wix seo

Son yıllarda yaygınlaşan ve bir dönem birçok kullanıcının dikkatini çeken WİX; ücretli ve ücretsiz site sunan bir alt yapıdır. Bu sistem üzerinde dilerseniz kendi alan adınızı kullanarak ücretli bir site kurabilir veya wix alan adının altında yayınlayacağınız bir site de inşa edebilirsiniz. Wix alan adı altında yayınlanacak siteler ücrete tabi olmamakla birlikte profesyonel görünmemesi bakımından faydalı olmayacaktır.

Wix altyapısının tercih edilmesinin önemli sebeplerinin başında, kullanıcılara görsel tasarım imkanı sunması gelir. Firmanın iddiasına göre, hiçbir web bilgisi olmayan birisi dahi burada bir site kurabilecektir. Tabii bu çok ciddi bir iddiadır, zira en basit arayüz dahi ciddi bir süreç sonunda size bir site sunarken, Wix gibi aslında dinamik olmayan bir altyapı için kurulum ve özellikle SEO uygulamaları çok ciddi bir çalışma sürecine dönüşebilir.

Her site için belili SEO parametreleri elbette aynıdır. Wix de size siteniz için kullanabileceğiniz bazı araçları sunar. Örneğin; meta verilerinin düzenlenmesi vb. detaylar hazır olarak sunulur. Ancak Wix size sunucu parametreleri üzerinde oynama yapma veya yazılım altyapısını değiştirme gibi imkanları sunmaz. Pekiyi Wix üzerinde çalışan siteler için SEO nasıl yapılır?

Wix SEO Yöntemleri

Site tasarımını ücret ödemeden yapmak istiyorsanız; Wix üzerinden sayfanızın tasarımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinden hayalinizdeki siteyi tasarlayabilir ve herhangi bir ücret ödemeden sayfanızın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sonrasında sayfanızın çok daha iyi sıralamalar kazanması için seo çalışması yapmanızda da büyük fayda var. Dolayısı ile yine bu konuda Wix seo uygulamalarından destek alabilirsiniz. Wix sisteminin sayesinde ücret ödemeksizin sayfanızın kurulumu sağladıktan sonra yine Wix uygulaması üzerinden seo optimizasyonunuzu da gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Seo çalışmalarını oldukça geliştiren Wix, son zamanlarda en çok tercih edilen seo araçlarından birisi haline geldi. Peki Seo çalışmaları Wix üzerinden nasıl gerçekleştirilir?

Wix Seo Çalışması Aşamaları

Ortaya farklı bir çalışma koymak istiyorsanız eğer, size ve sayfanıza uygun içerikleri optimize etmenizde fayda var. Anahtar kelimelerinizin seçimi ve Google ile alakalı bağlantıların gerçekleştirilmesi seo çalışmaları sayesinde ortaya konulmaktadır. Dolayısı ile bu çalışmaları en hızlı şekilde gerçekleştirmek için Wix seo uygulamasını kullanabilirsiniz. Kendi sayfanızın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra; aynı özgürlüğe sayfanın seo ayarlarını yaparken de sahipsiniz. Uygulamayı kişiselleştirerek, spesifik bir hale de getirebilirsiniz. Uygun bir ara yüz sağlaması sayesinde pratik ve kolay bir seo çalışması yürütmeniz de mümkün. Wix seo ile yapacağınız diğer adımlar arasında, Google sıralama işlemleri, seo optimizasyonu ve ardından da seo geliştirme stratejileri geliyor.

Adım Adım Wix Seo Uygulamaları

Wix programı üzerinden gerçekleştireceğiniz seo çalışmalarını organize ederken dikkatli davranmalısınız. Uygulamayı en pratik şekilde ileriye taşımak için planlı hareket etmeniz gereklidir. Öncelikle; sayfanızın banlanmaması açısından yeni bir ana sayfa başlığı oluşturmanız gereklidir. Bu işlem için de “my site” üzerinden giriş yapılır. Devamında ise seo seçeneğini seçmeniz gereklidir. “Got found on Google” kısmında yer alan editör başlığını tıklamanızın ardından karşınıza bazı öneriler çıkacaktır. Wix sayfanız ile alakalı bazı başlıkları öneri amaçlı size sunuyor. Bu aşamada isterseniz önerilen başlıklar arasından bir başlık seçin, isterseniz de kendi başlığınızı oluşturun. Ardından da; seo açıklamasını sayfanıza göre düzenleyip işlemi bitirebilirsiniz.

  • Wix Seo Mobil Optimizasyonu

Seo çalışmalarında en çok önem gösterilen bir diğer adım da sayfanızın mobil cihazlara uygun hale getirilmesidir. Wix seo uygulamasında bulunan; sayfa düzeni iyileştirici komutunu kullanarak, web sitenizin mobil optimizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısı ile bu işlem sayesinde, internet kullanıcıları telefonları aracılığı ile sizin sayfanızı görüntülediklerinde karşılarına görüntü ve boyut açısından uyumlu bir sayfa çıkacaktır.

  • Wix Seo ile Google Dizini

Wix seo üzerinden gerçekleştireceğiniz bir diğer çalışma ise; Google dizinize sayfanızı eklemenizdir. Sayfanızın kurulumunu takiben; Google’ da kullanmak üzere bir URL bağlantısı oluşturmalı ve sayfanızı Google dizinize eklemelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için de kanonik URL bölümünden yararlanmalısınız. Wix seo çalışmanızın bu ayağında; kanonik URL vasıtası ile kendi URL bağlantınızı Google ile paylaşabilirsiniz. Böylece internet kullanıcıları sizi çok daha kolay bir şekilde bulabileceklerdir.

Wix uygulamanızın size sunduğu seo özelliğini kullanabileceğiniz son basamak ise; kayıp trafiklerinizi yeniden kazanmanızdır. 301 yönlendirme çalışmaları olarak da bilinene bu uygulamanın amacı; eski sayfalarınızda bulunan bağlantıları yeni seo optimizasyonlarınızda aktif hale getirmektir. Google aramalarında geri sıralara düşmenize neden olabilecek organik trafik kaybı; bu çalışma sayesinde yeniden kazanılabilir. Daha önceki sayfamıza ait olan bağlantıları yeni sayfanıza entegre etmeniz sayesinde, yeni takipçilerinizin yanı sıra; eski trafik oranlarınıza da ulaşabilirsiniz. Seo çalışmalarını oldukça ileri düzeye taşıyan Wix; özellikle organik bir ilerlemeyi size vaat ediyor. Seo çalışmanızı planlı ve adım adım gerçekleştirmenizin ardından mutlaka verimli bir geri dönüş ile karşılaşacaksınızdır. Wix’ in size sunduğu bu ücretsiz uygulamalardan yararlanmak için beklemenize gerek yok. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan bir siteye sahip olmanız işte bu kadar kolay. Kendi seo çalışmanızı kendi belirlediğiniz varyasyona göre ayarlayabilir, Google’ da ki sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir