WordPress bakım moduna nasıl alınır?

Ziyaretçilerinizi hazır olmayan ve bakımda olan siteniz hakkında bilgilendirmek için WordPress bakım modu kullanılmaktadır. Siteniz ziyaret edilmeye çalışıldığında ana sayfa yerine çıkan bakım modu bildirisi ile sitenin kısa bir süre sonra hizmete açılacağının haberi de verilmiş olunur. Bu durumu yaratmak için WordPress, wp_maintenance fonksiyonunu kullanıp bir maintenance dosyası oluşturur.

WordPress bakım moduna nasıl alınır sorusunun kapsamlı cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

WordPress eklentisi ile bakım modunu oluşturmak

Bakım modu için kullanacağınız başlıca yöntemlerden biri eklenti oluşturarak bu modu aktive etmektedir. Bu yöntemi oluşturmak için aşağıdaki temel adımları izlemeniz gerekmektedir;

WordPress eklentisi ile bakım bildirisi aktivasyonu yapmak için ilk olarak WP Maintenance Mode / WP Bakım Modu eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Eklentinin yüklenip aktif bir hale getirilmesinin ardından bazı ayarlamaları ve düzenlemeleri de yapmanız gerekmektedir.

Ayarlamalar için ilk yapmanız gereken sayfanın sol köşesinde yer alan “Ayarlar” sekmesine gitmek olmalıdır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza çıkan “WP Maintenance Mode” sekmesini seçmelisiniz. 

Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza 5 adet sekme çıkacaktır. Bu sekmelerin adı sırasıyla; General, Design, Modules, Manage Bot ve GDPR’dır. 

“Genel” sekmesine gelerek “Durum” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeyi etkinleştirerek sitenizin Bakım modu aktivasyonunu yapabilirsiniz.

Bu işlemden sonra dilerseniz “Tasarım” sekmesine gelerek mod sırasında bilgilendirici cümlenin görselini ya da yazı tipini veya rengini değiştirebilirsiniz.

Özel fonksyion kullanarak bakım modu oluşturmak

WordPress bakım modu oluşturmak için bazı özel fonksiyonlardan da faydalanabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için “functions.php” dosyası üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Bu yüzden herhangi bir aksilik durumunda geri dönüş yapabilmek için site yedeğini mutlaka kopyalamalısınız. İşlemde yapmanız gereken “functions.php” dosyasını açmak ve aşağıdaki kodu dosyanın en aşağısındaki satıra eklemektir. 

// Activate WordPress Maintenance Mode

function wp_maintenance_mode() {

if (!current_user_can(‘edit_themes’) || !is_user_logged_in()) {

wp_die(‘<h1>Under Maintenance</h1><br />Website under planned maintenance. Please check back later.’);

}

}

Bu kodda 4. Satırda yer alan ve tırnak işaretlerinin arasında bulunan metni değiştirerek modunuzu özelleştirebilirsiniz.

 Wordpress Bakım Modu Gerekli Bir Uygulama mıdır?

Esasında bu modu kullanmak bir zorunluluk değildir Ancak sitenizde çeşitli güncellemeler yaparken kullanıcıların süreçlere şahit olmamasını isteyebilirsiniz. Ya da uygulama barındıran sitelerde işlem yapılmamasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Kimi siteler satış da yapmaktadır ki, bakım ve iyileştirme durumunda sizin yapacağınız canlı yayın testlerinin gizli olması daha uygun olabilir. Örneğin, 100 birim fiyatlı bir ürünü, test maksadıyla 1 birim yazabilirsiniz. Bu durumda tüketicinin bunu satın alması doğru olmayacaktır.

Bu ve benzeri bir çok sebeple wordpress bakım modu kullanılır. Ayrıca wordpress yapısı kendisi de herhangi bir güncelleme durumunda bu modu otomatik olarak aktif hale getirir. Yani aslında bu uygulama oldukça yaygın biçimde kullanılır.

Kaynakça:

  1. https://www.sentilyon.com.tr/wordpress-bakim-modu-nedir-ve-nasil-etkinlestirilir/
  2. https://www.wpsitesi.com/wordpress-icin-bakim-modu-eklentisi/

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin