WordPress güvenlik eklentileri

Bir web sitesine sahipsiniz fakat sitenizi koruyacak güvenlik eklentileri hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Site güvenliğini korumak başlıca yapmanız gereken eylemlerdendir. Bu yüzden WordPress güvenlik eklentileri hakkında gerekli bilgileri edinerek size en uygun eklentiyi eklemelisiniz. Bu yazıda web sitenizi güvende tutmak için ihtiyacınız olabilecek en iyi güvenlik görevi gören eklentileri bulabilirsiniz.

WordPress dünyanın en çok kullanılan ve güvenli olduğu kabul edilen yazılımı olsa da, en çok saldırıya uğrayan yapı da olması sebebi ile kötü niyetli kişi ve gruplar tarafından çok fazla atağa maruz kalma durumu söz konusudur.

Bu ataklar en iyi ihtimalle siteleri yavaşlatır ki, belli atak türlerinin bütünüyle siteleri işlevsiz kılmaları da söz konusudur. Bu nedenle wordpress altyapılı sitelerde genellikle güvenlik eklentileri kullanılarak ek tedbir elde edilmeye çalışılır.

WordPress güvenlik eklentileri;

Gibi farklı segmentlerde sunulur. Eğer siteniz tehditlere maruz kalma olasılığı yüksek bir yapı ise bu yazılımlardan size uygun olanını tercih ederek kullanmanız da büyük fayda vardır.

Neden bir güvenlik eklentisine ihtiyaç duyarız

WordPress güvenlik eklentileri site güvenliğinizi en üst seviyede dahi koruyabilen araçlardır. Özellikle sitenizi kurmak için harcadığınız zamanı değerli buluyorsanız bu tip araçları mutlaka kullanmalısınız. Bu eklentiler sayesinde hem paranızı hem de emeğinizi koruyabilirsiniz. 

Sitenizin teması ne olursa olsun güvenlik önlemi almak durumunda kalacaksınız. En ufak bir korsan saldırıda tüm birikiminizi ve arşivinizi kaybetmek istemezsiniz. Özelikle e – ticaret temalı bir siteye sahipseniz herhangi bir siber saldırıda işlerinizin sekteye uğramasını da tercih etmezsiniz. Bu yüzden güvenlik eklentileri hayati önem taşımaktadır.

Güvenlik eklentilerinde olması gereken özelikler

WordPress güvenlik eklentileri doğru ve en iyi performans ile çalışmaları için bir takım temel özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikleri aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz;

 • Eklentilerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeden kendinizi güvende hissetmeyin. Bazı güvenlik eklentileri eski ve artık kullanıma uygun olmayabiliyor. Bu yüzden web siteniz için tercih ettiğiniz eklentiyi seçerken önce bir test denemesi yapmanız gerekiyor. Doğru ve verimli çalışan eklentileri seçerek sitenize eklemeye özen gösterin.
 • Eklentinin aynı zamanda güçlü bir tarama özelliğinin de olması şart. İnternet korsanları çok fazla yol deneyerek ve günden güne gelişim göstererek sitenize saldırabilirler. Buna engel olmak için en güçlü eklentileri kullanmanız gerekiyor.
 • Güvenlik duvarına sahip olan eklentiler de mutlaka tercih edilmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Güvenlik duvarına sahip olan eklentiler kötü yazılımları önceden tespit eder ve sitenize sızmalarını büyük ölçüde önler. 
 • Eklentinin Google Güvenli Tarama listesinde olup olmadığınızı da denetliyor olması gerekiyor. Herhangi bir saldırıya uğradıktan sonra Google, sitenizi güvenli bulmayabilir ve fişleyebilir. Bu yüzden bu konuda bilgi sahibi olursanız gerekli işlemleri bir an evvel yapabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımı da güvenlik eklentisi sayesinde alabilirsiniz.

En çok tercih edilen, güçlü wordpress güvenlik eklentileri

WordPress güvenlik eklentileri yukarıdaki özellikleri taşıdığı müddetçe tercih edilmeli ve aktive edilmelidir. Bu yüzden seçim yaparken en iyilerini ve en çok tercih edilenleri seçmekte fayda olacaktır.

İşte en çok tercih edilen ve güvenli kabul edilen wordpress güvenlik eklentileri;

 • Shield Security
 • Wordfence
 • iThemes Security
 • BulletProof Security
 • Sucuri Security
 • GOTMLS / Antimalware and Brute – Force Firewall
 • All In One WP Security & Firewall

Yararlanabileceğiniz Diğer Kaynaklar:

 1. https://www.melihguney.com/blogunuz-icin-wordpress-guvenlik-eklentileri.html
 2. https://www.ihs.com.tr/blog/web-sitenizi-koruyacak-en-iyi-10-guvenlik-eklentisi/

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir