headera kod ekleme

WordPress tabanlı internet sitenizin kod kısımlarına ulaşabilmek, burada değişiklik yapabilmek mümkündür ve <head> etiketine kod ekleme oldukça basittir. Bu işlemi wordpress arayüzünde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

<Head> Etiketi Nedir?

Bir web sayfasında mutlaka olması gereken bir etikettir ve bu etiket bir nevi web sayfasının başlık kısmı olarak tanımlanabilir. Yani hiç olmazsa içerisinde <title> etiketiyle sayfanın başlığını barındırmalıdır. Bu etiket, içerisinde yer alan kodları tarayıcıda kullanıcıya göstermez fakat sayfada bulunması gereken bilgileri içerisinde saklar. Bu etiket içerisindeki bilgiler tarayıcılar, arama motorları vs. tarafından kullanılır. 

<Head> Etiketine Nasıl Kod Eklenir?

Bu işlemi bir varsayımdan yola çıkarak gerçekleştirelim. Diyelim ki sitenizi Google Analytics ile takip etmek istiyorsunuz ve Google sizden bu işlemi HTML kodlarıyla gerçekleştirmenizi istedi. Adım adım işlemin nasıl yapıldığını görelim:

 

  • WordPress Admin Girişi

Wordpress Header Bölümüne Kod Ekleme 1

 

Sitenizin wordpress ara yüzüne giriş yapın. Burada sayfanın sol kısmında “Görünüm” sekmesi olacaktır. Resimde olduğu gibi görünüm kısmına imleci getirdiğinizde alt sekmeler açılacaktır. Burada “tema düzenleyicisi” kısmına tıklıyoruz. 

 

  • Tema Düzenleyicisi

Wordpress Header Bölümüne Kod Ekleme 2

 

Tema düzenleyicisine giriş yaptıktan sonra karşınıza bunun gibi bir sayfa gelecektir. Bu kısımda yapmanız gereken sayfanın sağ tarafında bulunan “tema dosyaları” başlığı altında “tema üst bölümü”ne tıklamanızdır. 

 

  • Tema Üst Bölümü

Wordpress Header Bölümüne Kod Ekleme 3

 

Ekranda tema üst bölümüne ait sayfanın kodlarını göreceksiniz. Resimde de göründüğü gibi <head> </head> etiketi bu kısımda olacaktır. Bu kısımda kodlar üzerinde ekleme/çıkarma/değiştirme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Şimdiyse bu sayfada <head> etiketine kod ekleme işlemini gerçekleştireceğiz. 

 

  • Kod Ekleme

Wordpress Header Bölümüne Kod Ekleme 4

 

Google’dan aldığınızı varsaydığımız kodu <head> etiketine resimde olduğu gibi yapıştırıyoruz. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkatli olmalısınız. Mevcut diğer kodlar üzerinde değişiklik yaparsanız sitenizin yapısına zarar verebilirsiniz.

 

  • Dosyayı Güncelle

Wordpress Header Bölümüne Kod Ekleme 5

 

Yapmamız gereken tek bir işlem kaldı: Dosyayı güncellemek! Aldığınız kodu belirtilen şekilde ekledikten sonra resimde görünen “dosyayı güncelle” butonuna tıklıyoruz. 

Böylelikle <head> etiketine kod ekleme işlemini gerçekleştirmiş olduk. Sizde bu adımları atlamadan takip ederseniz kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu işlemi gerçekleştirirken sitenize zarar vermemek adına çok dikkatli davranmalısınız.  

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir