı odaklı, belirlenen kurallara uygun şekilde yapılan tekniklerdir.   Yani bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara gelebilmesi için kurallara uygun, etik çalışmaları kapsar.

White hat SEO çalışmaları kısa vadede sonuç almanın daha zor olduğu çalışmalardır. Ancak organik bir trafik çektiğiniz için sağlam ilerlersiniz ve belli bir süre sonra arama motorlarında üst sıralarda yer edilebilirsiniz. Bu sayede gelirlerinizi kolayca arttırabilirsiniz. Black hat SEO çalışmaları arama motoru ve ziyaretçileri aldatan,  kalıcılık süresi kısa olan çalışmalardır. Yararlı bir kaynak olarak görülen bir web sitesi size her zaman yarar sağlayacaktır. Bu yüzden ülkemizde profesyonel web master  ve SEO uzmanları arama motorları tarafından izin verilen teknikleri uygulayarak çalışmalarını yürütmektedirler.

White Hat SEO Teknikleri Nelerdir?

White hat SEO teknikleri bilinen tüm optimizasyon çalışmalarını barındırmaktadır. Bildiğiniz bu kavramları yine de size kısaca açıklayalım;

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları kelime ve kelime gruplarıdır. Anahtar kelime analizi yaparak mücadele etmeniz gereken alanları belirleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin doğru kullanıldığı içerikler oluşturarak web sitenize istediğiniz trafiği getirebilirsiniz.

Meta Etiketler

Meta etiketleri web siteniz hakkında ziyaretçilere ön bilgi veren etiketlerdir. Bu etiketler içeriğinizle alakalı ve özgün olmalıdır. Belirlediğiniz anahtar kelimeler mutlaka burada geçmelidir.  Meta etiketi Black White SEO çalışmalarında eski önemini yitirse de hala web siteniz için önem taşır.

Başlıklar ve URL Yapısı

Web sitenizin başlığı sayfa hakkında bilgi verir. Başlıklarınız kısa, öz ve sitenizdeki içerikle alakalı olmalıdır. Ayrıca sitenizin URL yapısı da anlaşılır olmalıdır. Anahtar kelimeleri geçiren başlık ve URL yapısı kullanıcı deneyimlerini arttırır ve arama motorlarının aradığı bir özelliktir.

Kırık Link Kontrolü

Web sitenizde yer alan bazı linkler kırık olabilir. Bu durumda hatalı sayfalar botlar tarafından fark edildiğinde web siteniz Google gibi arama motorlarında geri sıralara atılır. Özel programlar kullanarak web sitenizdeki kırık linkleri belli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Görsellerin Optimizasyonu

Web sitenizin görselleri de belli kalitede olmalıdır. Ayrıca görsel etiketleri ve açıklamaları de içeriklerinizle alakalı olursa kısa süre içinde web sitenize trafik arttırabilirsiniz. Arama motorları kaliteli görselleri ve bünyesine yeni bir şey katan görselleri sever.  Görsellerinizin tamamı SEO kriterlerine uygun olmalıdır.

İçeriklerin Analizi        

Web sitenizde her daim kaliteli ve özgün içerikler olmalıdır. Başka web sitelerinden kopya olarak alınmış ya da spin yapılmış içerikler arama motorları tarafından olumsuz karşılanır. Bu yüzden kaliteli bir içerik her zaman kullanıcıya aradığını vermelidir ve ziyaretçilerin sitede durma süresini uzatmalıdır. İçeriklerinizin özgünlüğünü kontrol ederek web sitenize eklemeniz yerinde olur. Ayrıca içerikleriniz belli bir uzunlukta olmalıdır. Çok kısa ya da çok uzun yazılar SEO açısından sıkıntı yaratabilir.

Web Sitesinin Hızı

Bir SEO çalışması kapsamında sitenin hızı da çok önemlidir. Kullanıcılar siteye tıkladıklarında çok beklediklerinde sitede vakit geçirmekten hoşlanmazlar. Bu yüzden web sitenizin hızlı açılması için içerikler, görseller ve videolar buna göre oluşturulmalıdır. Web sitenizi yavaşlatan tüm detayları ortadan kaldırmalısınız.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Arama motorlarının son zamanlarda en çok dikkat ettiği alanlardan biri mobil uyumlu web sitesidir. Kullanıcı deneyimlerinin bu alana yönelmesiyle birlikte mobil uyuma sahip olmayan siteler arama motorlarında bir derece geri plana alınmaktadır. Bu yüzden web sitenizin mobil optimizasyonunu da tamamlamalısınız.

Sosyal Medya Çalışmaları

Web sitenize ziyaretçi çekerek arama motorlarında üst sıralara çıkmak için sosyal medya hesaplarınızı da kullanabilirsiniz. Sosyal medya çalışmaları ile insanları buralardan web sitenize ulaştırabilirsiniz.

Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Alma Çalışmaları

Bir web sitesinin ziyaretçi çekmesi için en önemli çalışmaların başında backlink gelir. Web siteleri  kaliteli ve ücretsiz şekilde farklı sitelerden link alışverişi yapmalıdır. Bununla birlikte blog sayfalarından da link alarak web sitenize trafik sağlayabilirsiniz. Ayrıca doğal içerikler ile de web sitenize link alabilirsiniz. Farklı iş birliği çalışmalarıyla da White hat SEO çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Link inşası işlemini site içinde de yapmalısınız. Web sitenizin için sayfaları birbirine link vererek ziyaretçilerin web sitenizde vakit geçirmesini sağlamalısınız. Böylece arama motorlarında daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Sade ve doğru tasarım ile web sitenizin optimizasyonunu yürütebilirsiniz.

https://www.moradam.com/makale/white-hat-seo-nedir/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir