WordPress yorum bölümünü nasıl kaldırabilirsiniz?

İnternet sitenizin yorum alması bazı durumlarda büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Ziyaretçi etkileşimleri ve ziyaretçilerin düşünceleri sitenizi aktif tutarken SEO açısından da büyük önem taşımaktadır. Fakat bazı durumlarda yorum bölümünü kaldırmak da faydalı olabilir. 

Örneğin kötü etkileşimleri önlemek ve sitenin spam bağlantıların saldırısına uğramasına engel olmak için WordPress yorum bölümü iptal edilebilir. Bu yazıda WordPress yorum bölümünü nasıl kaldırabilirsiniz sorusu için kapsamlı cevaplar bulabilirsiniz.

Yazılarda yer alan yorumları kapatma işlemi

WordPress yorum bölümünü kapatma opsiyonları birden fazladır ve her birinin kendine has özellikleri vardır. WordPress üzerinden yazıların yorumunu kapatmak için izleyeceğiniz adımlar oldukça kolaydır;

  • Yazıyı düzenle bölümüne giderek “Tartışma” alanı adı verilen ve sayfanın alt kısmında yer alan alana gelmeniz gerekiyor.
  • Bu alanda yer alan “Yorumlara İzin Ver” seçeneğinde bulunan tik işaretini kaldırarak kolayca yazınızı yoruma kapatabilirsiniz.
  • Bu durum yalnızca spesifik bir yazı için işleme koyacağınız bir durumdur. Bundan sonraki tüm yazıların yoruma kapalı olmasını istiyorsanız da “Ayarlar” sekmesine tıklayın ve “Tartışma” butonuna basın. Burada yer alan “Yeni Yazılar Üzerine Yorum Yapılmasına İzin Ver” seçeneğinde yer alan tiki kaldırarak tüm yazıları yoruma kapatabilirsiniz.

WordPress üzerinden topluca yorum kaldırma işlemleri

Yukarıdaki manuel işlemi uygulamaya soktuğunuz halde yorum almaya devam ediyorsanız WordPress yorum bölümünü kapatma işlemini denemeniz gerekecektir. Yeni bir site oluşturunca doğrudan gelen yorum sekmesini tamamen kaldırmak için aşağıdaki adımları tek tek izlemeniz gerekiyor; 

  • Sitenize “No Page Comment” eklentisini yükleyin ve eklentiyi aktif hale getirin.
  • Bu adımdan sonra eklenti ayarları ile dilediğiniz gibi oynamakta da özgürsünüz. Eklentide yer alan “Diasble Comments on New” seçeneğine tıklayarak “Page” ya da “Post” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bu işlem yeni postun ya da sayfanın yorumlarını kapatmış olacaktır.
  • Bunun yanı sıra “Modify All Current” kısmına tıklayarak “Disable All Comments” seçeneğini seçerseniz sitenizdeki tüm yazılar ya da içerikler doğrudan yoruma kapatılmış olacaktır. İşte yapmanız gerekenler bu kadar kolay. Dilerseniz her bir post için tek tek yorum kutucuğu da ekleyebilirsiniz.

Temaların Özelliklerini Kullanarak Yorumları Kapatma

Bazı tema üreticileri çok fazla kullanılan yorumları kapatma uygulamasını temanın bir bileşeni olarak sunarlar. Bu durumda ek bir plugin gerekmeden sitenizi tüm yorumlara kapatabilir veya açabilirsiniz. Genellikle temaların ayarlar kısmında bu seçeneğe erişebilmek mümkündür. Tek yapmanız gereken uygulamayı seçip ayarlarları kaydetmektir.

Sayfa Şablonunu Değiştirme

WordPress pek çok sayfa özelliğini kodlayarak değiştirmenize izin verir. Ancak bu oldukça iyi derecede uzmanlık gerektirir. WordPress konusunda uzmanlığınız olması bir yana, bu uygulamayı yapabilmek için kodlama bilgisine sahip olmanız gerekir. 

Tema düzenleyiciye girerek, yorumları kaldırmak istediğiniz sayfayı seçebilir ve buradan html kodlarını düzenleyerek yorumları kapatabilirsiniz. Ancak yine altını çizmek isteriz ki bu oldukça karmaşık bir işlemdir.

S.S.S

Wordpress Yorum Eklentileri Nelerdir?

Wordpress tabanlı sitenizde kullanıcı etkileşimi için yorum eklentileri kullanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz yorum eklentileri; Jetpack Comments, Disqus Comment System, wpDiscuz Postmatic, Lazy Load for Comments, Decomments, Akismet, GraphComment ,Yoast Comment Hacks ,WpDevArt Facebook Comments, CommentLuv, Simple Comment Editing gibi seçeneklerdir. Bu eklentilerin bir kısmı ücretli bir bölümü de ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Wordpress Yorum Alanı Nasıl Olmalı?

Wordpress yorum alanı pratik ve kullanışlı olmalıdır. Kullanıcılar burada yorumlarını kolayca yapabilmelidir. Web adresi ya da mail adresi yazma bölümünü isteğe bağlı olarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca yorum alanında ziyaretçiyi yoracak alanlardan kaçının. Bu süreçte en iyi seçenek deneme yanılmadır. Ziyaretçi kitlenizin etkileşim durumuna göre farklı seçenekleri burada deneyebilirsiniz.

Wordpress Yorum Kapatma Gerekli midir?

Wordpress alt yapısına sahip sitelerde yorum eklentisi ile sayfalar yoruma açılmaktadır. Yorum eklentisini tamamen kapatmak yanlış bir düşüncedir. Ancak bazı sayfaların yoruma kapatılması gerekir. Mesela iletişim sayfası ya da hizmetlerimiz sayfasının yoruma açılmasına gerek yoktur. Bu yüzden etkileşim olması gereken sayfaların yorum kısımlarını kapatmanıza gerek yoktur. Sadece belli sayfaları kapatmanız yeterli olacaktır.

Wordpress Facebook Twitter Yorum Eklentisi Nedir?

İnternet sitelerinde kullanıcılar ile etkileşim önemlidir. Firmalar ya da web sitesi sahipleri bu etkileşimi anlık olarak yorumlar üzerinden yürütmektedir. Bu süreçte ziyaretçiler pratik yorum yapmak isterler. Yani üye girişi yapmadan Facebook ya da Twitter uygulamasına bağlı olarak kolayca yorumlarınızı yapabilirsiniz. Bu şekilde Facebook ve Twitter yorum eklentisi kolayca yorum yapılabilmesini sağlayacaktır.

Leave a Comment

WhatsApp Hemen iletişime geçin