WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Güvenliğiniz açısından büyük öneme sahip olan şifre değiştirme işlemleri düşündüğünüzden daha faydalı olabiliyor. Özellikle bir web sitesi adminiyseniz kimi zaman tehdit altında olabilirsiniz. Bu yüzden admin şifresi değiştirme gibi bir yola giderek yıl içerisinde birkaç kez şifrenizi yenileyebilirsiniz. WordPress admin şifresi değiştirme işlemleri de oldukça kolay ve kısa sürede gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

WordPress giriş ekranında admin şifresi değiştirme

WordPress admin şifresi değiştirme adımlarından en kolayı giriş ekranı vasıtası ile şifre değiştirme durumudur. Bunun için bazı adımları uygulamak gerekiyor;

 • Ekranın alt köşesinde yer alan “Parolanızı Mı Unuttunuz?” ibaresine tıklayın ve sizden e – posta adresinizi isteyen diğer sayfaya geçiş yapın. Geçerli olan mail adresinizi yazdıktan sonra “Yeni Parola Al” sekmesine tıklamanız gerekecek.
 • Bu işlemin ardından yazmış olduğunu mail adresine bilgilendirme maili gelecektir. Bu mail içerisinde bir de şifre değiştirme talebini onaylayan bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantıya tıklayın. Bağlantıda WordPress sizin için zor kombinasyonlardan oluşan güçlü bir şifre oluşturmuş olacak bu şifreyi kullanmak istemiyorsanız “Reset Password” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 • Kendinize ait akılda kalabilen güçlü bir şifre belirledikten sonra “Parolayı Sıfırla” sekmesine tıklayın ve onay sayfasının gelmesini bekleyin. Onay sayfasında işleminizin başarı ile sonuçlandığı bilgisi yer alacaktır.

Yönetici panelini kullanarak admin şifresi değiştirme işlemleri

WordPress admin şifresi değiştirme işlemini yönetici panelini kullanarak da kısa sürede yapabilirsiniz. Bu işlemin en büyük avantajı da e – posta adresinize erişimin bulunmadığı zamanlarda da kullanılabilir olmasıdır. Aşağıdaki adımları izleyerek kısa sürede şifre değişimi yapabilmek mümkündür;

 • İlk adım olarak WordPress yönetici paneline giriş yapın ve “Kullanıcılar” sekmesinde yer alan “Profiliniz” bölümüne tıklayın. 
 • Bu adımımın hemen ardından profil bilgilerinizin yer aldığı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfanın alt kısmında ise “Hesap Yönetimi” yazan bir seçenek yer alıyor. Burada yer alan “Parola Oluştur” butonuna tıklayarak yeni şifrenizi girebilirsiniz.
 • Yine aynı şekilde ilk etapta WordPress tarafından oluşturulan parolayı göreceksiniz. Bunu silerek kendi belirlediğiniz güçlü parolayı yazabilirsiniz. Bunun hemen ardından da “Profili Güncelle” butonuna basmanız gerekecektir. 

Burak Bayram’ın videosunu da izleyebilirsiniz.

Wordpres paneline erişileme durumunda ne yapılır?

Admin şifresini değiştirme gereksinimi herhangi bir şekilde panele erişilememe nedeniyle gerekli ise bu durumda belirttiğimiz panelden yapılacak değişiklikler elbette işe yaramayacaktır. Bu durumda Mysql kullanarak şifre değiştirmek gereklidir.

Tabii Mysql üzerinden şifre değiştirebilmek için phpmyyadmin paneline giriş yapabiliyor olmanız gerekir. Bu işlem FTP üzerinden değil, doğrudan hosting yönetim paneli üzerinden gerçekleştirilen bir işlemdir ve bir miktar uzmanlık gerektirir.

PHPMyadmin’e bağlanma

PHPmyadmin paneline Cpanel ve Plesk gibi popüler panelleri kullanarak kolayca bağlanabilirsiniz. Veritabanları sekmesi altında bu panele erişim için gerekli link yer alacaktır. Diğer panelleri kullananlar da yine benzeri şekilde sisteme erişebilirler. 

Hosting panelinde bir panel olmayan kullanıcılar ise veritabanı sunucusu adresini biliyor olmalıdır. Eğer sunucu Locahost ise alanadı/sunucuadresi:3306 yolunu kullanarak phpmyadmin e bağlanabilirsiniz.

Phpmyadmin opsiyonel bir yapı değildir. Tüm veritabanı kullanan php sitelerde bulunur. Ve her sitenin bir veritabanı kullanıcısı ve şifresi bulunur. Bağlantı ekranında daha önce belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi girerek sistemi açabilirsiniz.

MYSQL Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

PHPmyadmin paneline girdikten sonra, sitenizin tüm verilerine erişebilir hale gelirsiniz. Buradan “users” sekmesine girerek, admin kullanıcısına gelin. 

Admin kullanıcısının olduğu satırda çeşitli veri alanları ve “password” alanı olacaktır. Elbette burada göreceğiniz şifre, mysql kodu olarak da şifrelidir. Bu yapı çoğunlukla MD5 ile kodlanmış bir veridir. Burada gerçek bir şifre girmeniz mümkün olmayacağı için siz de yeni şifrenizi şifrelemek durumundasınız.

MD5 ile şifrelenmiş bir alfanumerik kod elde etmek için; http://www.md5-creator.com/ adresine girip dilediğiniz şifreyi oluşturabilir ve ”create md5” butonunu tıklayarak onu kodlayabilirsiniz.

Kodlanmış şifrenizi, yeniden phpmyadmin’e dönüp users sekmesinde yer alan password kısmına yapıştırın. Sistem veriyi otomatik olarak kaydeder ve şifreniz değişmiş olur.

Bu arada MD5 dışında farklı kodlama metotlarını da kullanabilirsiniz. MYSQL hemen her kodlama dilini kabul etmektedir. Burada önemli olan verinin kodlanmış olması olacaktır.

S.S.S

Wordpress Admin Şifresi Nedir?

Wordpress sistemlerinizin yönetimi admin paneli üzerinden yapılır. Admin şifresi de kullanıcı adıyla birlikte sistemi yönetmek için yönetim paneline girmenizi sağlayan şifredir. Yönetim paneline www.siteismi.com/wp-admin şeklinde girilir. Burada kullanıcı adı ve parolanızı girerek yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

Wordpress Admin Şifresi Nasıl Olmalıdır?

Wordpress admin şifresi size özel olmalıdır. Şifreniz hiçbir şekilde dışarından birinin tahmin edebileceği uzunlukta olmamalıdır. Ayrıca sizden istenen sayıda karakter girmelisiniz. Bunun yanında şifreniz belirtilen sayı, büyük-küçük harf ve karakter kurallarına uygun olmalıdır. Ayrıca kullanıcı isminiz ya da sitenizin adresiyle birebir aynı olmayan şifre seçmelisiniz.

Wordpress Admin Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Wordpress admin şifresi sıfırlamak için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Birinci yöntemde giriş ekranından “Parolanızı mı unuttunuz?” sekmesine tıkladıktan sonra kullanıcı adı ve e posta adresini girerek yeni parola alma yoluyla sıfırlamadır. Sonrasında mail adresinize bir e posta gelecektir. Buradaki linke tıkladığınız anda şifre sıfırlama işleminiz gerçekleşecektir. Burada ekrana yeni şifrenizi girebilirsiniz.

WordPress Admin Girişi Linki Nedir?

Wordpress tabanlı sitelerinizin yönetimini yönetim paneli üzerinden yaparsınız. Buradan sitenize içerik ekleme ve tüm tasarım işlemlerini yürütebilirsiniz. Bunun için admin giriş linkini kullanırsınız. Web sitenizin adresinden sonra /wp-admin bölümünü de eklediğinizde WordPress tabanlı sitenizin admin giriş bölümüne ulaşabilirsiniz. Mesela www.siteadı.com/wp-admin olarak örnek verebiliriz.

Wordpress Wp Admin Girişi Nasıl Değiştirilir?

Wordpress admin girişi tüm WordPress tabanlı sitelerde aynıdır. Ancak farklı bir giriş elde etmek isteyenler bu kısmı değiştirebilir. Bunun için eklentiler kısmından yeni bir eklenti indirmeniz yeterlidir. Admin girişini değiştirmek için WPS Hide Login gibi eklentiler ile giriş panelini değiştirebilirsiniz. Bu süreçte wp-admin uzantısının da değişeceğini belirtelim.

Wordpress Admin Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Wordpress admin şifresini unuttuğunuzda yönetim paneline giriş yapamazsınız. Giriş yapabilmek için şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Şifrenizi unuttuğunuzda Admin giriş paneli üzerinden “Parolanızı mı unuttunuz?” kısmına giriş yaparak değişiklik yapabilirsiniz. Bunun dışında şifrenizi unuttuysanız paneldeyseniz yönetici panelindeki profiliniz bölümünden parola değişikliği yapabilirsiniz. Bunun dışında veri tabanını kullanarak phpMyAdmin yöntemiyle de yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Kaynakça:

1 cevap
 1. Tayfun
  Tayfun says:

  phpmyadmin üzerinden wordpress şifre değiştirme kısmı sanırım eksik kalmış, tam olarak nasıl şifre değiştirebiliriz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir