Yiyecek İçecek Sektöründe Pazarlama

Yiyecek ve içecek pazarlaması yaratıcı pazarlama profesyonelleri açısından bakıldığında kesinlikle atlanmaması gereken önemli fırsatlar taşır. Yiyecek içecek sektörü pazarlamacıların tüketicileri ikna etmek için zorlandıkları lüks ürünler sınıfına girmez.  Fakat yine de bu durum pazarlamacıların asıl görevinin tüketicileri bir öğeye ihtiyaçları olduğuna ikna etmek olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu açıdan bakıldığında yiyecek ve içecek pazarlamasında müşterileri ürüne çeken pek çok faktör olduğu ortaya çıkar.

Yiyecek içecek sektöründe pazarlama bakımından önemli bir dal da ambalaj ve paketlemedir. Bahse konu sektörde kötü tasarlanmış ambalajlardaki yüksek kaliteli bir ürünün satışı büyük ihtimalle iyi olmayacaktır.  Günden güne yiyecek içecek sektöründe pazarlamada ambalaj daha da önemli bir hale geliyor. Söz gelimi cam kapta satılan mayonez tercih edilebilir olmasına rağmen, sıkılabilir bir kaptaki mayonezin satışı çok daha fazla tercih edilir. Bireysel tasarlanmış kolay açılan karton ambalajlardan yiyecek içecek satışının tanıtımının yapılması ile satışların artması tüketicilerin bu sektörde pazarlaması yapılan  her ayrıntıya önem verdiğini ortaya koyuyor.  

Bunun yanı sıra yiyecek içecek sektöründe dijital pazarlama sahasında mobil pazarlama da gittikçe daha önemli hale geliyor. Bunun sebebi insanların telefonlarına bakarak çok fazla zaman harcamalarıdır. Yiyecek içecek şirketleri mobil pazarlama sahasına da erişerek,  tüketicileri kendi markalarına çekmek için çalışmalıdır.

En son yurt dışında piyasada bulunan birkaç fast food şirketi, çeşitli mobil cihazlar üzerinden pazarlama aracı olarak da görev yapan kısa video klipler sunarak, müşterilerine erişmeye başladı. Dijital pazarlama kampanyalarının önemi bu örneklerde de açıkça görülüyor.

Ayrıca yiyecek içecek şirketleri dijital  pazarlama faaliyeti sırasındaki geri dönüşleri de değerlendirerek, kullanıcılar hakkında bilgi topluyor ve elde ettikleri verileri bir sonraki reklam kampanyalarında kullanıyorlar.

Geleneksel Fikirlerin Ötesine Geçin

Geleneksel fikirler kullanarak yiyecek içecek sektöründe varlık sürdürebilmek artık pek mümkün görünmüyor.  Dünyanın değişmesi ile birlikte yiyecek içecek sektöründe de geleneksel fikirlerin bırakılarak daha modern dijital yöntemlere geçilmesi gerekiyor.  Sektörde gelişme ve büyüme ancak bu yolla sağlanabilir.

İnternet ortamı insanların hayatlarını her alanda etkilediği için yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren firmaların bu alana olabildiğince yoğun bir şekilde yönlenmesi gerekir.

Fiziksel Ortam Önemlidir, Pekiyi Yeterli midir?

Yiyecek içecek sektöründe fiziksel ortam hem firmanın prestiji, hem de müşterinin sağlığı açısından çok önemlidir. Fakat özellikle en son geçirilen COVID-19 salgınında da görüldüğü gibi fiziksel ortamın mükemmel olması kesinlikle satış yapılması için yeterli değildir.  Çünkü insanlar artık gittikçe daha çok paket yemek siparişi veriyorlar. Böylece firma dijital ortamda görünür olmadığı takdirde, sipariş alması mümkün olmuyor.

Bu nedenle dijital pazarlama ya da viral pazarlama konusunda etkili deneyimli bir grup ile pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi gerekiyor.

Müşterilerinize Nasıl Erişebilirsiniz?

Yiyecek içecek sektöründe iseniz, markalama konusunda müşterilerinize ulaşmak için geleneksel yöntemleri bırakmak zorundasınız. Yiyecek içecek sektöründe başarılı olmanın temel şartı iyi yemek yapabilmektir. İster bir şef olun isterseniz şef kiralayan direktör olun potansiyel müşterilerin ne istediğini bilmek ve bu alanda ürün teklifi için alıcıda istek oluşturmanız gerekir. İşte bu alanda pazarlamanın önemi ortaya çıkar. Müşterilerin sizi, ürünlerinizi ve markanızı bilmesi için elektronik ortamda görünür olmanız gerekir. Başka türlü geniş kitlelere erişmek, pazarlama ve satış yapmak mümkün değildir.

Yiyecek İçecek Sektöründe Pazarlama İçin Hangi Yöntem Benimsenmeli?

Yiyecek içecek sektöründe gıda ürünleri satın alan tüketiciler, ürün pazarlamasından çok etkilenmektedir. Reklamlar ve tanıtım kampanyaları, belirli yaşta, sosyoekonomik ve etnik gruplar içindeki tüketicilere hedefler ve hedef kitleye ulaşmak için özenle hazırlanır.

Bu alanda esas amaç, marka sadakati oluşturmaktır. Bunun için belirli dijital pazarlama yöntemleri yürürlüğe konur. Bu alanda kullanılan yöntemlerden birisi  ürün ile tüketicinin arzuladığı hedef arasında bir bağlantı kurulmasıdır. Söz gelimi bir gıda ürününü üst sınıfın tüketimine uygun bir şey olarak pazara sunmak bir statü sembolü imajı geliştirebilir. Bu pazarlamaya yukarı doğru pazarlama tekniği deniyor.

Bunun yanı sıra yiyecek içecek sektöründe yukarıda da belirtildiği gibi pazarlamada marka sadakati  çok önemli bir hedeftir. Marka sadakati ile müşteriler hep aynı firmanın ürünlerini satın alırlar. Hatta rakip firma avantaj sunsa bile tüketiciler rakiplerinin reklamlarını görmezden gelirler. Bu alanda geliştirilen başarılı bir pazarlama stratejisi ile yeni şirketlerin pazara girmesi ve pazarlaması yapılmış şirkete karşı kendine bir alan yaratması zorlaştırır. Marka sadakati yaratmak ve bir ahtapot gibi tüketicinin bütün duyularına hitap ederek olabildiğince çok yönden onu etkilemek ancak dijital pazarlama ile mümkün olabilir.

Yiyecek İçecek Sektörü İçin Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ekipmanları kullanılarak, müşterilerin zihninde  yer edinilebilir. Bu tip bir pazarlama ile oluşturulan satış ortamı ve müşteri sadakati çok daha kalıcı olacaktır. Günümüzde artık yiyecek içecek sektörü de diğer bütün sektörler gibi dijital pazarlamayı görmezden gelirse, küçülmek zorunda kalır.

Markanızı Dijitale Taşıyın

Yiyecek içecek sektöründeki markanızı dijital ortama taşımalısınız. Ancak dijital ortamda var olursanız firmanızın büyümesini, işleriniz gelişmesini sağlarsınız. Artık insanlar alışverişlerin neredeyse tamamını dijital ortamdan yürütüyorlar. 

Bu nedenle de 3.5 milyar insanın yer aldığı dijital ortamda markanızın bilinirliğini sağlamak için profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmalısınız. Piyasada çok fazla yiyecek içecek sektörü var. Bunların arasından sıyrılabilmek ve farklılık yaratmak için öncelikle farkınızı dijital ortamda çarpıcı hale getirmeniz gerekiyor. 

SEO Yapın

Yiyecek içecek sektörü ne kadar ihtiyaç duyulan bir sektör olursa olsun halen piyasanın yoğun rekabet ortamından etkilenmeye devam etmektedir. B2B alıcılarının çoğunun ilk araştırma yaptığı yerin arama motorları olduğu düşünülürse yiyecek ve içecek sektörü pazarlaması için son derece sağlam bir SEO stratejisine ihtiyaç olduğu ortaya çıkar.

Bilinçli bir SEO çalışması yapılması ile yeni müşterilere ulaşılması, çevrimiçi varlığın büyütülmesi ve en sonunda da karlı alışverişler yapmanın iyi yoludur. Bu alanda SEO stratejisini yürütmeniz için dijital reklam ajansı olarak yanınızdayız. Yiyecek içecek sektöründe için en iyi SEO tekniğini uygulamak için   deneyimli bir ajans ile çalışmak çok önemlidir.

 

Sosyal Medyada Var Olun

Sosyal ağların kullanımı, ulaşılabilecek en geniş kitleye ulaşmak isteyen pazarlama profesyonelleri için elzem hale geliyor. Sosyal medya artık tanınmış yiyecek içecek şirketlerinin tüketicilere ulaşmak için varlık gösterdiği yerler haline geldi. Sosyal medya siteleri şirketlerin yeni ürünler ve promosyonlar hakkında bilgi yayınlamasına izin veriyor. Böylece tanıtım faaliyetleri hem çok ucuza geliyor, hem de çok kişiye ulaşılıyor.  

Kulaktan Kulağa Değil, Ekrandan Ekrana Yayılın

Yiyecek içecek sektöründe kulaktan kulağa reklamınızın yapılması ve bu şekilde müşteri çekmeniz çok uygun bir yöntem olsa da, kesinlikle yeterli değildir. İnsanların artık fikirlerine çok önem verdiği bir bazı internet influencerları var. Bu insanlar internet fenomenleri haline gelmiş durumdalar. İnternet fenomenleri tarafından oluşturulan influencer marketing faaliyeti ile insanların gözlerinin önünde ve açtıkları ekranlarda görünmelisiniz.   

Yiyecek içecek sektöründe pazarlama hakkında daha detaylı bilgi edinmek için iletişim bölümünden bize ulaşınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir