WordPress Site Taşıma

Çok zor gibi görünen wordpress site taşıma işlemi yine wordpress eklentileri sayesinde oldukça kolay bir hal alıyor. İzleyeceğiniz birkaç basit adım ile sitenizin taşınma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Taşıma işlemini gerçekleştirmeden önce “bu işlem gerekli midir, hangi durumlar da site taşıma işlemleri yapılır” gibi sorulara yanıt arayalım.

Site Taşıma İşlemi Gerekli Midir?

WordPress site taşıma işlemi her zaman gerekli olan bir işlem değildir. Ancak gerekli olduğu durumlar da olabiliyor. Örneğin, hosting firmanızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ya da düşük bir hizmetle aldığınız hosting hizmetini profesyonel bir seviyeye çıkarmak isteyebilirsiniz. Yahut deneme amaçlı başladığınız localhost yani yerel çalışmanızı internet dünyasına taşımak isteyebilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok sebepten dolayı site taşıma işlemi yapmanız gerekebilir. Bu sorumuza yanıt verdikten sonra bir de sıklıkla kullandığımız “hosting” kelimesini ele alalım.

Hosting Nedir?

Bu soruyu bir örnek ile açıklayalım. Nasıl ki bir bina kurmanız için bir alana ihtiyacınız var ise bir siteyi kurmak için de alana gereksinim duyarsınız. İşte internet siteleri için ihtiyaç duyulan bu alanlara “hosting” denir. İngilizce bir tabir olan bu kelime Türkçede barındırma alanı anlamına gelmektedir. İnternet sitesi sahibi olarak hosting sağlayamayacağımız için hosting sağlayan şirketlere ihtiyaç duyarız. İşte yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda hosting firmanızı değiştirmeniz ve sitenizi taşımanız gerekebilir. Şimdi de wordpress site taşıma işlemini nasıl gerçekleştireceğimize bakalım.

WordPress Site Taşıma

WordPress altyapısının sağladığı kolaylıklar sayesinde bu işlemi de basitçe bir eklenti aracılığıyla gerçekleştirebileceğiz. Yine birçok eklenti kullanabiliriz bu işlem için. Örnek olması açısından “duplicator” eklentisini kullanalım.

  • Eklentimizi yükleme ve etkinleştirme işlemlerini gerçekleştirelim. Eğer bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız “wordpress eklenti kurulumu nasıl yapılır” isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Yükleme ve aktifleştirme işleminden sonra wordpress panelimizin sol tarafından “duplicator” sekmesine tıkılıyoruz.

Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır? 1

  • Açılan sayfada “create new” seçeneğine tıklıyoruz.

Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır? 2

  • Karşımıza çıkan bu sayfada değişlik yapmamıza gerek yok. “Next” diyoruz.

Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır? 3

  • Site tarama işlemi gerçekleştirilecek eklenti tarafından.
  • İşlem gerçekleştikten sonra resimde olan kutucuğu işaretleyip “build” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır? 4

  • Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bittikten sonra iki dosya karşınıza çıkacak. Bunları bilgisayarımıza indirip yeni sitenin veri tabanına yüklüyoruz. Yeni sitenizde oluşturduğunuz veri tabanında hiç dosya olmamalı.

Wordpress Site Taşıma Nasıl Yapılır? 5

  • Yükleme işleminden sonra tarayıcımda yeni bir sekme açalım ve sitenizin sonuna “installer.php” yazıp enter tuşuna basalım. Karşınıza çıkan sayfanın en altından kutucuğu işaretleyip “next” diyelim.
  • Daha sonrasında çıkan sayfada oluşturduğumuz veri tabanını bilgilerini girip işleme devam etmeliyiz.

Bu adımların ardından wordpress site taşıma işlemi tamamlanmış olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir