SEO temel olarak bir web adresinin daha ileriyi taşımayı hedefleyen, bu doğrultular içerisinde çeşitli teknik ve strateji noktasında işlemlerin yapıldığı bir tekniktir. Whois Backlinkte SEO tekniklerinden birisi olduğu iddia edilmektedir. Fakat Whois Backlink her ne kadar SEO tekniği gibi görünse de birçok noktadan sitelere çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu rehberde Whois Backlink hakkında merak edilen birçok detaya değineceğiz.

 

Whois Backlink Nedir ?

Whois Backlink en kabaca anlatımıyla; domain sorgulama hizmetleri veren çeşitli siteler aracılığı ile elde edilen bir backink tekniğidir. Birçok sorgu yapılan siteler whois sitelerinin veri tabanına kaydedilmektedir. Bu sayede de geri bağlantılar oluşturulur. Whois tekniğinin temel amacı güçlü backlinkler oluşturmaktadır. Domain bilgisi, internet sitesine ait SEO puanı veya site sahiplerinin çeşitli iletişim bilgiler bu tarz sitelerde bulunmaktadır. Bu sayfalara verilen backlink olmakla birlikte sayısı hızla artmaktadır. Faydalarının oldukça iyi olmasından kaynaklı olarak eskiye nazaran önemi azalmaktadır. Çünkü Google algoritması tarafından çok yapay görülmesi ve gerçek verilerin bilinmesinin engellemektedir.

Whois Backlink Nasıl Alınır?

Whois backlinkte söz konusu web adreslerinden alınan linklere sitenin daha iyi bir sıralamaya gelmesi hedeflenmektedir. Bu noktada önemli detay ise sitenin ne denli kaliteli olduğu veya olmadığıdır. Her sitenin tercih edilmemesi önem taşımaktadır. Ayrıca genel geçer link bulunduran sitelerden de uzak durulması önerilmektedir. Bu yüzden dikkatli ve ölçülü davranmak sizlerin faydasına olacaktır.

Whois backlink alımı için çeşitli program kullanımı da mümkündür. Piyasada bulunana Whois Backlink programları sayesinde hızlı bir backlink alımı gerçekleşebilmektedir. Fakat Google algoritmaları yapay botları sevmediği için program kullanmak zararlı olabilmektedir. Diğer SEO faaliyetlerinizi de doğrudan etkileme ihtimalinin olmadığını söylemekte fayda var. Program kullanmak yerine yapılacak tüm işlemleri manuel olarak yapmak ve URL üzerinden tarama sonucunda backlink kaydının oluşturulması daha sağlıklıdır.

 

Whois Backlink İşe Yarar Mı?

Dijital yayıncıların en merak ettiği detaylardan birisi de Whois backlinklerin işe yarayıp, yaramayacağıdır. Whois backlink tekniği eskiden oldukça değerliydi. Fakat gün geçtikçe Google’nin kendini geliştirmesi ve çeşitli suiistimallerin yaratılmasından kaynaklı değeri düşmüştür. Çünkü birçok noktada sitelere dezavantajları getirmektedir. Daha önceden farklı backlink çeşitliği olarak görülmekteydi. Fakat günümüzde backlink çeşitliğinden ziyade birçok spam yeme olasılığına kapı aralamaktadır.

Whois backlink tekniğini günümüzde yapan kişi sayısı oldukça azdır. Ayrıca birçok SEO uzmanı tarafından bu tarz işlemlerin yapılması önerilmemektedir. Çünkü web adresinizi spama sokabilirsiniz. Sitenizin spama girmesi beraberinde birçok olumsuz durumları getireceğini de unutmamakta fayda var. Kısacası Whois Backlink faydadan çok zarar getirecek bir tekniktir bu yüzden işe yaramaz!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir