Bir sunucu yapılandırma dosyası olan htaccess, oluşturduğunuz web sitesi için başlıca kurallar tanımlamanızı sağlar. Özellikle WordPress için oluşturulan bu dosya, sitenin hızını arttırırken bazı özel düzenlemeler yapmanıza da olanak tanır. Site güvenliği açısından da önemli bir yere sahip olan WordPress htaccess, web sunucuları için çeşitli kurallar tanımlarken permalinklerin görüntülenmesini de sağlayabilir. Bu yazıda WordPress htacces nasıl olmalı sorusuna detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.

htaccess dosyasına erişim sağlama

Her şeyden önce htaccess dosyası orijinal kopyasının bilgisayarınıza indirilmiş olması gerekiyor. Dosya üzerinde oynamalar yaptığınızda eski dosyaya geri dönebilmek önem teşkil ediyor. Bu yüzden pişmanlık yaşamamak ve eskiye dönebilmek için dosyayı mutlaka indirin.

Htaccess erişimi için yapmanız gereken web sitesinin kök dizinine bakmak olacaktır. Bu alan erişim için FTP istemcisini kullanabilirsiniz. Bu sayede dosyaya erişim sağlayabilir ve web siteniz için bazı kuralları tanımlamaya başlayabilirsiniz.

wordpress yönetici alanını korumak

WordPress htaccess, web sitenizde pek çok tanımlamayı yapmanıza imkan sağlıyor. Bunların başında da sitenin yönetici alanını koruyabilmek geliyor. Sizin tarafından belirlenmiş ve sabit olarak kullanılan IP adresini tanımlayarak güvenlik sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için de htaccess dosyası üzerinde tanımlama yapmalısınız. Üstelik bunun yanı sıra yönetici klasörünüze ek şifre koyarak daha güvenli bir hale de getirebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde “dizin tarama” işlemini de devre dışı bırakabilirsiniz. Uzmanlar tarafından önerilen bu özellik ile sanal korsanların sitenizin dizinine bakmasına engel olabilirsiniz. Htaccess kısmına “options – indexes” satırını eklerseniz bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu işlemlerin yanı sıra “PHP desteğini devre dışı bırak” seçeneği ile de korsanların web sitenize çeşitli virüs dosyaları yüklemesine de engel olabilirsiniz. Bu işlemi yaparken “wp-config.php” dosya yapılandırmasını da koruyarak veritabanı bilgilerinize ulaşılmasına engel olabilirsiniz.

wordpress yapısını korumak ve düzenlemeler yapmak

 

  • Htaccess ile “301 yönlendirmelerini” kullanarak SEO yapısını koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra web sitenizdeki şüpheli IP adreslerini yasaklama yetkisine de sahip olabilirsiniz.
  • Hotlink koruması sağlamak ve web sitenizde yer alan görselleri korumak için de bu dosyadan faydalanmak mümkündür.
  • WordPress dosya yükleme boyutu kuralı sizi bazen sıkıntıya sokabilir. Htaccess üzerinden yapacağınız düzenlemeler ile dosya yükleme boyutunu arttırabilmek de mümkün.
  • WordPress yazar taramalarını da yine bu dosyayı kullanarak engellemek mümkün gözüküyor. Yazar taramaları özellikle Brute Force saldırıları bakımından engellenmesi gerekiyor.

Kaynakça:

  1. https://www.hostinger.web.tr/rehberler/wordpress-htaccess-dosyasi
  2. https://www.seohocasi.com/soru-cevap/en-ideal-robotstxt-ve-htaccess-dosyalari-nasil-olmalidir/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir