Youtube Reklam Rehberi

Youtube reklamları; son günlerin en popüler sosyal medya platformlarından Youtube’da boostlu olarak ifade edilen sponsorlu içeriklerin geniş kitlelerce görülmesini sağlayan hizmettir. Video tabanlı sosyal medya platformu Youtube’da tanıtım, duyuru odaklı video içeriklerinizi Youtube reklamlarıyla kolaylıkla ön plana çıkarabilir; aboneniz olmayan geniş kitlelerce de fark edilmenizi sağlar.

Youtube reklamları, her türlü tanıtım, duyuru ve sosyal içerikli videolara ev sahipliği yaparak son günlerde popüleritesini oldukça arttıran Youtubeda video içeriklerinizin kitlelerle daha hızlı ve kolay buluşmasını sağlar. Sponsorlu içeriklere ek olarak platform popüleritesiyle ortaya çıkan influencer ve youtuberlar aracılığıyla da kullanıcılara iletmek istediğiniz duyuru, tanıtım ya da mesajı kolaylıkla ulaştırabilirsiniz. Sponsorlu içeriklerden farklı olarak yalnızca influencer, youtuber takipçilerinin görebileceği pazarlama içeriklerinde doğru influencerı ve doğru zamanlamayı seçmek oldukça önemlidir.

Youtube Reklam Çeşitleri

Youtube reklam çeşitleri, firmanız için ürün ve hizmet tanıtımında, web sayfalarınızın tanıtımında sizlere fayda sağlayan uygulamalardır. Youtube servisi üzerinde verebileceğiniz reklam çeşitlerine değineceğiz. Youtube reklam çeşitleri şöyledir;

Görüntülü Reklamlar

Banner şeklinde videonun içinde ya da yanında gösterilecek reklam türleridir.  Bu reklamlar öne çıkan videoların sağında ya da video önerileri listesinin hemen üzerinde çıkan reklam türleridir. Daha büyük oynatıcılarda ise hemen oynatıcının alt kısmında ortaya çıkabilir. 300×250 ya da  300×60 çözünürlükte görselle verilebilen reklamlardır. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar için tercih edilen bir reklam modelidir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Youtube her gün milyonlarca ziyaretçisi olan bir sosyal ağdır. İzlediğiniz videoların beşte birlik bölümünde gösterilen şeffaf yer kaplayan reklamlar olarak açıklanabilir.  Bu reklamlar genelde videoların alt bölümlerinde ortaya çıkar ve sağ üst kısmında çarpıya basıldığında kapanır. Masaüstü bilgisayarlar için kullanılabilen reklam türüdür. 468×60 ya da  728×90 görseller verebileceğiniz reklamlardır. Ayrıca metin reklam olarak da oluşturabilirsiniz.

Atlanabilir Video Reklamlar

Youtube uygulaması üzerinde en çok tercih edilen reklamlardır. Özellikle önemli markalar bu reklamları kullanmaktadır.  Bu reklamlar bölgesel kullanıcılar için de geliştirilebilir. Atlanabilir yapıya sahip video reklamlar izleyicilerin isteğe bağlı olarak 5 saniye sonra atlayabileceği yapıdadır. Ana videodan önce eklenebilir. Ayrıca belli uzunlukta videoların içine de ekleyebilirsiniz. Az da olsa video sonlarında da tercih edilmektedir.

Bu seçenek etkin hale getirildiğinde art arda oynatılan atlanma özelliğine sahip ve bumper reklamlar karşınıza çıkabilir. Bazı uygulamalarda 2 tane reklam da verilebilir. Bu reklamlarla fragman paylaşımı yapabilir ve ürün ile hizmet tanıtımı gerçekleştirebilirsiniz. Video oynatıcı içinde kullanılan reklamlardır. Masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon, televizyon ve oyun konsollarında görüntülenme özelliği olan en etkili reklamlar arasındadır.

Atlanamayan Video Reklamlar

İş ortaklığı içeriklerini izleme anında videodan önce, video oynatılırken ve videodan sonra gösterilebilen reklam türleridir. 2018 yılının Ocak ayından itibaren masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlarda 15-20 saniyeye kadar gösterilebilen reklamlardır. İzleyiciler seçtikleri videodan önce reklam izleyebilirler. 300×60 piksel boyutlarında küçük reklamlar gösterme şansınız da vardır. Bu reklamları gösterme zamanı ve kullanıcı kitlesi sizin tarafınızdan belirlenir. Bu reklamın atlanabilir reklamlardan tek farkı izleyicilerin sonuna kadar reklamı izlemek zorunda olmasıdır. Video oynatıcıda gösterilen bu reklamların süresi bölgesel olarak değişir. Masaüstü ve mobil cihazlar için uygun reklam türlerindendir.

Bumper Reklamlar

Bir video oynatılmadan önce görüntülemenin başlayabilmesi için 6 saniyeye kadar süren ve atlanamayan reklamlardır.  Bu özellik etkin hale geldiğinde arka arkaya oynatılan bumper reklamları izleyicilerin sonuna kadar izlemesi gerekir. Bu reklam türü de masaüstü cihazlar ve mobil cihazlar için uygundur.  Bumper reklamlar izleyicilerin karşısına video oynatıcı alanında çıkar. Reklam uzunluğu 6 saniyeden fazla olamaz.

Sponsorlu Kartlar

Özellikle firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen reklam ürünlerdir. En çok e ticaret siteleri tarafından tercih edilen reklam modelidir. Bir videoda öne çıkan ürünleri gösterebileceğiniz reklamlardır. Genelde videoyla alakalı olan içeriklerin gösterildiği reklam türüdür. Bu reklamın bulunduğu videoyu izleyen kullanıcılara birkaç saniyelik olacak şekilde kart bilgisi çıkar. İzleyiciler kartları incelemek amacıyla videonun sağ üst köşesinde yer alan simgeye tıklayarak işlem yapabilirler.

Sponsorlu kartlar; hem masaüstü bilgisayar hem de mobil cihazlar için uygun olan reklam türleridir.  Kart boyutları değişiklik göstermektedir. 

Genel olarak süresi 30 saniye civarında olan videolarda atlanamayan reklam, atlanabilir reklam ya da bumper reklam sunulmamaktadır.  Reklamlar sayesinde etkileşimi arttırabilir ve ürün ile hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir