Youtube İzlenme Sayısı

Youtube izlenme, kanalınıza giriş yaparak paylaştığınız videoları izleyen kişi sayısıdır.  Kanalınızda yer alan tüm videolara ziyaretçilerinizin bağlandığı anda alınan, videonuzun popülerliğini belirleyen bir detaydır. 

Günümüzde birçok Youtuber kanalında paylaştığı videoların izlenme sayısına göre kazanç elde etmektedir.  Günümüzde birçok internet kullanıcısı ücretsiz olarak bir kanal açarak kişisel videolarını buradan paylaşır.  Ancak bu alanda rekabet oldukça fazladır. Bu yüzden hedef kitlenizin istediği yapıya sahip bir video paylaşımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Videolarınızın optimizasyonunu da gerçekleştirerek kanalınızın üye sayısını da arttırabilirsiniz. Çünkü para kazanmaya başlamanız için belli bir abone sayısına da ulaşmanız gerekmektedir.

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır ?

 • Youtube her izlenmeyi Youtube izlenme sayısına eklemez. Bunun için 30 saniye izlenmesi gerekir. Bunun için insanların 30 saniye videonuzda kalmasını sağlayacak içerikler oluşturun.
 • Kanalınıza giren ziyaretçilerin ilgisini çekecek video kapak resimleri oluşturun.
 • Video başlığınız abonelerinizin ilgisini çekecek şekilde kısa ve öz olsun.
 •  Videonuzun tüm içeriğini belirten bir açıklama ekleyin.
 • Videolarınızın ön sıralara çıkabilmesi için kaliteli ve etkili etiketler oluşturun.
 • Video açıklamasını ve başlığını farklı dillerde oluşturun.
 • Kanalınıza çevrenizdeki insanların üye olması için girişimlerde bulunun. Değişimi en yakınınızdan başlatın.
 • Youtube kanalınıza yüklediğiniz kanalları Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden kullanın.
 • Kanalınıza düzenli olarak video ekleyin. Bunun için video ekleme takvimi oluşturun. İnsanlarda kanalınız için bir bekleyiş oluşturun.
 • Ziyaretçilerinizle etkileşim kurun. Videolarınıza yapılan yorumlara cevap verin ve beğenileri takip edin.
 • Sizinle aynı alanda içerik sağlayan ve Youtube izlemelerinde üst sıralara çıkan videoların kapak resmi, video başlığı,  açıklama ve etiketleri gibi detaylarını inceleyin. Buradan çıkarımda bulunarak videolarınızda kullanın.

Youtube İzlenme Hilesi İşe Yarar mı?

Youtube platformunda para  kazanmak temel amaçtır. Bu yüzden kanal aboneleri ve izlenme sayıları para kazanabilmeniz için önemlidir. Abonesi fazla olan ve görüntülenme sayısı yüksek olan kişiler daha avantajlıdır. Ancak abone ve izlenme sayısını arttırmak için hile kullanan kişiler de olmaktadır.

Youtube kanalınız üzerinde izlenme sayınızı arttırmak için çok sayıda hile kullanabilirsiniz. Birtakım programlar üzerinden bu hileler gerçekleştirilmektedir. Ancak Youtube platformu dünyanın en sağlam algoritmalarına sahip web sitelerinden biridir. Bu yüzden gizlilik ve güvenlik önlemlerini üst düzeyde almaktadır.

Arama motorları ilk etapta bir yükselme sağlasanız da video izlemek için bot gönderildiğini kısa süre içinde anlar. Sonrasında bu sayılar Youtube izlenme değerinizden düşer. Daha da ileri giderek sistem kanalınıza ceza verebilir ya da kanalınızın kapanmasına yol açabilir. Bu yüzden Youtube izlenme hilesi işe yaramaz.  Doğal yollardan izlenme sayınızı arttırarak gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Youtube İzlenme Arttırma Teknikleri Nelerdir?

Youtube izlenme arttırma teknikleri üzerine yapılan birçok araştırma sonucunda herkesin kolaylıkla yapabileceği çok basit işlemlermiş gibi bir gösterim sağlanır. En basiti bu konu hakkında yapılmış birçok Youtube videosu bile bulunur. Halbuki bu insanlar bütün bunları madem biliyor ve uyguluyor. Neden sizinle paylaşsın ki değil mi? Youtube izlenme arttırma yöntemlerini paylaşmakta aslında herhangi bir sakınca yoktur.

Bazı verilen teknik bilgilerin ciddi anlamda kanalınızı büyüteceğinden emin olabilirsiniz. Ancak her zaman yüksek bir beklentiye giriyor olmanız sizi daha başlamadan çok yoracaktır.

 • İzlenme Sayısı Hesapları Kafa Karıştırıyor

Youtube’a yeni başlayanların yaşadığı sorunlardan birisi de izlenme sayılarının bir anda 300 olduğunda durması durumudur. Bu bir kanal geliştirme yöntemi olmasa da adım adım ilerlerken bu noktaya değinerek bir bilgiyi aktarmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Youtube yeni eklenen her video için 300 izlenme kotası koyar.

Bu noktada Youtube izlenmelerin nasıl elde edildiğini ve spam olup olmadığını test eder. O süreçte yaşanan izlenmeler süreç bittikten sonra eklenecektir. Ayrıca 30 saniye kuralını da unutmamanız gerekir. Aksi takdirde video izlenmesi sayılmayacaktır.

 • Etkileyici Giriş Cümlelerinin Önemi

Youtube kanalınıza video yüklerken en önemli kısımların neresi olduğunu elbette birkaç kez düşünmüşsünüzdür. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğum 30 saniye kuralını etkileyecek olan esas olaya hiç odaklandınız mı? İlk 30 saniye izlenme alabilmek adına önemli olduğu için izleyicinin videoyu izlemeye devam edip etmeyeceğine bu 30 saniyede karar verilir.

Örneğin çok kötü bir giriş sistemi izlediğiniz bir videoyu izleyici ilk 10 saniyesinde bile terk edebilir. Dolayısıyla etkileyici bir giriş alanı oluşturmaya ve anlattıkça insanları ilerleyen dakikalarda merak ettiklerini vermeye doğru sürükleyin.

 • Kısa Videolar Daha Çok İzlenmiyor

Öncelikle tabularınızı yıkmaya hazır olun. Youtube izlenme arttırma teknikleri için en önemlisi mutlaka videonuzun arama sonuçlarında alacağı sıralamadır. Kısa videolar çekerek Youtube sonuçlarında yer almanız pek mümkün değildir. Daha çok teknik bilgiye dayalı bir video olduğunu hem Youtube’un hem de izleyicinin anlayabilmesi için 10 dakika ve üzeri videolar çekmeye özen gösterin.

Örneğin çok önemli bir konuyu 3 dakikada anlatan bir videoyu yeterli bilgiyi alamayacağına emin olan zeki bir insan asla izlemez. Bazı insanlar 10 dakika boyunca aynı şeyi anlatmak zorunda kalınacağını düşünerek izlemekten vazgeçebilir diye düşünüyorsunuz. Ancak şunu hesaba katmayı unutuyorsunuz. Doğru bir kapak, doğru bir başlık ve sıralamadaki videolardan daha uzun bir videoya sahip olmak sizi diğerlerinden daha detaylı bir kanal niteliğine taşıyacaktır.

 • Youtube End Car Özelliğini Kullanmayı Unutmayın

Tek amacınız yalnızca bir video üzerinden popüler olmak değil. Bu düşünceden öncelikle bir vazgeçin. Tek videoyla ünlü olan insanlar çoğunlukla sosyal medyanın doluşumu ile şans eseri gerçekleşir. Ancak Youtube üzerinden zaten videonuzu izleyen bir kişinin her videonuzun sonunda End Car özelliğini görmesi yeni bir videonuza geçmesi için çok önemli bir adımdır. Bunu yaparken özellikle biten video ile alakalı bir videonuza link vermeyi unutmayın. Aksi takdirde ilgisini çekmeyeceği bir  videoya hiçbir izleyici göz atmak istemez.

Örneğin “en iyi dizi önerileri” adı altında yaptığınız bir videonun sonunda bir futbol maçını End Car olarak eklerseniz. Bu izleyiciyi hem rahatsız eder hem de kanalınızdan uzaklaştırır. Dolayısıyla izleyici konu hakkında yeni kaynaklara başka kişilerin paylaştığı videolar ile ulaşmaya çalışır.

 • Markanızı Abone Ol Butonlarıyla Süsleyin

Bu işin en başında bir markanız olmuyorsa boşuna çaba göstermeniz doğru olmayacaktır. Tam bir profesyonel gibi başlamalısınız ki ilerleyen süreçte kaybettiğiniz vakitlere boşuna üzülmeyin. Abonelik butonlarını geç ekleyen veya video içerisinde bunu sağ alt köşeye sabitlemeyen kanalların sahip olması gerekenden daha az aboneye sahip olduğu görülüyor. Youtube izlenme arttırma teknikleri arasında aboneliğin önemi diye bir klişeye girmeme gerek bile yok. Aboneler her video yüklediğinizde videolarınızı görecek ve dolayısıyla ilk izleyici kitlesini hızla arttırmış olacaksınız.

 • Video Başlığı İzlenme Sayısını Arttırıyor

Videolarınızı yayınlarken koyduğunuz kısa başlıkların izleyici odaklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İzleyicilerin tamamı videodan öğreneceği net bir başlık görmeyi ister. Ancak bunu çok kısa bir şekilde belirtmek yerine asıl konu – yardımcı konu gibi bir üslupla belirtmek çok daha ilgi çekici olur. Youtube kanallarında araştırma yaparken popüler kişilere baktığınızda bu söylemiş olduğum tekniğin ne derece kullanıldığını sizde kolaylıkla anlayacaksınız.

 • Kaliteli Bir Video Diğer Tüm Videolardan İyidir

Yalnızca tek bir video çekerek elbette popüler bir kanal olma ihtimaliniz çok düşüktür. Ancak kanalınızda paylaştığınız her video gerçekten kalite kokuyorsa izlenme sayınızda hızla artış olacağından emin olabilirsiniz. Youtube videolarının sosyal medyada paylaşım oranları oldukça yüksektir. Videoların paylaşılmasına yardımcı olacak tek etken ise kalitedir.

Videolarınızın uzunluğuna dikkat edeceğim diye bazı kişilerin; 10 dakikayı geçmiş gerçekten çöp bir içerik çıkarttığını rahatlıkla görebiliyoruz. Dolayısıyla videoların uzunluğunu dengelerken bir yandan kalitesine göz atmayı unutmayın. Videoyu çeken kişinin siz olduğunu unutarak veya çevrenize izleterek doğru fikirler elde etmeye çalışmalısınız.

Youtube İzlenme Sayısı’na Göre Para Kazanma Nasıl Hesaplanır?

Youtube üzerinden para kazanma işlemi için izlenme sayısı önemlidir.(https://creatoracademy.youtube.com/page/lesson/revenue-basics?hl=tr ) İzleme sayısına göre para kazanma hesabı yapmanız için videonuzun yer aldığı alandan izlenme başına ne kadar kazanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.  Çünkü sektörlerin yatırım oranına göre izlenme başına ödenen tutar değişecektir. 

Youtube videonuz üzerinde 1000 reklam izleme için para ödemesi alırsınız.  Youtube 1000 abone, 10 bin gösterim ve son 1 yılda en az 4000 saat izlenmeye ödeme yapar. Ayrıca Türkiye’de izleme için ödenen minimum tutar ile Avrupa ülkeleri ve Amerika’daki değerler farklıdır( Digital Music News) . Para hesabı için net bir hesaplama yöntemi söylenemez.

Sonuç

Youtube izlenme sayısı size kanalınızın abone sayısıyla birlikte para kazandırır.  Bu yüzden izlenme sayınızı arttırmanız gerekir.

Youtube izlenme sayısını arttırmak için gerekli analizleri ve optimizasyon çalışmalarını eksiksiz olarak yerine getirin. Ayrıca kendinize izlenme ve abone sayınızı arttırmak için bir politika belirleyin. Ayrıca her zaman düzenli olarak içerik paylaşımı yapın yani aktif olun.

Kanalınızdaki izlenme sayısını hile kullanarak yükseltmeye çalışmayın. Bu durum kanalınızın kapanmasına yol açabilir.  Kazancınızın tutarı da izlenme sayınız dikkate alınarak belirlenmektedir.. Ancak kazanç tutarları videonuzun alanında yapılan reklam yatırımlarına göre değişmektedir. Bu yüzden video paylaştığınız alandaki kazançları öğrenerek düzenli paylaşın ve izleyici kitlenize aradığını vererek kazanın.

Kaynakça:

 • https://support.google.com/youtube/answer/3399767?hl=en
 • https://creatoracademy.youtube.com/page/lesson/revenue-basics?hl=tr
 • https://www.digitalmusicnews.com/2017/08/23/youtube-cpm- global/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir