Yapısal veri yani Structured Data SEO kapsamında adından sıkça söz edilen kod yapılarından biridir. Arama motorlarının belirli bir site sayfasındaki metinsel dahil komple içeriği daha iyi anlayabilmesine, anlamlandırılabilmesine ve arama motorunca hedef sayfayı yorumlayabilmesine olanak sunabilen bir kod sistemi olarak anılmaktadır.

İlgili arama motorları structured data kapsamında yer alan tüm kod yapılarını daha evvelde yayına sokarak sitesi olan müşterilerinin bu kod yapılarını gözden geçirerek seçmelerini, işaretlemelerini ve ardından da arama motorlarına sunmalarını sağlamaktadır. Bu işlemler yapıldıktan sonra da arama motorlarına ait botlar ilgi site ve linkleri ayrı ayrı tarayarak yapılandırılmış verileri yani işaretlemeleri yanlış olmayan, doğru nitelikteki tüm kodları sistemlerine işlerler. 

Structured Data Ne İşe Yarar?

Yapısal veri test aracı ne işe yarar? Bu anlatımı maddeler halinde açıklamayı uygun gördük. Yapısal veri nedir, yapısal veri ne işe yarar aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Yapısal veri test aracı ile elde edilen yapılandırılmış veri kodları sayesinde url adreslerinizdeki tüm içerik girişlerinin arama motorlarınca çok daha anlaşılabilir ve detaylandırılmış olarak sunulmasını hedef alan bir sistemdir. 
 • Doğal arama işlemleri neticesinde listelenen organik sonuçlarda snippet’ler aracılığı ile özel olarak belirtilmenize imkan tanır.
 • Doğal arama sonuçlarında bildiğiniz gibi başlık ve açıklama kısımları vardır. Yapılandırılmış verilerle bu iki alan dışında puanlama, stoklama, ücret tarifeleri gibi ek alanlara da sahip olmanıza imkan tanımaktadır.
 • Yapılandırılmış verileri işleyerek arama motorlarının botlarına yardımcı olabilirsiniz. Böylece siteleriniz, sayfalarınız, içeriklerini çok daha kolay taranır, verimli anlamlara kavuşur ve yorumlanır. Kısacası siz botlara yardım ederek site değerinizi daha da ön plana çekmeniz desteklenmiş olur.
 • Fiyat yelpazeniz, sitenizde yer alan ürün ve hizmetlere dair soru ve cevaplar, stok durumunuz gibi alanlarda verilmiş detayları arama motorlarında işaretleyerek aranma sonuçları esnasında bu alanlara da yer verilmesini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılandırılmış Veri Sıralama Sonuçlarını Etkiler mi?

Structured data testing tool yani yapısal veri test aracı ile ilgili olarak SEO dünyasında pek çok dedi kodu var. Bu dedikodular genelde yapılandırılmış veri işleminin bir SEO etki mekanizması olup olmadığı, olası sonuçları etkileyip etkilemediği, doğal aranma sonuçlarında yani organik trafik kapsamında herhangi bir düşüş sergileyip sergilemediği konularını baz almaktadır. Bu dedikodu cümlelerini uzman görüşlerden ( İngilizce dil kullanarak ) elde edilen ekran görüntülerini aşağıda sunuyoruz.

Yapısal Veri Test Aracı Nedir ? 1

Ancak SEO uzmanlarının yapısal veri test araçları ile ilgili olarak bir de duyurusu oldu. 15 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen bu ekran görüntüsünü hemen aşağıda görebilirsiniz. İlgili duyuru ise şu söylemleri kapsamaktadır;

 • Site sahipleri, sitelerinin daha fazla geliştirmek isterlerse zorunlu kılınmadan yapılandırılmış veri işlemelerini tercih edebilirler.
 • Ama bu veri işlemelerinin arama sıralamasında herhangi bir etki mekanizması yoktur. 
 • Yapısal veri – structured data işlemlerini tercih etmek sadece aranma sonuçlarında yer alan sayfalarınızın potansiyel kullanıcılar açısından daha ilgi çekici olarak algılanmasına katkı sunabilir. 

Yapısal Veri Test Aracı Nedir ? 2

Kısacası bu duyuru ile yapılandırılmış verinin bir tür SEO kriteri olma yetkisi barındırmadığı ve buna ek olarak da aranma hacmi – arama sorgulamaları sırasında da herhangi bir şekilde sıralamamızı etkilemediği açıkça söylenmiştir. Yukarıda Google’da çalışan Danny Sullivan bu duyuruya istinaden bir yorum daha yapmıştır. Görselde de gördüğünüz gibi Danny;  yemek sitesindeki bir yemek tarifi hakkında yapılandırılmış veri kullanmanın Google sıralamasında olumlu ya da olumsuz bir etki oluşturmadığını da söylemiştir. 

Yapılandırılmış Verilerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle sayfalarınızda kullanılan yapılandırılmış veriler yani veri işaretlemeleri sırasında bir yanlış yapmamalısınız. Hata kaydı veren işaretlemeler arama motorlarınca ret cevabı alır. Kısacası yaptığınız veri işlemesi herhangi işe yaramamaktadır. Doğru bir veri yapılandırması yapmanız gerekmektedir.
 • Yapılandırılmış veri kullanacaksanız o sayfa ile ilgili olmasına özen gösterilmelidir. Veri işaretlemesi yaparken sayfa ile tam alakalı olmasına dikkat edilmelidir. Veri işaretlemesi sırasında sayfa ile ilgilisi bulunmayan veriler seçilirse bunun bir yararı olmayacağı gibi arama motorunun yorumlamasına olumsuz bir etki sunmuş olursunuz. Yani artı puan kazanacağım derken eksi puana sahip olabilirsiniz.
 • Arama konsolundaki yanlış ve hataları sık sık kontrol etmeli ve mümkün mertebe bekletmeden düzenlemeniz şarttır. 

Yapısal Veri Test Aracı Nasıl Kullanılır?

Yapısal Veri Test Aracı Nedir ? 3

 • Structured Data’ya giriş yapınız. “https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=tr”
 • Ana ekranda doğrudan aşağıdaki ekran görüntüsünü göreceksiniz.
 • Url’yi getir alanında ilgili sayfa linkinizi yazarak testi çalıştır’a basınız.
 • İşlemin hemen ardından saniyeler içerisinde yapısal verileriniz tanımlanacak ve ekran adımlarını takip ederek veri işlemelerini yapabilmeniz sağlanacaktır. 
 • Kodun doğru veriler içerip içermediğiniz kontrol ediniz. 
 • İsterseniz url adresi yerine direkt olarak veri kodunuzu da kullanabilirsiniz. 

Test aracında kullandığınız bir url yapısında ya da doğrudan kod işleminizde herhangi bir yanlışlık olması durumunda ise sağ tarafta tüm hata ayıklamaları ve yanlışlıklar kırmızı renk ile size gösterilecektir. Sekmeye tıklarsanız ilgili tüm hata ayıklamalarının detaylıca gösterildiğini takip edebilirsiniz. Detaylara göre yapısal verilerinizdeki tüm kusurları yeniden düzenleyerek doğru bir yapılandırılmış kod döngüsünü oluşturabilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir