Yaş Meyve İhracatı

Yaş meyve ihracatı 2020 yılı Mart ayı itibariyle 2019 yılı Mart ayı yaş meyve satışına oranla % 25 kadar arttı ve 1 milyar 179 milyon dolarlık bir kapasiteye ulaştı.  

Dünya’da hızla artan bir trend haline gelen sağlıklı beslenme için mükemmel bir anahtar olan taze meyve hemen her ülkede kabul görmektedir. Bahse konu pazarın müşterisi Dünya çapında gittikçe artış gösteriyor.

Yaş meyve sebze sektöründe çok fazla insanın istihdam edilmesi nedeni ile ülkemizde önemli bir geçim kaynağı aracıdır. Ayrıca yaş sebze ve meyve sektörü Türkiye ekonomisine net döviz girdisi yarattığı için de önem verilmesi gereken bir ihracat alanıdır.

Neden Yaş Meyve İhracatı Yapılmalı?

Yetkili kurumlardan yapılan açıklamalara göre Koronavirüs salgını nedeni ile Dünya pazarlarında durgunluk yaşanmasına rağmen Ekonomik İstikrar Kalkanı Tedbir Paketi Ve Temassız İhracat Modeli gibi çeşitli uygulamalar sayesinde yaş meyve sebze ihracatı kesintisiz olarak sürdürülmektedir.

Bu nedenle hem ülke ekonomisi hem de yaş meyve ihracat pazarının çok karlı bir alan olması nedeni ile bahse konu ihracat faaliyetleri yürütülmelidir.

Yaş Meyve Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yaş meyvenin  yurtdışına satışı yurtiçi satışa oranla çok daha riskli  ve detaylı işlemler gerektiren bir alandır. Fakat döviz üzerinden alım satım yapıldığı için kar marjı hem ülke ekonomisi hem de firma ekonomisi için ciddi önem taşır.

Yaş Meyve İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Pazarlama stratejisi malların belirlenen hedef pazara, planlandığı şekilde dağıtılmasıdır. Yaş meyve ihracatı hizmetlerin ithalat ve ihracatında yabancı ülkelerle yapılan anlaşmaların   hazırlanması onaylanması ve uygulanmasıdır.   İhracat yapılacak pazara giriş stratejisinin belirlenmesi, potansiyel rakiplerin ve potansiyel müşteri profilinin ayrıntılı olarak analiz edilmesini gerektirir. Belli bir pazar girişi stratejisi uygulamasına karar verirken göz önünde tutulması gereken faktörler vardır. Bunlar şunlardır:

Çeşitli ticaret engelleri, yerleştirilmiş bilgi, fiyatın yerelleştirilmesi, ihracat yapılması planlanan ilkelere giriş yöntemi ve esas olarak şirketin finansal kaynakları ile satışa sunulan ürünün yapış önem kazanır. Bu konuda uygulanabilecek çeşitli stratejiler bulunuyor.

Yabancı bir ülkede yeni bir pazara girerken ortaya çıkabilecek risklerden bazıları şunlardır :

  • Ülkenin hava koşulları,
  • Bütün pazarın ya da o pazar segmentinin doğasında bulunan ticari risk,
  • Piyasaya egemen olan koşullardan kaynaklanan risk,
  • Yabancı piyasaya giriş riski,
  • Nakit  tedarik riski,
  • İhracat yapılacak ülkenin kültürünün farklı olması nedeniyle oluşan kültürel risktir.

Bütün bu risklerin doğru olarak incelenmesi ve yerinde satışa geçilmesi oldukça uzun planlama döneminden geçilmesi ile birlikte profesyonel çalışmalar gerektirir.

Bu risklerin müşteri profilinin eğilimin saptanabilmesi için geleneksel yöntemlerle marke t araştırması yapılması çok ciddi maliyetler gerektirir. Bu çalışmaların planlanması ve yapılması ilgili ülkeye gidilerek ortamın kontrolü vs. büyük paralar ödenerek yapılabilecek işlerdir. Bahse konu rakamlar o kadar yüksek rakamlardır ki küçük ya da orta ölçekli işletmeler sırf dışa açılım maliyeti yüzünden  ihracat işine giremezler. 

Oysaki günümüzde küreselleşmenin tam hızla devam etmesi sonucunda ihracatta dijital pazarlama sistemine geçilmeye başlandı. Böylece bütün bu riskler çok daha doğru olarak analiz ediliyor ve çalışmalar, geleneksel pazarlama yöntemi ile kıyas götürmeyecek oranda ucuza mal ediliyor.

Dijital Pazarlama İle Yaş Meyve Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Bu amaçla etik SEO teknikleri kullanılarak sizin için oluşturulan web sitesinin birden fazla  arama motorunda bulunması için endeksleme yapılmalıdır. Böylece web sitenizin görünürlüğü artış gösterir. Aynı şekilde profesyonel SEO uzmanlarını da yardımı ile web sitenizde yaş meyve ihracatı pazarlaması için uygun anahtar kelimeler sıralanmalıdır. Böylece arama motorunda yakalanan web sitesinin performansının iyileştirilmesi gerekir.

Dijital ortamda müşterilere ulaşabilmek için yaygın anahtar kelimelerin kullanımıyla kalite geri dönüşüm bağlantıları oluşturulmalıdır. Online iş geliştirme kampanyalarının yönetimi profesyonel olarak gerçekleştirildiğinde ilgili yaş meyveye müşteri bulmak tahmininizden çok daha kolay olacaktır. Bu konuda en önemli mesele doğru dijital teknik yaklaşımlarını bilmek ve profesyonel olarak uygulanmasını sağlamaktır.

Yaş meyve dijital ihracat pazarlama konusunda gereken profesyonellik isteyen alanlardan bir tanesi de marka oluşturulmasıdır. Marka oluşturup tanıtımını yaparak, internette bulunan binlerce yaş meyve firmasının önüne göçmeniz gerekir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz size yaş meyve ihracatı dijital pazarlama alanında işetmeniz en ön sıraya nasıl yükseltebileceğiniz ve marka bilinirliğiniz global olarak nasıl sağlayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

Dijital pazarlama firması olarak yaş meye ihracatı için yanınızda olurken gereken ihracat yasal uygulamaları, ülkeler göre değişen ihracat prosedürleri ya da gümrükleme gibi alanlarda hizmet sunuyoruz. Bu alanda çalışma yapan ihracat broker firması olarak çalışmıyoruz. Bizim yetişmiş profesyonel eleman kadromuzla sizin için yapabileceğimiz, ürününüzü istediğiniz yabancı ülke ya da ülkelerde tanıtmak, satışını yapmak ve sizi global bir marka haline getirmektir. Bu amaçla kullandığımız yöntemlerden aşağıda bahsediyoruz.

SEO 

SEO İhracatta dijital pazarlama alanında en önemli konudur. Arama motoru üzerinde öne çıkmanız satış yaparak firmanızın hayatta kalmasıdır. Çok gerilerde gözükmek ya da hiç gözükmemek ise uluslararası alanda yaş meyve ihracatına veda etmek anlamına gelir. 

Profesyonel bir SEO çalışması ile işletmeniz internet ortamında öne çıkar. 

Dış pazarlarda müşterilerin ürünlerinizi nasıl arayacağını bilmenizi çok önemlidir. Bunu efektif olarak gerçekleştirebilmek için anahtar kelime araştırması yapmalı ve bu alandaki rekabetçi analizler için saatler ayırmanız gereklidir 

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya tüketicilerin pek çoğu için yaş sebze tanıtımı hakkında birincil sunum ortamlarıdır. Geleneksel pazarlama iletişimi ile karşılaştırıldığında sosyal medyada yapılan reklam ve tanıtımların    müşterinin satışa sunulan ürünü almak için karar verme sürecinde gittikçe daha önemli bir rol oynadığını gösteren araştırma sonuçları bulunuyor. Bu amaçla şirketiniz için sosyal medyada  bilgilendirici yayınlar hazırlıyoruz.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Görsel içerik ve video üretimi ile pazarlamada,  ürününüzün tanıtımında ilgi çekici görsel bir içerik kullanılarak tüketiciye ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu alanda yetişmiş deneyimli ve uzman eleman kadromuzla ürününüzün en dikkat çekici görsel ile piyasada sağlam bir yer edinmesi için çalışıyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerik pazarlaması endüstrisi inanılmaz boyutlara ulaşıyor. İçerik pazarlaması kullanıp kullanmadığı sorulduğunda firmadan firmaya satış ve tanıtım yapan pazarlamacıların % 91 oranında  bu pazarlama yönetimini kullandıkları ortaya çıktı.

Bu amaçla sizin için tüketicilerde gerekli güvenin oluşmasını sağlayacak,  aynı zamanda müşteri sadakatinin temelini atabilecek ilgi çekici yazılı içerik oluşturan deneyimli personel kadromuz ile hizmet sunuyoruz.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni hazırlayarak bunları şirketinizin ürün yelpazesini de içerecek şekilde gazete ekleri olarak tüketici kitlenize ulaştırıyoruz. Ya da potansiyel alıcıların posta kutunuza gelmesini sağladığımız basın bültenleri ile ürünleriniz hakkında detaylı bilgi edinmesini sağlıyoruz.

Ya da aynı şekilde şirketinizin markalı ürünlerini kullanıldığı tarifleri içeren reklamlar ve e-postalar ile tüketicilerinize ulaşıyoruz.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, teknik olarak dijital pazarlamanın çok yeni bir ayağı olsa da son derece etkili bir bölümüdür. Nispeten yeni olan bu yöntem ile ulaşılabilecek tüketici kitlesi devasa boyutlarda olabiliyor.  

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Yaş meyve ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir