yöresel ve organik ürünler

Günümüzde gıdalarda bulunan katkı maddeleri, GDO’lar, kimyasal destekleyiciler; bahsi geçen gıdanın verimini azaltıp insan vücuduna zarar vermesine olanak sağlıyor. Hal böyle iken kendi ve aile sağlığını düşünen bireyler yöresel ve organik ürünlere yöneliyor ve onları tüketiyor. Bu kimyasallar insan sağlığına çok ciddi düzeyde zararlar veriyor, ciddi hastalıklar yaşatıyor.

Bu hastalıklardan korunmak isteyenler organik ve yöresel ürünlere yöneldiği için de organik ürün satışı rağbet görmeye başlıyor haliyle. Satıcılar evlerinde, çiftliklerinde ya da köylerinde yaptıkları doğal ürünleri alıcılarıyla buluşturmaya başlıyor sonrasında. Lakin burada bir hususa dikkat çekmek isterim, organik ürün satışı elden değil de internet üzerinden daha iş görür nitelikte oluyor. Malumunuz ki bu ürünlerin üretildiği yerler şehir merkezlerine uzak olduklarından dolayı erişim zor oluyor.

Gelin sizlere internetten organik ürün satışının ana maddelerine değinelim.

SATTIĞINIZ ÜRÜN HAKKINDA GEREKLİ İZİNLERİ ALMAK

  Sattığınız ürün kesinlikle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı olmak zorunda. Çünkü bakanlığımızın onaylamadığı her ürün hayati tehlike taşır, satışının yakalanması durumunda yüklü cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca onaylanmış ürünlerinizi satmak daha kolay olacaktır. Müşteriler güven isterler, onların nezdinde onaylı ürün her zaman daha güvenilirdir. Bu sebeple satış için ilk yapmanız gereken şey, ürünlerinizi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerekli tetkikler sonucu onaylatmak.

ETKİLİ BİR SATIŞ SİTESİ KURMAK

Ürününüzü onaylattıktan sonra yapmanız gereken bir diğer şey, etkili ve cezbedici bir satış sitesi kurmak. Bu site öyle bir site olmalı ki hem göze hitap etmeli, hem de iştah açıcı temalar içermeli. Giren kişinin iştahı açılmalı, bir şeyler almadan siteden çıkış yapmamalı.

Ayrıca siteniz kendine özgü bir tarza sahip olmalı. Orijinallik yine hassas hususlardan birisidir. Logonuz, sloganınız, ara yüzünüz, temsilen kullanılan küçük resimleriniz herkeste olan değil de sadece sizde varmışçasına bir görüntü sergilemeli.                

Bu tarz manipülasyon teknikleri kullanarak sitenize giriş yapan müşteriyi alışveriş yapmadan siteden çıkmasını engellemek büyük oranda gerçekleşiyor.

ÜRÜNÜ TEMSİL EDEN FOTOĞRAFLAR

Bu fotoğraflar kesinlikle ürünün fotoğrafı olmalı. Aksi halde birkaç satıştan itibaren satış yapamayacaksınız. Çünkü ayıplı mal satanlar piyasada oldukça hızlı yayılırlar, itibarları zedelenir.

Kullandığınız fotoğraf profesyonel bir kamera ile çekilmeli, doğru açıdan pozlanmalı, ve kesinlikle net olmalıdır. Piksel piksel olan her fotoğraf sizin de gözlerinizi rahatsız edip oradan hızla uzaklaştırmaz mı? Elbette uzaklaşırsınız. Hitabet, satışınızdaki en büyük anahtardır; gerek görsel hitabet gerek sözlü hitabet.

ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPMAK

Sattığınız ürün hakkında vereceğiniz bilgiler, müşterinin gözündeki ilk imajdır. Sonuçta online satış esnasında ürün elle tutulur olmadığı için verilen bilgiler oldukça önemlidir. Mesela ürününüzün üretim yeri, içeriği, üretim zamanı , özellikleri , hangi yöreye ait oluşu gibi  hususlar alıcılar tarafından dikkat edilen hususlardır. Bir müşteriyi kaybetmenin en kısa yolu onlara kandırıldığını hissettirmektir, bu yüzden asla onlara kandırıldığını hissettirecek bir davranış sergilememelisiniz.

SAĞLAM VE GÜVENİLİR TESLİMAT

Sattığınız ürünün alıcıya nasıl ulaştığı da ayrı bir detay elbette. Kırık ya da deformasyon geçiren her ürün sizi alıcının gözünden düşürür. Bu şekilde bir manzarayla karşılaşan bir müşteriniz eğer gerçekten içlenmişse hukuki yollara da başvurabilir aman dikkat diyelim. Ürününüzü sağlam yollamanız, organik oluşundan dolayı bozulmaması için hızlı yollamanız alıcıyı daimi müşteriniz yapacaktır. Sizi kalkındıracak olanlar da daimi müşterilerinizdir, unutmayın derim.

Bu hususta etkili olan bir diğer etken ise anlaştığınız kargo firmasıdır. Anlaşmalı olduğunuz kargo firmasının ürünleri nasıl teslim ettiğini takip etmelisiniz. Kendi yapmadığınız hata yüzünden imaj kaybı yaşamanız sizi olumsuz etkileyecektir. Seçeceğiniz kargo şirketi kesinlikle titiz olmalıdır, bunu da dikkate alarak anlaşmalısınız.

ÖDEME TÜRLERİ

Ödeme türleri de sizin iş potansiyelinizi oldukça etkileyecektir. Örnek verecek olursak biz bile alışveriş yapacağımız zaman daha çok kapıda ödeme imkanı sağlayan sitelerden alışveriş yapıyoruz, değil mi? Hal böyle iken bizim gibi düşünen kişi sayısı epeyce çok. Bu yüzden kapıda ödeme imkanı sunmanız müşteri memnuniyetini arttırıp güven sağlayacaktır.

SATIŞ SONRASI DESTEK

Elbette mesele ürünü sattıktan sonra da devam ediyor. Ürünü sattığınız alıcı herhangi bir memnuniyetsizlik durumunda ilk önce tarafınızla iletişim kurmayı deneyecektir. Bu iletişim denemesinde kesinlikle müşterinizi hayal kırıklığına uğratmayın, kaybedersiniz. Müşterinizin isteği iade ya da değişim olacaktır büyük ihtimal, bu isteklerini en hızlı ve kesin biçimde halletmeniz firmanızın imajı için çok önemlidir. İyi bir müşteri temsilciliği ile bunu başarmanız çok kolay.

Bu yazımızda internetten nasıl organik ve yöresel ürünlerin satılabileceği konusuna değinip gerekli hususlara değindik. Bu belirtilen kaidelere uymanız güzel işler başaracağınıza işarettir. Sağlıcakla kalın.

  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir