Yandex SEO

Yandex, dünyada en çok kullanılan arama motorlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk sırada dünya devi Google bulunmakta hemen ardından Yandex’in geldiğini söyleyebiliriz. Yandex sektöre getirdiği birçok avantajın ve yeniliğin yanı sıra güçlü bir kullanıcı kitlesine de sahiptir. Türkiye’de de önemli bir kullanıcıya sahip olmasından kaynaklı birçok web site sahibi Yandex SEO çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de hemen, hemen %85’lik bir kısım Google kullanmaktadır. Oldukça büyük bir sayı Google’ın elinde olmasından kaynaklı Yandex SEO çalışmasını önemsemeyen birçok kişi vardır. Fakat bu oldukça yanlış bir stratejidir. Çünkü yapılacak olan hamleyle potansiyel %10’luk bir kesime erişebilmek gayet mümkündür. %10’luk bir kesim milyonlarla ifade edilebileceğini unutmamakta fayda var. Bundan kaynaklı Yandex optimizasyonu son derece mühimdir.

Bilindiği üzere her aramam motorunun SEO çalışması birbirinden farklıdır. Örneğin Google ve Opera’nın aynı bir SEO mantığı olmaz. Çünkü her iki tarayıcının da farklı algoritmaları bulunmaktadır. Bu algoritmalara göre de SEO planlaması ve programlanması oluşturulmaktadır. Bu yüzden Yandex SEO çalışması farklı çerçeveler içerisinde ele alınmaktadır. Fakat iki tarayıcının da ortak altın kuralı bulunmaktadır; kullanıcı deneyimini artır!

Yandex SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yandex SEO çalışması boyunca dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlarda ilki alanına hakim bir SEO uzmanı ile çalışıyorsanız, uzmanın direktifleri ile hareket etmeniz. Bireysel olarak bu işlemleri gerçekleştirecekseniz de sabırlı olmanız ve aşağıdaki işlemleri yerine getirmekte fayda vardır. Yandex SEO çalışması yaparken bu detayları gözden kaçırmayın:

Analiz

Analiz, dijital dünyanın olmazsa, olmazıdır. Hangi tarayıcıda yapıyor olduğunu fark etmeksizin analiz yapmalısınız. Yapacağınız analizler boyunca kendi web adresinin yanı sıra rakip siteleri de analiz etmenizde fayda var. Bu süre zarfında web adresinizi planlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Eksiksiz Site

Birçok kişi SEO işlemlerini sadece içerik, linkleme gibi detaylardan ibaret olduğunu sansa da asla öyle değildir. Eksiksiz, site içi haritalaması yapılmış, teknik olarak sorunu olmayan ve kullanıcı deneyimini artıran bir site SEO için şarttır. Sitenizin ne denli eksiksiz olması, hızlı olması sizlerin o kadar avantajınadır.

Doğru İçerik

İçerik en dikkat etmeniz gereken detaylardan birisidir. Neden bu detaya dikkat etmeniz gerektiğini küçük bir örnek ile pekiştireceğiz. Geçtiğimiz aylarda Yandex mühendislerinden Stewen Stuar; ‘’İçeriğinizi ana başlığı ‘televizyon nasıl tamir edilirse?’ sorusuysa, o içeriği gerçekten televizyon tamircisine yazdırın’’ diye küçük bir açıklama yapmıştı. Bu söylemi şu şekilde yorabilirsiniz: yazılacak olan metinde, yazar yazdığı konuya hakim değilse yazmamalıdır. Aksi takdirde dijital çöplüğe bir parça daha göndermiş olursunuz.

Güçlü Backlink

Google son dönemlerde Backlinklerin suiistimal edilmesinden kaynaklı önemini azaltsa da Yandex için Backlink hala önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Ne denli güçlü Backlinkler alırsanız başarınız o kadar artacak ve büyüyecektir.

Kullanıcı Deneyimi

Aklınıza gelebilecek tüm arama motorlarının tek bir amacı vardır; kullanıcı deneyimi! Her tarayıcı kullanıcının kendi uygulamasında daha fazla kalmasını ister. Uygulamasında daha fazla kalması içinde kaliteli sitelere, kaliteli içeriklere ve teknik sorunu olmayan sitelere ihtiyaç duyar. Eğer ki bu tarzda bir siteniz yani kullanıcı deneyimini önemsemeyen bir siteniz bulunmuyorsa, dijital dünyanın farklı alanlarında yer alabilirsiniz. Unutmayın siz kullanıcıları ne kadar önemser ve dikkat ederseniz Yandex’te dahil olmak üzere tüm tarayıcılar sizleri o kadar önemseyecek, o kadar ödüllendirecektir.

Yandex SEO Çalışması Yaptırmak İstiyorum

Yandex SEO çalışmasını bireysel olarak da gerçekleştirebilmeniz mümkün iken alanına hakim bir SEO uzmanıyla da yapabilirsiniz. Bilindiği gibi Yandex algoritması oldukça farklı mantıklar üzerinden de çalışmaktadır. Yani Google ile bildiğiniz ve ‘bu doğru’ dediğiniz her şey Yandex üzerinde ters tepebilir. Bu yüzden Yandex SEO çalışmasını alanına hakim SEO uzmanlarına yaptırabilirsiniz.

SEO uzmanını tercih ederken daha önce Yandex SEO çalışması yapıp, yapmadığını sormakta fayda var. Keza SEO uzmanlarının yarısından fazlası Yandex çalışması gerçekleştirmektedir. Uzmanın SEO çalışması yaptığı web adresini de inceleyebilirsiniz. Bu da sizlere artı bir avantaj sağlayacak ve kişiyi tanımanızda oldukça etkili olacaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir