yerel seo nedir

İnternette az çok vakit geçirdiyseniz ve bir web sitesine sahip olduysanız arama motoru optimizasyonu terimi size hiç yabancı gelmez. İnternet ortamında bu terim hakkında çok yazılır ve çizilir. İngilizce kısaltması SEO olarak bilinen bu süreç arama motorlarının bir web sitesinden istediği tüm detayları barındırır. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan bir kısmı da yerel SEO olarak tanımlanabilir.

SEO çalışmalar sayesinde insanların sizin varlığınızı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yani bulunduğunuz ortamda potansiyel müşterilerinize erişebilmek için gerekli çalışmaları yapmanız gerekir. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizi hiç zorlanmadan hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Bu çalışmaları kendiniz yapabileceğiniz gibi bir uzmandan yardım da alabilirsiniz.

Lokal SEO olarak da bilinen bu terim küçük ya da orta ölçekli işletmeler için oldukça önemli bir kavramdır. Çünkü bu çalışmalar sayesinde bu firmalar hakkındaki her türlü bilgiyi internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Yerel SEO çalışmalarına başlamayan işletmeler müşteri potansiyelini tam olarak kullanamaz. Özellikle mobil aramaların hızlandığı çağımızda bu alandaki rekabet ortamı her geçen gün daha da artmaktadır.

Yerel SEO Nedir?

Arama sonuçlarının verildiği sayfalarda coğrafi sonuçlara göre listeleme yapılabilir. Bu yönde yapılan listelemeler yerel aramalardır. İşte bu arama sonuçlarına yönelik yapılan çalışmaların tamamı yerel SEO olarak karşımıza çıkar. Arama sonuçlarından sağlayacağınız ziyaretçi trafiğini arttırmak için sitenize birçok dokunuş sağlayabilirsiniz.

Bu hizmet sayesinde firmanızla birlikte ürün ve hizmetlerinizi de ziyaretçilerinize tanıtma fırsatınız olur. Bu işlem için hem Google hem de diğer arama motorları için yapılabilir. Türkiye’de lokal SEO çalışmalarının %89’lük Pazar payı Google tarafından kapılmıştır. Bununla birlikte %8,52 oranında Yandex ikinci sırada yer alır( Statcounter ).

Yerel arama sonuçları çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu yüzden de kullanıcılar yerel SEO çalışmalarını her zaman düzenli olarak yürütmelidir. Bu çalışmaları lokal olarak yürütmezseniz hiçbir şekilde web sitenizden istediğiniz verimi alamayacağınızı belirtelim.

Yerel SEO Ne İşe Yarar?

Bulunduğunuz bölgede de internet üzerinde varlık gösteremiyorsanız tüm potansiyel müşterilerinize ulaşamıyorsunuz demektir. Yerel SEO çalışmalarının web siteniz için birçok faydası vardır;

 • Google ve Yandex gibi arama motorlarında bulunduğunuz bölgedeki varlığınızı ortaya koyabilirsiniz.
 • Bölgesel rakiplerinizin önüne kolayca geçmek için gerekli adımları atmış olursunuz.
 • Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtımını SEO çalışmaları ile yapabilirsiniz.
 • Gelirlerinizi kısa süre içinde arttırabilirsiniz.
 • Arama motorlarından gelen ziyaretçi trafiğini arttırabilirsiniz.
 • Web sitenizin SEO değerlerini arttırabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yerel SEO birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Ancak bu çalışmalar  düzenli olarak yapılmalı ve her zaman bu konuda uzman olan kişilerden destek alınmalıdır. Arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi sahibi olmadan bu konu hakkında kesinlikle işlem yapmamanız gerektiğini belirtelim.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmaları çok kapsamlı bir çalışmalar bütünü olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmalar genel optimizasyon çalışmalarıyla bağlantılı olsa da bazı özel adımları da içinde barındırır;

Anahtar Kelime: Yerel SEO çalışmaları için yerel anahtar kelimeler de kullanılmalıdır. Doğru anahtar kelime analizleri yapabilirsiniz. Böylece arama motorlarında rakiplerinizin önüne kolayca geçebilirsiniz.

Google My Business Kaydı:  İşletmeniz mutlaka My Business kaydına sahip olmalıdır. Kayıt bilgilerinizi girerken SEO uyumlu içerikler oluşturmaya özen gösterin. Ayrıca işletmenizin kategorisini doğru şekilde belirleyin, kaliteli fotoğraflar yükleyerek, yerel telefon numaranızı da belirtin. Ayrıca açık adresinizi web sitenizdeki haliyle belirtmeyi unutmayın. Burada müşteri yorumları ve puanlamaları toplayarak potansiyel yeni müşterilerinize ulaşabilir ve onları kolayca etkileyebilirsiniz.

Backlink Çalışmaları: Web sitenizden başka siteler bahsediyorsa bu yerel olarak yürütülen optimize çalışmaları için de çok faydalıdır. Arama motorlarının sizleri daha üst sıralara koyması için başka web sitelerinden link çıkışı olmalıdır. Diğer web sitesiyle birlikte yerel basında da kendinizden bahsettirebilirsiniz. Böylece SEO çalışmalarınızdan istediğiniz faydayı görebilirsiniz.

Müşteri Görüşleri: Yerel SEO çalışmalarının en önemli detaylarından biri müşterilerinizin görüşleridir. Sosyal medya hesapları ya da e posta bültenleri üzerinden işletmeniz hakkında görüş sunulmasını sağlayın. Böylece diğerleri de müşterilerinizin yorumlarına bakarak sizinle alışveriş yapabilir. Müşteri görüşleri her zaman gerçek deneyimleri sunduğu için dikkate alınan bir çalışmadır.

NAP Düzenlenmesi: Web sitenizdeki bilgiler mutlaka doğru olmalıdır. Sitenizin adı, adresi, telefon numarası doğru şekilde güncellenmelidir. Google botları doğru şekilde girdiğiniz sonuçları sorgu sonuçlarında da kullanacaktır.

Yerel SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

Yerel SEO çalışmaları birçok hizmeti kapsayan bir detaydır. Bu çalışmalar öncelikle site içi optimizasyon çalışmalarını kapsamaktadır. Bunun için sizlere Yerel olarak yapılan optimizasyon çalışmalarının neleri kapsadığını sizlere bildirelim;

 • Sayfa Başlığı ve Açıklama

Her sayfa birbirinden farklı olan ve ziyaretçilere bilgi veren başlıklara sahip olmalıdır. MOZ‘a göre Başlık 50 ile 60 karakter aralığında olmalıdır.  Anahtar kelime başlığın başında yer alırsa ve sonda firma bilgileriniz olursa etkili bir çalışma olur. Sayfa açıklaması da sayfanız hakkında bilgi vermelidir. Seopressor‘a göre  75 ile 170 karakter arası olması yeterlidir. Siz açıklama vermezseniz Google kendisi bir açıklama belirtebilir. Bu metinde de anahtar kelimeye yer vermeniz doğru olur.

 • Başlık Etiketleri

Bir sayfada anahtar kelime optimizasyonu kurgulanmalıdır. BU yüzden heading tagler sayfa içinde hiyerarşik şekilde tercih kullanılmalıdır

 • URL Yapısı

Ziyaretçilerin okuyabildiği, semantik olarak doğru olan bir URL, hedef sayfa hakkında bilgi verir. Ayrıca sayfada ne olduğunu açıkça belirterek kullanıcı deneyimi açısından tıklanma ihtimalini arttırır. URL yapısı sıralama faktörleri arasında yer almaktadır. URL içinde anahtar kelime olursa siteniz daha iyi yerlere gelir.

 • Harita Bilgisi

İşletme konumuzu gösteren bir Google haritasını açılış sayfasına eklemeniz yerinde olur. Google Map adres girişi ile konumunuzu işaretleyin.  Böylece size belirtilen harita kodunu da iletişim sayfanıza ekleyebilirsiniz.

 • Rehber Siteleri ve Yerel Arama Sonuçları

İşletmeniz için hedef kitlenize rehber olacak sitelerde kayıt açabilirsiniz. Böylece arama motorlarında da daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Siteniz rakiplerinizin önüne çıkacaktır.

 • Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumluluk çok önemli bir süreçtir. Kullanıcılar her geçen gün mobil deneyimini arttırmaktadır. Bu yüzden arama motorlarında daha iyi yerlere gelebilmek için mobil uyumluluk testini yaptırmalısınız. Böylece yerel SEO çalışmalarında da öne çıkabilirsiniz.

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır?

Lokal SEO çalışmalarının en önemli detaylarından birinin Google haritalar olduğunu ifade etik. Bunun için yapmanız gereken tek şey Google rehber kaydı yaptırmaktır.  Google rehber belli bir sektörde hizmet veren siteleri bölgesel olarak öne çıkarır. Arama sorgulamalarında ayrı bir yer için sıralama yapmanızı sağlar.  Mesela Ankara’da bir çalışma yapıldıysa rehber sisteminde Ankara’dan arama yapanlar sitenizi görebilirler.

Google rehber servisi için Google Plus üyeliğinize gerek vardır. Bu üyelik ile firma sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır. Girişinizi gerçekleştirdikten sonra sitenizin adres ve kurumsal bilgilerini ekrana girin. Bu işlemi yerine getirdikten sonra 1 hafta içinde Google belirttiğiniz adrese bir mail gönderir. Postada gelen kodu onayladığınız anda Google Plus hesabınız onay alır.  Onaylanan hesabınızı sitenizde Publisher etiketiyle paylaştığınızda rehberde görünmeye başlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir