wordpress seo eklentileri

Açık kaynak kodlama olanağı sunan WordPress, kolay kullanılabilen bir altyapıyla sınırsız imkân sağlayan bir web altyapısı olarak kabul edilebilir. Her ne kadar temelde bir blog sistemi olsa da, sahip olduğu altyapıyı kullanarak kişisel blog sayfalarından sosyal medya platformlarına kadar birçok farklı branşta yayın yapmak mümkündür. WordPress, tasarım kolaylığı ve optimizasyon avantajları sayesinde hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en çok kullanılan web altyapısı olarak biliniyor.

WordPress, yalnızca tasarımda değil arama motorlarında da büyük kolaylık sağlayan bir sistem. Ancak WP tabanlı sitenizi Google sıralamalarında yükseltmek için, çeşitli araçlara ihtiyacınız var. Bu araçların panele kurulmasını sağlayarak, içeriklerinizi SEO’ya uygun bir biçimde düzenleyebilir, sitenin tasarımını ve özelliklerini optimizasyonu kolaylaştıracak bir hâle getirebilirsiniz. Diğer yandan, gerçek anlamda bir başarı istiyorsanız, SEO araçları kategorisindeki eklentiler arasından doğru ve faydalı olanları bulmanız gerekir.

Yoast SEO

Yoast SEO, içeriklerinizi SEO uyumlu hâle getirmeye yardım eden bir araçtır. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin yazıdaki yoğunluğunu, yerlerini, h1 ve h2 başlıklarını ölçerek içeriğin SEO’ya uygunluğunu belirler. Aynı zamanda, içerik linkinin arama motorlarındaki görünümünü simüle ederek, Metatag ve linki optimizasyona uygun bir biçimde düzenlemenizi sağlar.

Yoast SEO eklentisinin bir diğer avantajı da sosyal ağ hesaplarındaki paylaşımları planlama olanağı sunmasıdır. Bu eklenti üzerinden Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal medya hesaplarındaki içerik paylaşımını simüle edebilir, paylaşımda kullanılacak görseli ve metni belirleyebilirsiniz. Ayrıca Yoast, herhangi bir eklenti kurmadan site haritasını çıkarmanıza da olanak sunmaktadır.

Kullanımı oldukça kolay bir eklenti olmakla birlikte, Google başta olmak üzere arama motorlarında sağladığı avantaj sebebiyle bir milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Fiyat: $69

All In One SEO

Piyasadaki en eski SEO araçlarından biri olan All In One SEO, WordPress altyapısı için en uygun ve avantajlı eklentilerden biri. All In One SEO, yalnızca içerik düzenleme için bir rehber sunmamakla birlikte, XML ve AMP destekleri sayesinde sitenin SEO puanının yükselmesinde yardımcı oluyor.

All In One SEO ile sitenizin optimizasyonu için ihtiyaç duyduğu birçok aşamayı tek ekrandan yönetebilirsiniz. XML temelli site haritanızı Google ve Bing’e gönderebilir, AMP desteğiyle içerik sayfalarınızı SEO’ya uyumlu bir biçimde hızlandırılmış hâle getirebilirsiniz.

All In One SEO aracının en büyük avantajlarından biri de Meta tagları otomatik olarak oluşturmasıdır. Bu özelliği sayesinde, içeriklerinizi SEO’da kolaylıkla ön plana çıkarabilirsiniz. Diğer yandan, All In One SEO, e-ticaret siteleri için ücretsiz SEO entegrasyonu sunan tek eklentidir. Birçok WordPress seo eklentilerinin aksine, diğer eklentilerle uyumlu bir biçimde çalışmaktadır.

Fiyat: $39

LinkPatrol

Backlink, SEO’nun en önemli unsurlarından biri olmakla birlikte, kalitesiz sitelerden yapılan link çıkışları sitenin SEO puanını arttırmak şöyle dursun, sıralamadan çıkarılmasına sebep olabilir. Bu yüzden, sitenize gelen linklerin organik ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekir. LinkPatrol, sitenize yönelen trafiği analiz ederek, backlink kaynaklarını kalite ve SEO’ya uygunluk bakımından değerlendirir. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak bir backlink inşası için LinkPatrol eklentisini kullanabilirsiniz.

Fiyat: $50, $100, $200 (Site sayısına göre tek seferlik ödeme planları mevcut)

SeoQuake

SEO, sürekli takip edilmesi gereken bir süreçtir. Gerekli ayarları yapmış olsanız bile, arama motorlarının her dakika güncellendiğini sıralamanızı kaybetme riskine her zaman sahip olduğunuzu unutmamalısınız. SeoQuake, WordPress tabanlı web sitenizin SEO durumunu sürekli olarak kontrol etmenizi sağlar. Sitenizi optimizasyonda ileri taşımak ve mevcut durumunuzu gözden geçirerek gerekli güncellemeleri yapmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

Broken Link Checker

Sitenizde kırık link bulunuyorsa, yani içeriklerinizde verdiğiniz linkler kaldırıldığı ya da değiştirildiği için karşılıksızsa, bu durum sitenizin SEO puanını ciddi anlamda düşürecektir. Diğer yandan, linkleri tek tek kontrol etmek ciddi bir vakit kaybı yaratacağı için bu işi Broken Link Checker’a bırakabilirsiniz. Broken Link Checker, sitenizi ve içeriklerinizi tarayarak, kırık linkleri tespit eder. Bu sayede bu linkleri düzeltebilir ve sitenizin SEO puanının düşmesini önleyebilirsiniz.

Fiyat: $10, $35, $60, $160 (Eklenen özelliklere göre aylık ödeme planları mevcut)

SEOtudy

SEOtudy, optimizasyon konusunda ciddi fayda sağlayan kapsamlı bir SEO aracıdır. Görsellik ve altyapı düzenleme opsiyonları sayesinde, sitenizin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlar. Ancak bu aracın tek işlevi, optimizasyona yardımcı olması değildir. SEOtudy, aynı zamanda WordPress’teki güvenlik açıklarını kapatarak sitenizin güvende olmasını sağlamaktadır.

SEOtudy ile sitenizde Google Analytics ve Search Console kodları ekleyerek, optimizasyona ciddi bir katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerdeki title ve description düzenlemeleri SEO’ya uygun bir biçimde yapabilir, görsellerin düzenlenmesini, isimlendirilmesini ve alt etiketlerini aynı şekilde yapılandırabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, SEOtudy, sitenizdeki link değişimlerini otomatik olarak yapmakta ve 404 sayfalarını tespit ederek yönlendirmenizi sağlamaktadır. Htaccess ve Robots,txt dosyalarını da bu eklentiyle kolayca yönetebilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

SEO Framework

Optimizasyonu hızlı ve otomatik bir hâle getirmek istiyorsanız, SEO Framework yazılımını mutlaka denemelisiniz. SEO Framework, gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Sayfaların optimizasyonunu otomatik olarak yapmakta ve bu işlemi WordPress ögeleri ile gerçekleştirmektedir. Diğer yandan, XML site haritaları oluşturarak bu haritaları yönetme olanağı da sunmaktadır. Ayrıca, arama motoru botlarının sitenizi incelediğinde bilgi edinmesine ve yüksek puan vermesine yardımcı olacak yapılandırma verilerini de sitenizin altyapısı için sağlamaktadır. SEO Framework eklentisiyle sosyal medya meta etiketlerini düzenleyebilir, içeriklerdeki başlık ve açıklamaları SEO’ya uyumlu hâle getirebilirsiniz.

SEO Framework, en hızlı SEO eklentisi olarak bilinmektedir.

Fiyat: $49, $99, $299 (Ücretsiz deneme sürümünden sonra tek seferlik ödeme planları bulunmaktadır.)

W3 Total Cache

Arama motorları için WordPress tabanlı siteleri dolaylı olarak optimize etmeye yönelik bir araçtır. Yani WordPress tabanlı web sitenizi arama motorlarına yönelik dolaylı olarak geliştirmenize yardımcı olan bir eklentidir. Web sitenizde site hızı ve SEO açısından eş zamanlı bir ölçüm yapmanızı sağlar. Site performansınızı arttırarak web sitenizi kullanıcı dostu hale getirmeniz için gerekli bir WordPress SEO eklentisidir. Google her zaman kullanıcı deneyimine önem verir. Arama sıralamanızı arttırmak için tercih etmenizi önerdiğim bir araçtır.

Web sitenizin hızını arttıran bir araçtır. Hızlanan web sitesi daha üst sıralarda olmanızı sağlar Bu ara web sitenizin önbellek işlemleri ve CDN entegrasyonu gibi konularda sizlere destek olur. Böylece sunucu ve veri tabanına yollanan veri sayısı azaltılarak web sitenizin hızını arttırır.

EO Squirrly Plugin

Bu eklenti SEO konusunda başarılı olamayan web siteleri için önemli bir eklentidir. SEO eklentileri normal şartlarda kelime girdiğinizde sizlere belli öneri ve grafikler sunan araçlardır. Ancak bu eklenti üzerinde canlı SEO asistanı desteği alabilirsiniz. Ayrıca blog yazarlarına özel bloglama yardımcısını da kullanabilirsiniz.

Bu eklenti son derece pratik ve hızlı şekilde çalışır. Ayrıca Live Assistant özelliği sizlere çok etkili şekilde rehberlik edecektir.  Pro sürüm maliyeti ise diğer eklentilerden çok daha düşüktür. Kullanıcı dostu eklenti olduğunu belirtelim. Pro sürüm küçük çaplı bloggerlar için fazladır. Ayrıca gelişmiş özelliğini kullanmak için eklenti hakkında bilgi sahibi olmanız daha doğru olur.

SEOPress Plugin

Bu eklenti Yoast SEO, SEO Framework ve diğer önemli SEO eklentileriyle birlikte tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Bahsettiğimiz eklentilerden en önemli avantajı çok daha pratik bir SEO eklentisi olmasıdır. Ara yüz tasarımı ve kullanım kolaylığı görebilirsiniz. Ayrıca SEO ile ilgili temel tüm ihtiyaçlarınızı gidermenizi sağlayan bir araçtır. Google servisleri ile ilişkilendirme, sosyal medya yönetimi ve meta başlıkları düzenleme gibi birçok konuda sizlere destek olur. Ayrıca daha detaylı ayarlar konusunda sizlere destek olur.

Grafik olarak da kaliteli bir performansa sahiptir. Bu araç üzerinden site haritaları yapabilir, Google Analytics yapılandırması da son derece kolay olan bir eklentidir. Premium serisi çok daha fazla kolaylık sağlar. Premium  servisi üzerinde yapısal veri, 301 yönlendirmeleri, HTACCESS düzenleme ve Robots.txt kontrolü, Google Analytics istatistikleri, Google anahtar kelime önerileri, kırık link denetleme ve Woo Commerce ile yönetim gibi işlemleri de kolayca yapabilirsiniz.

Google XML Sitemaps

Bu SEO eklentisi üzerinde web siteniz için otomatik olarak XML site haritaları yapabilirsiniz. Ayrıca her güncelleme durumunda da bu eklenti arama motorlarına gerekli bilgileri verir. Sayfa yapınızı iyileştirerek WordPress sitenizi görünür hale getirir. Google bu eklentiyi ortam içeriği ve arşivine sahip olan büyük siteler ve fazla iç bağlantısı olmayan yeni web siteleri için önerir. Bu WordPress eklentisi web sitenizi yavaşlatmayan etkili bir seçimdir.  Her türlü web sitesi için önerebileceğim bir WordPress SEO eklentisidir.

 SEO Optimized Image

Görseller web siteniz için çok önemlidir. Ziyaretçilerin etkileşimini arttıran bir detaydır. Görsel açıklaması da Google’da sıralama faktörleri arasındadır. Sizlere web sitenizde olan görsellerin ve diğer yeni ekleyeceğiniz görsellerin otomatik olarak güncellenmesini sağlar. Metin ve başlık etiketleri eklenmesine yardımcı olur. Web sitenizi yavaşlatmayan bir eklenti olarak karşımıza çıkar.

AddThis

Web sitelerinde hemen çıkma oranı çok önemli bir Google sıralama kriteridir. WordPress tabanlı sitelerde kullanıcıları tutabilmeniz için sizlere öneriler veren bir eklentidir.  Temel fonksiyonu sosyal paylasma butonları olan bir eklentidir. Ancak yazınızla alakalı birçok öneriyi de sizlere sunar. WordPress dünyasındaki en kaliteli şablonları barındıran WordPress eklentisi olduğunu ifade edelim. Bu araç sayesinde hemen çıkma oranını lehinize çevirebilirsiniz.

 

Diğer Kaynaklar:

  1. https://www.hostinger.web.tr/rehberler/wordpress-seo-eklentisi/
  2. https://www.ixirseo.com/en-iyi-15-wordpress-seo-eklentisi/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir