wordpress mail ayarları

Siteniz üzerinden mail göndermek istiyorsanız bunun için bazı ayarlamaları ve düzenlemeleri yapmanız gerekecektir. WordPress bazlı bir siteye sahipseniz mail alışverişinde bulunmak bazı eklentiler sayesinde oldukça kolaydır. Worspress mail ayarları nasıl yapılır sorusuna kapsamlı cevaplar bulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

SMTP Yapılandırması

Geçmiş yıllarda webmail veya phpmail olarak bilinen herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeyen posta gönderme uygulamaları yaygın biçimde kullanılmaktaydı. Ancak bu uygulamalar sitelerin istismar edilmesine neden oldu ve spam mail engellenemez bir problem haline geldi.

Sonuç olarak sunucularda webmail uygulaması engellendi ve mail gönderebilmek için SMTP yani kimlik doğrulama ile çalışan güvenli posta gönderme yapısı zorunlu hale getirildi.

Günümüzde web sitelerinin üzerinden iletişim formaları ile posta alıp göndermek için SMTP yapılandırması gereklidir. WordPress SMTP yapılandırması ise bu maksatla yazılmış eklentilerle kolayca yapılabilir.

WordPress mail ayarları için atmanız gereken adımlar

WordPress mail ayarları düşünüldüğü kadar zor bir işlem gerektirmeden kısa sürede ve basitçe yapılan bir işlemdir. Bunun için bazı adımları sırasıyla atmanız ve listede yer alan hiçbir adımı kaçırmamanız gerekiyor. Bu işlem için ilk olarak aşağıda bahsedilenleri yapabilirsiniz;

 • WordPress yönetici paneline giriş yaparak burada yer alan “Eklentiler” seçeneğine tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz. Eklentiler seçeneği vasıtası ile ortaya çıkan “Yeni Ekle” sekmesine tıklayarak “SMTP Mailer” eklentisi için arama yapmanız gerekiyor.
 • SMTP Mailer ekletişinin yükleme sayfasına geldiğinizde “Hemen Yükle” seçeneğine tıklayın ve eklentinin yüklenmesi için komutu verin. 
 • Eklenti başarılı bir şekilde yüklendikten sonra “Ayarlar” sekmesine gelin ve burada karşınıza çıkan SMTP Mailer seçeneğine tıklayarak ayarları yapmaya başlayın.

Ayarlama yaparken bilmeniz gerekenler

WordPress mail ayarları için son adıma gelmiş bulunuyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcut ve bu detayları sizler için tek tek açıklıyoruz. SMTP Mailer sekmesinde karşınıza çıkan sayfada yer alan bazı detaylar vardır. Bu detayların hepsi General bölmesinde yer almaktadır. Tüm bu detayların içeriğine aşağıdaki sıralamadan ulaşabilirsiniz;

 • SMTP Host: Mail sunucusu için oluşturduğunuz ya da belirlediğiniz adresi bu boşluğa yazmanız gerekmektedir.
 • SMTP Authentication: Bu bölüm “True” olarak kalmak zorundadır.
 • SMTP Username: Mail gönderilecek adresin yazılacağı kısımdır.
 • SMTP Password: Mail adresinin şifresinin yazılması gereken kısımdır.
 • Type of Encryption: Bu kısım “No Encryption” olarak kalmalıdır.
 • SMTP Port: Buraya gireceğiniz port numarasının 587 olması gerekmektedir.
 • From E – Mail Address: Mail gönderirken gözükecek olan mail adresinin de bu bölgeye yazılması gerekiyor.
 • From Name: Maili gönderen kişinin isim bilgileri de bu sekmeye yazılıyor.
 • Disable SSL Certificate Verification: SSL kullanılmayacaksa bu kısmın işaretlenmesi gerekmektedir.

Tüm bu boşlukların doldurulmasının ardından WordPress mail ayarları da tamamlanmış olur. 

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir