yerel arama

Yerel arama, kullanıcıların yerel işletme listelerinin, yapılandırılmış bir veri tabanına karşı, coğrafi olarak kısıtlanmış aramalar göndermesine izin veren özel arama motorlarının kullanılması olarak ifade edilebilir. Yerel aramada coğrafi olarak kısıtlama, sınırlandırma söz konusudur ve sadece o yerel bölgeye ait sonuçlar listelenmektedir. Yerel arama sorguları kullanıcıların sadece ne aradığı ile ilgili değil, aynı zamanda nerede aradığı ile ilgilidir. Bu nedenle posta kodları, coğrafi koordinatlar, konum gibi unsurlar yerel aramada önemli faktörlerdir. Yerel arama örneklerine “İstanbul’daki oteller”, “Bursa’daki restoranlar”, “İzmir araç kiralama” sayılabilir.

Google, yerel bir işletmenin bilgilerini, mobil veya masaüstü Google arama sonuçlarında veya harita sonuçlarında gösterebilmektedir. Bu sonuçların gösterimi, yerel arama sayesinde olmaktadır.

Yerel Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yerel aramalar sonuçlarında çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı optimizasyon işlemleri olacaktır. Şimdi onlara bakalım:

  • Google My Business Kaydını Yapın

Google tarafından ücretsiz bir şekilde sunulan bu hizmette şirket bilgilerinizi girerek üye olabilirsiniz. Yerel arama sonuçlarında şirketinizin görünmesi için yapmanız gereken ilk işlem budur.

  • NAP Düzenlemesini Yapın

NAP, İngilizce Name, Address ve Phone Number kelimelerinin kısaltılmış halidir. Name; isim, address; adres ve phone number; telefon numarası anlamına gelmektedir. Şirketinizin web sitesinin kodlarına bu bilgileri belirten kodları eklemelisiniz. Böylelikle arama motorlarının botları şirketinizi tanımlayabilecek ve yerel aramalarda şirketiniz yer alacaktır. Bu kodları Schema.org aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

  • Local Reviews’e Dikkat Edin

Yerel İncelemeler” anlamına gelir ve bir kullanıcının yaptığı aramalar arasında şirketin tercih edilmesini büyük ölçüde etkiler. Buradaki iyileştirmeleri yaparak hem kullanıcıların işletmenize yönelik güven duymalarını sağlayabilir hem de yerel arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

  • Genel SEO Ayarlarını Yapın

Sitenizin SEO ayarlarına ek olarak yerel SEO çalışmalarını da yapın. Hizmet verdiğiniz bölgeye yönelik anahtar kelime kullanımını gerçekleştirerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca sitenizin tüm SEO çalışmalarını yapılmış olduğundan emin olun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir