WordPress yedek alma

WordPress tabalı bir siteniz var ise wordpress site yedekleme işlemini gerçekleştirmek oldukça basittir. Bu işlem basit birkaç adımda gerçekleştirilebilir.

Site Yedekleme Neden Gereklidir?

Sadece bir web sitesi için değil bilgisayar üzerinden yaptığınız birçok şey için yedek alma işlemi oldukça önemlidir. En basitinden sizin için çok önemli olan fotoğraflarınızı bilgisayarınızda sadece bir yerde tutarsanız ve fotoğraflarınızın bir yedeğini almazsanız olası bir bilgisayar arızasında güzelim fotoğraflarınızı kaybedebilirsiniz.

Aynı durum onlarca zaman emek harcadığınız web siteniz için de geçerlidir. Saldırıya uğrama, çökme, zarar görme gibi benzeri birçok nedenden dolayı sitenizi kaybedebilirsiniz. Bu tür olası kaybetme durumundan sonra her şeyi baştan almaktansa hali hazırda aldığınız yedeği kurmak çok daha kolay olacaktır. Bundan dolayı wordpress site yedekleme işi site sahipleri için hayati önem taşımaktadır.

Site Yedek Alma Seçenekleri

Bu işlemi gerçekleştirmenin iki farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden ilki cPanel kullanarak yaptığımız seçenektir. İkinci yöntem ise yine eklentiler aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz alternatif yoldur.

cPanel Aracılığıyla Yedek Alma

Bu yöntemde cPanel kullanarak yedekleme işlemini gerçekleştireceğiz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edelim.

  • cPlanel ara yüzüne giriş yapalım.
  • Burada “dosya yönetici” kısmına giriş yapalım.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 1

  • Burada wordpress’in kurulu olduğu dosyayı bulmamız gerekiyor ve genelde bu “public_html” dosyasıdır. Dosyaya çift tıklayarak wordpress barındırdığından emin olun. Ardından bu dosyayı sıkıştırma işlemiyle dışa aktaracağız. Bunun için de dosyaya sağ tıklayıp “compress” diyoruz. Sizin ara yüzünüz Türkçe ise “sıkıştır” diyeceksiniz.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 2

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 3

  • Karışımıza çıkan bu ekranda sıkıştırma türünü “Zip Arşivi” seçip “Compress File” diyoruz.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 4

  • Çıkan bu ekranı kapatmak için “Close” butonunu seçiyoruz.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 5

  • Bu işlemin ardından aynı dosya ismiyle .zip uzantılı bir dosya oluştuğunu göreceksiniz. Bu dosyayı seçip yukarıdaki menüden “indir” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 6

WordPress Eklentileri ile Yedek Alma

Bu yöntemde ise wordpress kullanıcılarının her zaman imdadına yetişen eklentileri kullanarak wordpress site yedekleme işlemini gerçekleştireceğiz.

Eğer eklenti yüklemesini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “wordpress eklenti kurulumu nasıl yapılır?isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yedekleme işlemi için birçok eklenti mevcut. Örnek olması açısında “updraftplus” eklentisini kullanalım.

  • Eklenti kurulumunu gerçekleştirdikten sonra yüklü eklentiler kısmından eklentimizi bulup “ayarlar” kısmına giriş yapıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda “yedekle” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress yedek alma nasıl yapılır? 7

Yedekleme işlemimizi iki farklı yolla tamamlamış olduk.

WordPress eklentileri vasıtasıyla otomatik olarak yedek alma işlemi

WordPress yedek alma işlemleri yukarıdaki iki örnekte elle yapılan işlemlerdir. Bu kısımda yedekleme işleminin eklentiler vasıtasıyla otomatik olarak yapılmasını açıklayacağız. Bunun için kullanmak istediğiniz yedekleme eklentisini seçerek bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Yedekleme işlemleri arasında en kolayı olan otomatik yedekleme istediğiniz eklentiyi kurarak yapabileceğiniz kolay bir işlemdir.

En çok tavsiye edilen ve kullanılan yedekleme eklentileri;

S.S.S

Wordpress Yedek Alma Nedir?

Wordpress tabanlı sitenizde yer alan tüm içerikler tasarımınız, temanız ve içeriklerinizin tamamı bir sistemde depolanır. WordPress yedek alma işlemi de bu verilerin tamamının yedeklenerek kayıt altına alınmasıdır. Bu sayede tüm veri tabanınızı yedekleyerek bir sorun yaşadığınızda hemen geri yükleme yaparak web sitenizi eski haliyle bulabilirsiniz.

En İyi WordPress Yedek Alma Eklentisi Nedir?

Wordpress yedek alma işlemleri son zamanlarda geliştirilen eklentiler üzerinden yapılmaktadır. WordPress yedeğini almak için çok sayıda eklenti yer almaktadır. En iyi yedek alma eklentilerini arasında BackWPub, BackUpWordpress, UpDraft, Upliator, VaultPress gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu eklentilerin birçoğu ücretsizdir ve farklı özellikleri ile ihtiyacınıza uygun yedekleme çalışmaları yapmaktadır.

Wordpress Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır?

Hosting firmanızdan aldığınız desteğin yetersiz olduğunu düşündüğünüzde WordPress otomatik yedekleme hizmeti alabilirsiniz. Otomatik yedekleme işlemi için bazı eklentiler mevcuttur. Otomatik yedekleme işlemleri sizler için belirlediğiniz anlarda yedekleme işlemini otomatik olarak yerine getirecektir. Ayrıca bu eklentileri manuel olarak da kullanabilirsiniz.

Wordpress Yedek Kurma Nasıl Yapılır?

Worpress yedek kurma işlemlerinizi CPanel üzerinden yaparken hemen yedekleme sihirbazına geri gidin. Burada yer alan geri yükleme butonuna tıklayarak aldığınız yedeği geri getirebilirsiniz. FTP üzerinden geri yükleme için de FileZilla üzerinden sitenizin serverlarına bağlanarak bütün yedekleri tekrar kurabilirsiniz. Bununla birlikte phpMy Admin üzerinden oluşturduğunuz veri tabanına girerek “içe aktar” seçeneği ile de geri yükleme yapabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir