fuar alanından bir görüntü

Koronavirüs; namı diğer COVİD-19 döneminde tüm ticari faaliyetlerde olduğu gibi pazarlama faaliyetlerinde de çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. En çok sorulan soruların başında yurtdışı fuarları iptal mi? Sorusu yer alıyor ki, bu can alıcı sorunun cevabını, pek çok ihracatçı doğal olarak merak ediyor. Bunun yanında elbette ülke mal ve hizmet sokmak isteyen ithalatçıların da ürün ve hizmet tedariğini bu fuarlardan yaptıklarını dikkate aldığımızda, bu sürecin ne kadar önemli olduğu bir kez daha tescillenmiş oluyor. Pekiyi Coronavirus sürecinde nasıl pazarlama yapacağız? Öncelikle ürün ve hizmetlerimizi dünyaya duyurmayı nasıl başaracağız? Dijital pazarlama araçları bize bu süreçte neler sunabilir?

Dijital Dünya ve Pazarlama

Covid19 hemen her işletmeye gösterdi ki, eğer çağa ayak uydurmakta gecikmişeniz, ciddi sorunlar sizi beklemektedir. Geleneksel enstrümanlar, olağan dışı durumlarda çaresiz kalmakta ve müşteri gruplarına erişmek imkansız hale gelmektedir.

COVID karantinaları sürecinde, dijital medya ve dijital pazarlama ağını güçlü biçimde kurmuş işletmelerin marjinal karlılık seviyesine ulaştığını gördük. Hala da görmekteyiz. Sürecin sonunda da bu Eğillim devam edecek ve tüketiciler, bu süreçte keşfettikleri dijital dünyayı çok daha etkin biçimde kullanmaya devam edecek.

2020’ye kadar dijital medya yok muydu? Elbette vardı. Ancak tüketici gruplarının bir kısmı, bu dünyanın etkinliğinden o kadar da haberdar değildi veya onları bu dünyayı kullanmaya zorlayan bir süreç söz konusu değildi. Koronavirüs ise eve kapanmak ve dünyaya dijital medyadan açılmak durumunu zorunlu hale getirdi.

Yani diyebiliriz ki, artık online teknolojilerle tanışmamış hiç kimse yok. Bu durum global düzeyde bu boyutta ve online fuarlar bile düzenlemeye başlandı. Bu uygulamaların sokağa çıkma yasakları olmadığında da devam edeceği projeksiyonu hakim düşünce ve artık hiçbir işletme bunun dışında kalabilme özgürlüğüne sahip değil.

Hemen her potansiyel tüketicinin kullandığı dijital medya; ihracat dahil olmak üzere tüm satış etkinlikleri için pazarlama faaliyetlerini sürdürebileceğiniz ve hatta en etkili biçimde sürdürebileceğiniz ortam haline gelmiştir. Artık yurtdışı furlarına katılmadan ihracat yapmak mümkün ve son derece ekonomiktir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; ürünlerin, tanıtım, reklam ve tutunma faaliyetleri ile marka ve kurumsal kimlik çalışmalarının tamamını kapsayan pazarlama faaliyetlerinin online olarak yapılması işlemidir.

Dijital medya araçlarının içerisinde bir çok detay yer alır. İşletmeden tüketiciye ve işletmeden işletmeye pazarlama araçları elbette aynı alanlar üzerinden yapılıyor olsa da, farklı detaylara sahiptir. Bunun uzman bir dijital medya ekibinin sunumu ile gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Zira dijital pazarlama; hem pazarlamanın evrensel ilkelerini, hem de modern iletişim araçlarını etkili biçimde kullanmayı gerektirir. Bu iki süreci bir arada etkili biçimde kullanmak, özellikle kurumsal boyutta sıkıntılı süreçlere dönüşebilir.

İletişim araçlarının kurulması, koordinasyonlarının sağlanması ve sektörel gereksinimlerin tespitinin ardından gerekli analiz ve geliştirme süreçleri ile pazarlama faaliyetlerinin planlanması son derece önemlidir. Uzman dijital pazarlama ekibi, size bu süreçleri hatasız biçimde temin edebilir. Elbette uzmanlık maliyet optimizasyonu gibi son derece önemli bir detayı da berberinde getirmektedir.

Dijital pazarlama ihracata nasıl destek verebilir?

Esasında dijital pazarlama; ihracata destek olmak bir yana, ihracatın en etkili araçlarından bir tanesidir. Yurtdışı fuarların yerini; tüketicilerin veya karşı alıcı işletmelerin online kanalları kullanarak aradıklarını bulması yöntemi aldığına göre, dijital pazarlama bir seçenek değildir.

İşletme ve diğer ismi ile ihracatçı; satmak istediği ürünü veya hizmeti sürekli sunabileceği platformlara sahip olabilir ve bu sayede belirli fuar dönemlerinde değil, sürekli uluslar arası müşterilere erişebilir. 

Örneğin bir web sitesine sahip işletme, karşı alıcının kendisine ulaşabileceği bir ağa da sahip olur ise yılın her döneminde fuara katılır gibi ürün ve hizmet tanıtabilir.

Fuarların en önemli özelliği; katılımcıların ürün veya hizmetlerle ilgili kişiler olmasıdır. Büyük çoğunluk irade göstererek, kendi talebiyle fuara katılır. Ürün bulmak için en etkili yolun bu olduğu düşünülür. Bunun için insanlar belli maliyetlere katlanır, şehir ve hatta ülkeler değiştirilerek uzun seyahatler yapılır. 

Dijital araçlar ise alıcının yerinden kalkmadan fuara katılır gibi ürün seçebileceği ortamlardır. Sosyal medya, internet siteleri, video platformları, basın yayın araçları ve daha pek çok araç kullanılarak tüketici veya aracı ile ürün ve hizmetler kolayca buluşturulabilir. Üstelik katılımcı sınırı yoktur ve fuarlardan çok daha uygun maliyetler söz konusudur.

Sonuç olarak tüm ihracat faaliyetleri dijital medyaya taşınabilir ve dijital pazarlama araçları kullanılarak etkili biçimde satış gerçekleştirilebilir.

B2B Satışları arttırmak için dijital pazarlama hizmetleri nelerdir?

Buisness to Business satışların gerçekleştirilmesinde dijital pazarlama araçlarının ne etkin kullanılabileceği pek çoğumuzun kafasını karıştıran bir sorudur. Dijital medya ile son kullanıcıya çok etkili biçimde ulaşılabilir. Ancak aynı şekilde aracı firmalara ulaşmak mümkün müdür?

Elbette mümkündür. Zira aracı firmaların satın alma süreçleri de son kullanıcılar gibi insanlar tarafından yapılır ve aslında bu firmalar, tüketicilerden çok daha bilinçli alıcılar olduklarından onlara erişmek için kullanacağınız modern araçlar, çok daha etkili araçlar olacaktır.

Peki B2B satışlarının arttırmak için kullanabileceğimiz dijital pazarlama araçları nelerdir?

  • SEO

Web sitenizin hedef ülkelerin arama sonuçlarında ön sıralarda yer almasını sağlamak, atacağınız ilk adım olmalıdır. Son kullanıcı veya firma yetkilisi olması fark etmeksizin, her alıcı öncelikle arama motorunda arama yapar ve buradaki öncelikli sonuçlara tıklar. Bu da büyük ölçüde dönüşüm anlamına gelmektedir.

  • Linkedin Kullanımı

Linkedin; günümüzde profesyonellerin birbirine ulaşmak için kullandığı sosyal medya ortamıdır. Buradan B2B iletişim en etkili biçimde kurulabilir ve elbette bu doğrudan SEO etkisi de ortaya çıkaran etkili bir süreçtir. Bir sosyal medya ağında bulunması gereken tüm enstrümanları kullanabilir, kolayca müşterilerinizi buradan bulabilirsiniz.

  • Basın Bültenleri

Eski bir uygulama olmakla birlikte, günümüzde dijital basın araçlarının yaygınlaşması ile basın bültenleri, özellikle profesyonellerin birbirlerine erişimini hatırı sayılır biçimde kolaylaştırmıştır. Hedef ülkelerin basın organlarında, o dillerde yayınlar yaparak, son derece etkili sonuçlar elde edebilir, marka bilinirliğini de bu sayede artırabilirsiniz.

  • Üretici arayan firmalara Google Adsense reklamları

Google Adsense, arama sonuçlarında organik sonuçların önünde çıkan reklamlardır. Bu aracı kullanarak, üretici arayan firmalara ulaşmayı da deneyebilirsiniz. Ancak Adsense tıklama başına ücret ödenen bir yöntemdir ve bunun öncesinde ve bundan ziyade, organik yöntemleri yani dijital pazarlama araçlarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Birim pazarlama maliyetini azaltıp, ihracat verimliliğini artırmak için diğer araçlar daha etkin kullanabilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir