Youtube

Youtube; anlık ve zaman ayarlamalı olarak video paylaşımı yapılabilen, canlı yayın özelliğiyle eş zamanlı yayın yapılabilen sosyal medya platformudur. 2005 yılında ABD’de kurulan firma 2006 yılında Google tarafından satın alınarak dönüm noktası yaşamıştır.

Bu tarihten sonra kurumsal ve tekil herkes tarafından kabul görerek; müzik firmalarının klip, yapımcı firmaların film ve sahne, bireysel üyelerin içeriğini kendi belirlediği video paylaşımlarıyla site popüleritesi günden güne artmıştır.

Kanal- Abone sistemiyle kendi kanal profilinizi oluşturabilir, istediğiniz kanallara abone olarak farklı içerikleri sürekli olarak takip edebilirsiniz. Son yıllarda sayısı oldukça artan ve izlenme, reklamlar sayesinde ciddi gelirler elde edebilen “Youtuber”lar ise Youtube platformunun çok takipçili fenomenleridir.

B2B Pazarlamada Youtube Nasıl Kullanılır ?

Youtube 2005 yılında bir video paylaşım platformu olarak faaliyete geçti. Daha sonra büyük bir gelişme göstererek günümüzde Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru haline geldi.  Bu uygulama üzerinde bazı istatistikler şöyle;

 • Her gün bir milyar saatten fazla video içerikleri internet kullanıcılar tarafından izlenmektedir.
 • Google ve Facebook sonrasında dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü sitesi unvanına sahiptir.
 • Dakikada 400 saatlik video yüklenen bir sosyal ağdır.
 • Dünyadaki insanların %60’ı canlı televizyon faaliyetlerini Youtube gibi video platformlarından sürdürmektedir.

Günümüzde özellikle kurumsal firmaların potansiyel kişisel tüketicilere ulaşması için Youtube çok etkili bir pazarlama kanalı olarak karşımıza çıkar. Youtube kanalları ve Youtube reklamları sayesinde ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını buradan kolayca yapabilirsiniz.  İnsanlar bir videoyu izledikten sonra karşılarına çıkan ürünleri satın alma eğilimi gösteriyor. Kişisel kullanıcılar için durum böyle.

Peki B2B pazarlamada Youtube rolü nedir?

B2B pazarlama faaliyetlerinde Youtube şirketler için çok etkili bir kanaldır. Şirketler arası ticari faaliyetlerde de Youtube kanalını kullanabilmeniz çok etkili olacaktır.

B2B Pazarlamada Youtube Ne İşe yarar?

Youtube son yıllarda pazarlama faaliyetleri yürüten kurumlar için birçok fayda sunmaktadır. B2b pazarlama seçenekleri açısından da birçok faydası olduğunu belirtelim.  Şirketler arası ticari faaliyetler için Youtube kullanmanızın size kazandıracağı bazı detayları hemen sunalım;

 • Daha Fazla Kişiye Ulaşabilirsiniz: Youtube internet dünyasının üçte birini barındıran bir sosyal ağdır. Bu yüzden Youtube üzerinden kolayca geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. 
 • Marka Bilinirliğinizi Arttırabilirsiniz:  Videolar üzerinden paylaşım yaparak insanlarla çok daha kolay etkileşim kurabilirsiniz. Bu sayede markanızın imajını arttırabilir ve daha fazla kişi tarafından bilinen bir marka yaratabilirsiniz. Youtube sizlerin sektörünüz için bir marka kimliği oluşturmasında yardımcı olacak bir sosyal ağdır.
 • Sıralamanızı Kolayca Yükseltebilirsiniz:  Google arama sonuçları için bazı videolar eklediğinizde web sitenizin etkileşimi artar. Böylece arama motoru sonuç sayfalarında çok daha üst sıralara çıkabilirsiniz. Videolar insanların daha fazla etkileşim kurmasına yardımcı olur.

Youtube B2B Pazarlama Nasıl Yapılır?

B2b pazarlama sürecinde Youtube kanalının sizlere sağladığı bazı avantajlardan bahsettik. Şimdi sizlere Youtube üzerinden gerçekleştireceğiniz B2B pazarlama süreçlerinde neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere çok detaylı bir rehber sunacağız. Rehberimizi okuyarak kolayca Youtube üzerinden etkili bir çalışma yürütebilirsiniz;

 • İlgi Çekici Videolar Hazırlayın

Videolarınız insanların ilgisini çekmelidir. Hedef kitlenizin dikkatini çeken ve insanların sonuna kadar merakla izleyeceği videolar sizlere B2B pazarlama sürecinde her zaman kazandırır.  Şirketler arası pazarlama sürecinde Youtube kullanacaksanız kapsamlı videolar hazırlayacağınız bir strateji belirlemeniz gerekmektedir.

Video içerikler oluşturabilmek için kitlenizi eğitecek yapıda eğlenceli videolar çekebilirsiniz. Burada tamamen orijinal yapıda olan vloglar oluşturarak  içeriklerinizi videolara entegre edebilir ve insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Ürünlerinizin demolarını video olarak oluşturarak da ilgi çekebilirsiniz. Ürün demoları tanıtım konusunda içeriklerinizin ilgi çekici biçimde hazırlanmasını sağlayacaktır.  B2B alıcıları ürün ve hizmetleri tanıyabilmek için her iki kişiden biri olacak şekilde çevrimiçi videoları kullanmaktadır. Bunun dışında marka öyküsü videoları sayesinde de B2B pazarlama sürecinizi verimli şekilde yönetebilirsiniz.  Kısa bir marka hikayesi barındıran videolar çok etkili olacaktır.

 • Kurumsal Youtube Kanalı Kurun

Youtube kanalı kurumsal olarak oluşturulmalıdır. Firmanızın burada kurumsal yapısını ortaya koyacak ve insanların size kolayca ulaşmasını sağlayacak bir şirket hesabı kanalınızı açın.  Youtube kanalınızda mutlaka bulunması gereken bazı detaylardan da bahsedelim;

Afiş ve Logo Bildirimi:  Youtube kanalınız üzerinde diğer sosyal medya hesaplarınızda olduğu gibi mutlaka markanıza özel logonun ve diğer simgelerin olması önemlidir. Ayrıca markanızın sosyal medya hesaplarına kolayca erişim sağlayabilmek adına bannerlara sosyal simgeler ekleyebilirsiniz.

Etkili Açıklama Bölümü: Her Youtube kanalında hakkında bölümü vardır. Burada  markanızı etkili şekilde tanıtmalısınız. İnsanların markanızda neler bulabileceği ve şirketinizin detaylarından bahsedin. Ayrıca call to action tarzında harekete geçirici cümleler eklemeyi de unutmayın.

Oynatma Listesi: Kanalınızda yer alan videoları birkaç farklı oynatma listesine göre düzenlemelisiniz. Böylece içeriklerinizi daha nitelikli ve erişilebilir hale getirebilirsiniz.  İnsanlar listenizde alakalı video içeriklerine kolayca ulaşabilecektir.

 • Yayın Takvimi Oluşturun

Youtube B2B pazarlama sürecinde yapılan en büyük yanlışlardan biri de firmaların belli bir plana göre paylaşımda bulunmamasıdır. İnsanların sizlerden bir beklentisi oluşmadığında kanalınızı büyütmek çok zor olur. Bu yüzden kendinize özel bir video içerik takvimi oluşturun.  Her gün video yayınlamak yerine insanlarda belli bir takvime göre yayınlayarak bir beklenti oluşturun. İnsanlar ne zaman bir içerik geleceğini bilirse sizi bekleyecektir. Bu da daha fazla aksiyon elde etmenizi sağlar.

 • Sosyal Medya Kanallarından Faydalanın ve Rakiplerle Etkileşime Girin

Sosyal medyayı bir bütün olarak görmeniz daha doğru olur.  Bu yüzden Youtube kanalınızla birlikte Facebook, Twitter ya da Youtube gibi kanallar ile etkileşim halinde olun. Buralardaki takipçilerinizi de Youtube kanalınıza çekmeye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Sizinle aynı sektörde hizmet veren diğer firmalarla etkileşime girmek de bu süreçte çok önemlidir. Markanızın ilgisi olabilecek videolara yorum yapabilir ya da beğenebilirsiniz. Böylece diğer içerik oluşturuculardan da sektörünüzle ilgili hamlelerde bildirim alabilirsiniz.

 • Youtube Reklamlarını Kullanın

Youtube çalışmalarında reklam da çok önemlidir. Youtube reklamları etkileşimi çok yüksek olan reklamlardır. Buradan doğru reklam türünü seçerek organik bir kitle oluşturabilirsiniz. Sonrasında Youtube sayfanız üzerinden trafik elde edebilir ve video reklamları sayesinde hedeflerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Burada reklam türlerini araştırın ve markanızın amaçlarıyla eşleşen, sektörünüze uygun reklamları yayınlayın. Youtube reklamlarını kullanırken profesyonel bir destek almayı da unutmayın. Böylece marka hedeflerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

 • Sonuçları Analiz Edin ve Değerlendirmelerinizi Yapın

Google Analytics ile Youtube Analytics ortak bir platform olarak çalışırlar. Bu yüzden bu araçları kullanarak Youtube kanalınızın başarısını bazı parametreler üzerinden analiz edin. Burada izleme süresi, hemen çıkma oranı, etkileşim, trafik kaynağı ve daha birçok metrik dikkate alarak başarılı analizler yapabilirsiniz.

Düzenli olarak analizler yaparak değerlendirme çalışmaları yürütün. Böylece gelecek Youtube stratejileriniz için bu verileri kullanın.  Elde ettiğiniz veriler size daha sonraki çalışmalarınız için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Youtube B2B Hakkında Son Sözler

B2B pazarlama sürecinde Youtube sizler için çok etkili bir sosyal faaliyet kanalıdır. Burada markanıza ilgi gösteren bir insan topluluğu ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca yeni insanlara çok daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama stratejilerinde doğru yaklaşımları uyguladığınızda Youtube kanalınız size büyük faydalar sağlayacaktır.

B2B pazarlama sürecinde Youtube faaliyetleriniz için aklınıza takılan sorular varsa hemen bizimle iletişime geçebilir ve bu soruları sorabilirsiniz.

S.S.S

Youtube B2B Pazarlamada Etkileyici Video Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kapsamlı video üretmek. Öğretici içerikleri eğlenceli ve izlenebilir kılmak. Kısa metraj, sıkmayan, marka hikayesi ortaya çıkarmak.

B2B Pazarlama için Youtube Kanalı Açtıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Markanıza özel logo ve amblem tasarlayınız ve Youtube kanalınıza yerleştiriniz. Logo ve amblemlerin birden fazla özgün ve çeşitli olmasına özen gösteriniz. Marka ve firmanızın diğer sosyal medya hesaplarını, web sitesini, kolay ulaşım için harita ve adreslerini eklemeyi ihmal etmeyiniz. Youtube kanalı açıklama bölümünde firma ve markanızı kurumsal dil kullanarak ve etkileyici hitap sanatını kullanarak tanıtmaya özen gösterin. Açıklama alanında Call To Action adı verilen potansiyel müşteriyi satın almaya yönlendirici kelime öbekleri ve cümleleri kullanmayı unutmamalısınız. Video çeşitleriniz için uygun ve farklı oynatma listeleri oluşturmalısınız.

B2B Pazarlamada Youtube Video Takviminin Önemi Nedir?

Takvim oluşturmak insanlarda beklenti hissinin oluşmasını sağlar ve merak uyandırır. Bir yayın takvimi planlamalı ve Youtube kanalınızda yayınlamalısınız. İnsanlar bu takvime bakarak ilgi çekici projelerinizi takibe almak isteyecektir.

B2B Pazarlamada Youtube Rakip Firma Takibi Neden Önemlidir?

Zaman zaman aynı sektördeki diğer rakiplerinizin kanallarına giriniz. Kendi firma ve markanızla ilişiği olabilecek rakip firma videolarını izleyiniz, yorum yapınız ve beğeniniz. Bu şekilde sizle aynı sektörde hizmet ağı kuran firmaların yakın takibini yapabilir, ileride gerçekleştireceği hamleler hakkında bildirimler elde edebilirsiniz.

B2B Pazarlamada Youtube Analytics Kullanmanın Önemi

Youtube Analytics, kanalınız hakkınızda analizler çıkarmanızı sağlayacaktır. Google Analytics ile ortak bir yapı şeklinde yürümektedir. Başarı ve başarısızlıklarınızı takip edebilir ve buna göre yeni yöntemler geliştirmenize olanak tanır. Bu nedenle Youtube Analytics’i sık sık kullanmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir