WordPress yedek alma nasıl yapılır?

Olası bir güvenlik açığında ya da tehdidinde site sahipleri tarafından alınması gereken en mantıklı önlem WordPress yedek alma işlemidir. Verilerinizi koruyan ve herhangi bir tehlike ya da kaybetme anında eski verilerinizi yüklemenize yarayan bu işlem büyük önem taşıyor. 

Eğer sitenizi düzenli olarak yedeklerseniz hem zaman hem de değerli verilerinizi kaybetmemiş olursunuz. Bu yazıda wordpress yedek alma nasıl yapılır sorusu için birden fazla opsiyon bulabilmeniz mümkündür.

WordPress Dışa Aktarma

WordPress dışa aktarma; site içerisinde yer alan metin içeriğinin, linklerin ve genel yapının bir dosya biçiminde indirilmesidir. Yeni kuracağınız wordpress sitede buradan aldığınız kayıt dosyasını içe aktararak kolayca sonuç elde edebilirsiniz.

Ancak dışa aktarma medya dosyalarını aktarma konusunda çok verimli değildir. Bu nedenle FTP ve SQL kullanarak yedek almak çok daha doğru olacaktır.

Filezilla ile yedek alma işlemi nasıl yapılır?

WordPress yedek alma denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerden biri FileZilla’dır. Bu işlem ile yedekleme yapmak için aşağıda belirtilen adımların her birini eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekiyor;

  • Öncelikle WordPress dosyalarınızı indirmeniz gerekmektedir. FTP istemciniz ile tüm dosyalara ulaşabilir ve bilgisayarınızda açtığınız yere bu dosyaların tamamını kopyalayabilirsiniz. 
  • Bu işlemin ardından sıra en önemli adıma yani veritabanı kopyalamasına geldi. Bu işlemi yapmak da diğeri kadar kolay olacaktır. Bunun için atmanız gereken ilk adım veritabanı yönetim paneline giriş yapmak olmalıdır.
  • Yönetim paneline giriş yaptıktan hemen sonra bu alanda yer alan tüm verileri görebilirsiniz. İndirmek istediğiniz veritabanının üzerine tıkladığınızda ise indirme işlemi başlayacaktır.

ÖNEMLİ!

Filezilla ile yedek aldıktan sonra, MYSQL yedeği de almanız gerekir. Kaynak kod dosyalarını indirmeniz yeterli değildir, zira bu dosyalarda yalnızca medya dosyaları bulunur. Sitenizin tüm veri içeriği veritabanında yanı MYSQL üzerindedir.

Cpanel ile yedekleme işlemi yapma

WordPress yedek alma işlemini yapmak için de birkaç adımı eksiksiz olarak takip etmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Bu adımların başında da web sunucusuna giriş yapıp cPanel’e tıklamak geliyor.

  • Bu ilk adımın ardından “Dosya Yöneticisi” sekmesine gelin ve burada WordPress dizinini bulun. Dizine tıkladıktan sonra menü çubuğundan “Sıkıştır” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Açılan kutuda ZIP seçeneğine tıklayın.
  • Bu işlemlerin ardından “Sıkıştırma Dosya” seçeneğine tıklayın ve sunucunuzun sıkıştırılmış WordPress klasörünü oluşturmasını bekleyin. Oluşan arşive tıklayarak menüden “İndir” seçeneğini seçin ve klasörü bilgisayarınıza indirin.

WordPress eklentileri vasıtasıyla otomatik olarak yedek alma işlemi

WordPress yedek alma işlemleri yukarıdaki iki örnekte elle yapılan işlemlerdir. Bu kısımda yedekleme işleminin eklentiler vasıtasıyla otomatik olarak yapılmasını açıklayacağız. Bunun için kullanmak istediğiniz yedekleme eklentisini seçerek bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Yedekleme işlemleri arasında en kolayı olan otomatik yedekleme istediğiniz eklentiyi kurarak yapabileceğiniz kolay bir işlemdir.

En çok tavsiye edilen ve kullanılan yedekleme eklentileri;

S.S.S

Wordpress Yedek Alma Nedir?

Wordpress tabanlı sitenizde yer alan tüm içerikler tasarımınız, temanız ve içeriklerinizin tamamı bir sistemde depolanır. WordPress yedek alma işlemi de bu verilerin tamamının yedeklenerek kayıt altına alınmasıdır. Bu sayede tüm veri tabanınızı yedekleyerek bir sorun yaşadığınızda hemen geri yükleme yaparak web sitenizi eski haliyle bulabilirsiniz.

En İyi WordPress Yedek Alma Eklentisi Nedir?

Wordpress yedek alma işlemleri son zamanlarda geliştirilen eklentiler üzerinden yapılmaktadır. WordPress yedeğini almak için çok sayıda eklenti yer almaktadır. En iyi yedek alma eklentilerini arasında BackWPub, BackUpWordpress, UpDraft, Upliator, VaultPress gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu eklentilerin birçoğu ücretsizdir ve farklı özellikleri ile ihtiyacınıza uygun yedekleme çalışmaları yapmaktadır.

Wordpress Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır?

Hosting firmanızdan aldığınız desteğin yetersiz olduğunu düşündüğünüzde WordPress otomatik yedekleme hizmeti alabilirsiniz. Otomatik yedekleme işlemi için bazı eklentiler mevcuttur. Otomatik yedekleme işlemleri sizler için belirlediğiniz anlarda yedekleme işlemini otomatik olarak yerine getirecektir. Ayrıca bu eklentileri manuel olarak da kullanabilirsiniz.

Wordpress Yedek Kurma Nasıl Yapılır?

Worpress yedek kurma işlemlerinizi CPanel üzerinden yaparken hemen yedekleme sihirbazına geri gidin. Burada yer alan geri yükleme butonuna tıklayarak aldığınız yedeği geri getirebilirsiniz. FTP üzerinden geri yükleme için de FileZilla üzerinden sitenizin serverlarına bağlanarak bütün yedekleri tekrar kurabilirsiniz. Bununla birlikte phpMy Admin üzerinden oluşturduğunuz veri tabanına girerek “içe aktar” seçeneği ile de geri yükleme yapabilirsiniz.

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin