WordPress SEO Eklentileri

Açık kaynak kodlama olanağı sunan WordPress, kolay kullanılabilen bir altyapıyla sınırsız imkân sağlayan bir web altyapısı olarak kabul edilebilir. Her ne kadar temelde bir blog sistemi olsa da, sahip olduğu altyapıyı kullanarak kişisel blog sayfalarından sosyal medya platformlarına kadar birçok farklı branşta yayın yapmak mümkündür. WordPress, tasarım kolaylığı ve optimizasyon avantajları sayesinde hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en çok kullanılan web altyapısı olarak biliniyor.

WordPress, yalnızca tasarımda değil arama motorlarında da büyük kolaylık sağlayan bir sistem. Ancak WP tabanlı sitenizi Google sıralamalarında yükseltmek için, çeşitli araçlara ihtiyacınız var. Bu araçların panele kurulmasını sağlayarak, içeriklerinizi SEO’ya uygun bir biçimde düzenleyebilir, sitenin tasarımını ve özelliklerini optimizasyonu kolaylaştıracak bir hâle getirebilirsiniz. Diğer yandan, gerçek anlamda bir başarı istiyorsanız, SEO araçları kategorisindeki eklentiler arasından doğru ve faydalı olanları bulmanız gerekir.

Yoast SEO

Yoast SEO, içeriklerinizi SEO uyumlu hâle getirmeye yardım eden bir araçtır. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin yazıdaki yoğunluğunu, yerlerini, h1 ve h2 başlıklarını ölçerek içeriğin SEO’ya uygunluğunu belirler. Aynı zamanda, içerik linkinin arama motorlarındaki görünümünü simüle ederek, Metatag ve linki optimizasyona uygun bir biçimde düzenlemenizi sağlar.

Yoast SEO eklentisinin bir diğer avantajı da sosyal ağ hesaplarındaki paylaşımları planlama olanağı sunmasıdır. Bu eklenti üzerinden Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal medya hesaplarındaki içerik paylaşımını simüle edebilir, paylaşımda kullanılacak görseli ve metni belirleyebilirsiniz. Ayrıca Yoast, herhangi bir eklenti kurmadan site haritasını çıkarmanıza da olanak sunmaktadır.

Kullanımı oldukça kolay bir eklenti olmakla birlikte, Google başta olmak üzere arama motorlarında sağladığı avantaj sebebiyle bir milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Fiyat: $69

All In One SEO

Piyasadaki en eski SEO araçlarından biri olan All In One SEO, WordPress altyapısı için en uygun ve avantajlı eklentilerden biri. All In One SEO, yalnızca içerik düzenleme için bir rehber sunmamakla birlikte, XML ve AMP destekleri sayesinde sitenin SEO puanının yükselmesinde yardımcı oluyor.

All In One SEO ile sitenizin optimizasyonu için ihtiyaç duyduğu birçok aşamayı tek ekrandan yönetebilirsiniz. XML temelli site haritanızı Google ve Bing’e gönderebilir, AMP desteğiyle içerik sayfalarınızı SEO’ya uyumlu bir biçimde hızlandırılmış hâle getirebilirsiniz.

All In One SEO aracının en büyük avantajlarından biri de Meta tagları otomatik olarak oluşturmasıdır. Bu özelliği sayesinde, içeriklerinizi SEO’da kolaylıkla ön plana çıkarabilirsiniz. Diğer yandan, All In One SEO, e-ticaret siteleri için ücretsiz SEO entegrasyonu sunan tek eklentidir. Birçok WordPress eklentisinin aksine, diğer eklentilerle uyumlu bir biçimde çalışmaktadır.

Fiyat: $39

LinkPatrol

Backlink, SEO’nun en önemli unsurlarından biri olmakla birlikte, kalitesiz sitelerden yapılan link çıkışları sitenin SEO puanını arttırmak şöyle dursun, sıralamadan çıkarılmasına sebep olabilir. Bu yüzden, sitenize gelen linklerin organik ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekir. LinkPatrol, sitenize yönelen trafiği analiz ederek, backlink kaynaklarını kalite ve SEO’ya uygunluk bakımından değerlendirir. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak bir backlink inşası için LinkPatrol eklentisini kullanabilirsiniz.

Fiyat: $50, $100, $200 (Site sayısına göre tek seferlik ödeme planları mevcut)

SeoQuake

SEO, sürekli takip edilmesi gereken bir süreçtir. Gerekli ayarları yapmış olsanız bile, arama motorlarının her dakika güncellendiğini sıralamanızı kaybetme riskine her zaman sahip olduğunuzu unutmamalısınız. SeoQuake, WordPress tabanlı web sitenizin SEO durumunu sürekli olarak kontrol etmenizi sağlar. Sitenizi optimizasyonda ileri taşımak ve mevcut durumunuzu gözden geçirerek gerekli güncellemeleri yapmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

Broken Link Checker

Sitenizde kırık link bulunuyorsa, yani içeriklerinizde verdiğiniz linkler kaldırıldığı ya da değiştirildiği için karşılıksızsa, bu durum sitenizin SEO puanını ciddi anlamda düşürecektir. Diğer yandan, linkleri tek tek kontrol etmek ciddi bir vakit kaybı yaratacağı için bu işi Broken Link Checker’a bırakabilirsiniz. Broken Link Checker, sitenizi ve içeriklerinizi tarayarak, kırık linkleri tespit eder. Bu sayede bu linkleri düzeltebilir ve sitenizin SEO puanının düşmesini önleyebilirsiniz.

Fiyat: $10, $35, $60, $160 (Eklenen özelliklere göre aylık ödeme planları mevcut)

SEOtudy

SEOtudy, optimizasyon konusunda ciddi fayda sağlayan kapsamlı bir SEO aracıdır. Görsellik ve altyapı düzenleme opsiyonları sayesinde, sitenizin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlar. Ancak bu aracın tek işlevi, optimizasyona yardımcı olması değildir. SEOtudy, aynı zamanda WordPress’teki güvenlik açıklarını kapatarak sitenizin güvende olmasını sağlamaktadır.

SEOtudy ile sitenizde Google Analytics ve Search Console kodları ekleyerek, optimizasyona ciddi bir katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerdeki title ve description düzenlemeleri SEO’ya uygun bir biçimde yapabilir, görsellerin düzenlenmesini, isimlendirilmesini ve alt etiketlerini aynı şekilde yapılandırabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, SEOtudy, sitenizdeki link değişimlerini otomatik olarak yapmakta ve 404 sayfalarını tespit ederek yönlendirmenizi sağlamaktadır. Htaccess ve Robots,txt dosyalarını da bu eklentiyle kolayca yönetebilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

SEO Framework

Optimizasyonu hızlı ve otomatik bir hâle getirmek istiyorsanız, SEO Framework yazılımını mutlaka denemelisiniz. SEO Framework, gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Sayfaların optimizasyonunu otomatik olarak yapmakta ve bu işlemi WordPress ögeleri ile gerçekleştirmektedir. Diğer yandan, XML site haritaları oluşturarak bu haritaları yönetme olanağı da sunmaktadır. Ayrıca, arama motoru botlarının sitenizi incelediğinde bilgi edinmesine ve yüksek puan vermesine yardımcı olacak yapılandırma verilerini de sitenizin altyapısı için sağlamaktadır. SEO Framework eklentisiyle sosyal medya meta etiketlerini düzenleyebilir, içeriklerdeki başlık ve açıklamaları SEO’ya uyumlu hâle getirebilirsiniz.

SEO Framework, en hızlı SEO eklentisi olarak bilinmektedir.

Fiyat: $49, $99, $299 (Ücretsiz deneme sürümünden sonra tek seferlik ödeme planları bulunmaktadır.)

Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.hostinger.web.tr/rehberler/wordpress-seo-eklentisi/
  2. https://www.ixirseo.com/en-iyi-15-wordpress-seo-eklentisi/

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin