zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır

Zeytin; Türkiye’nin Marmara bölgesinden başlayıp, Güneydoğu Anadolu bölgesine kadar uzanan sahil şeridinin tamamında üretilen bir bitkidir. Zeytinin anavatanı olarak tanımlanan Anadolu’nun bu denli ciddi potansiyeline karşılık, komşu ülkeler diğer Akdeniz ülkelerinden daha düşük ihracat hacimlerine sahip olması ise pazarlama kanallarındaki ahrazlardan kaynaklanır. 

Geçmişte, Zeytin ve Zeytinyağı ihracatı, yalnızca kamu kurumları ile yapılırken, günümüzde bu konuda genel bir serbestlik vardır. Hali hazırda zeytinyağı ihracatı ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmadığı gibi, bu ürünün ve zeytin bitkisinin yetiştirilmesi ve ihracatı belirli düzeyde teşvik edilir.

Peki zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır? Bu konuda izlenmesi gereken yol nedir? Ya da bir başka soru ile yola çıkalım; neden zeytinyağı ihracatı yapılmalı?

Neden Zeytinyağı ihracatı yapılmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; zeytin ülkemizde oldukça yoğun üretilen bitkilerden bir tanesidir. Ancak mevcut pazarlama kanalları ciddi yoğunluğu satabilecek mecralara ulaşamadığından, üreticinin bu noktada motivasyonu çok yüksek değildir. Doğal olarak kimse elinde kalacak ürünü üretmek istemez ve sonuç olarak ürünün üretim hacmi daralır.

Ülkemizde verimli araziler bu bitkinin üretilmesi için uygun olsa da, üreticinin motivasyonundaki düşüklük bu ürünün üretim hacmini daraltmış durumdadır. Biz ülke olarak kendi iç talebimize yoğunlaşmışken, örneğin Yunanistan; ürettiği zeytin ve zeytinyağının çok büyük bir kısmını Avrupa ülkelerine satmaktadır. Bir Avrupa Birliği üye ülkesi olmasının yanı sıra bu ülkenin avantajı, Avrupa’da ciddi bir satış ağının var olmasıdır. Geçmişte kurulan fiziksel pazarlama ağı, bu ülkenin ürünlerini Avrupa’ya ulaştırılmasını sağlar. Sonuç olarak ülkede üretici memnundur ve milli hasılaya ciddi bir girdi bu şekilde sağlanır.

Türkiye ise aslında bu ülkeden çok daha büyük bir potansiyele sahiptir ve çok daha ucuza zeytinyağı üretebilir. Ancak bizim maalesef güçlü bir pazarlama ağımız söz konusu değil. Avrupa’da Yunanlar kadar etkin değiliz ki, bu sorunu aslında günümüzde dijital medya kanalları ile aşabiliriz. Ürünlerimizi yurtdışına satmak ise ciddi düzeyde milli fayda elde etmemizi sağlar.

 Zeytinyağını Yurtiçine satmak ve yurtdışına satmak arasındaki fark nedir? 

Sadece zeytinyağı değil, ürettiğimiz tüm ürünlerin, belli bir miktarını yurtdışına satıyor olmamız, global ekonomik sistem itibariyle bir zorunluluktur. Biz dışarıdan satın aldığımız her ürün için, dışarıya belli ürünleri satıyor olmalıyız ki, alacaklarımızın karşılığını elde edebilelim. Yani döviz girdisi sağlamak makro düzeyde ülke ekonomisi bakımından son derece önemlidir.

Bunun yanında üretici ve iç pazardaki satıcılar için bu daha yüksek birim fiyatlarla daha büyük hacimlerde satış yapmak anlamına gelir. Örneğin, Türkiye’ye satacağınız zeytinyağı fiyatının misli ile satış imkanı Avrupa ülkelerinin fiyat seviyeleri itibariyle mümkün olabilir. Almanya’da 10 birime satılan zeytinyağı, Türkiye’de yaklaşık 3 birimdir. Bu hesapla, aradaki fark, hem üreticiye, hem de milli ekonomiye fayda sağlayacaktır.

Zeytinyağı ihracatı başlığı ilk bakışta üretici için komplike bir başlık gibi görünebilir. Geleneksel ihracat kanalları dikkate alındığında aslında böyledir de. Ama günümüzde ihracat, üreticiden küçük esnafa kadar herkes tarafından yapılabilir durumdadır, çünkü artık elimizde internet gibi akıl almaz güce sahip bir pazarlama aracı bulunmaktadır.

Zeytinyağı İhracatı Pazarlaması nasıl yapılır? 

Geleneksel olarak zeytinyağı ihracatı; uzak ülkelerdeki alıcılara ulaşıp, bunlara ürünü tanıtmak ve pazarlıkla bir fiyat seviyesi elde ederek satışı gerçekleştirmek biçiminde olur. Fiziksel olarak perakende zincirleri veya aracılarla toplantılar yapabilir, fuarlara katılarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Tabii bu noktada ihracat brokerları de size destek verebilir. Fakat bu yöntem korkunç olarak tanımlanabilecek maliyetleri nedeniyle, özellikle belli bir çapın altındaki üreticiler ve aracılar için neredeyse imkansızdır. Ya çok büyük hacimler söz konusu olmalı, ya da zeytinyağı ihracatı yapacak firmanın ciddi bir ekonomik gücü olmalıdır.

Bu güve sahip olsa bile, geleneksel araçlarla üreticinin ulaşabileceği alan, kendisinin ulaşabildiği uzaklıktır. Binlerce müşteriye ulaşmak bir yana, bir kaç kaynak bile oldukça zor olabilir.

Bu son paragraf elbette umutsuzluğa yol açmamalı, çünkü bugün elimizde ciddi bir avantaj var; o da, dijital pazarlama yani internet. İnternet araçlarını kullanarak çok büyük hacimlerde zeytinyağı ihracatı yapabilmek mümkün, üstelik maliyetleri de geleneksel pazarlamanın marjinal şekilde altında.

Dijital Pazarlama ile zeytinyağı ürününe müşteri nasıl bulunur? 

En fazla saf zeytinyağı ithalatı yapan ülkeler ve rakamları

En fazla saf zeytinyağı ithalatı yapan ülkeler ve rakamları ( kaynak: https://ihracatradari.com/imports-by-countries/150910 )

Uzak ülkelerdeki zeytinyağı alıcıları günümüzde ürün araştırmasını geleneksel araçlarla yapmaz. Zaten günbegün bu araçlar etkinliğini yitirmektedir. Kataloglar daha az basılmakta, brokerler daha az sektörlerde fiziksel aktivitede bulunmaktadır. Tüm dünyanın dijitale evrildiği bir dönemde, ihracatın geleneksel kalması elbette beklenemez.

Dijital medya araçlarını kullanırsınız, siz alıcılara değil, alıcılar size ulaşır. Bunun birkaç avantajı vardır. Öncelikle pazarlama etkinliğini bizzat yapma gereksiniminiz ortadan kalkar. Doğrudan ilgili müşteriye ulaşırsınız.

Örneğin; Almanya’da bir gıda toptancısı google arama motoruna; 

Zeytinyağı; “olivenöl” 

Yazdığında eğer sizin kurduğunuz site onun karşısına çıkıyorsa, müşterinizi buldunuz demektir. Alıcı sitenize girecek ve ürünlerinizi inceledikten sonra, Türk zeytinyağı ihracatı fiyatlarının avantajlarının da etkisiyle sizinle iletişime geçecektir. Tabii bunun için bir siteniz olmalı ve arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmalıdır. Bunun için Uluslararası standartlarda SEO; yan arama motoru optimizasyonu yaptırmalısınız.

Dijital pazarlama kanallarının günümüzde en güçlüsü kuşkusuz arama motorlarıdır. Bunun yanında sosyal medya üzerinden de ürünlerini pazarlayarak, ürünlerinizin ihracatı için etkili çözümler elde edebilirsiniz. Elbette bu noktada size uluslararası dijital pazarlama uzmanı bir ekibin destek vermek gerekecektir. Bunun için de bize ulaşabilirsiniz.

Dijital medya; günümüzde son derece makul maliyetlerle çok büyük satış hacimlerine ulaşabilmesini sağlayan önemli bir pazarlama alanıdır. Hatta günümüz koşullarında bunun yegane etkili araç olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu araçları kullanarak hangi çapta üretici veya satıcı olursanız olun, alıcılara ulaşabilir ve ürünlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Üstelik dijital medyanın ülke sınırları kavramı yoktur ve tüm dünya hedef kitleniz durumundadır.

Biz size neler sunuyoruz? 

Biz size dijital medya araçlarını kullanarak uzak ülkelere zeytinyağı ihracatı yapabilecek bir ortama sahip olmanızı sağlıyoruz. Yaptığımız iş sizin için ihracatı yapmak değil, ihracat yapacağınız müşterilere ulaşmanızı sağlamaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tüm araçları bir araya getiriyor ve kapsamlı bir çözüm elde etmenizi sağlıyoruz. Hemen her ihracat kaleminde uygulanabilecek bu yöntemler aşağıdaki gibidir.

 • SEO 

Uluslararası dillerde yayın yapan bir site kurmanızı ve bu sitenin arama motorlarında öne çıkmasını sağlıyoruz. Oldukça kapsamlı çözümler olan SEO çözümlerini, yabancı dillerde sunan az sayıda işletmeden birisiyiz.

Zeytinyağı ihracatı için potansiyel anahtar kelimeler:

Dil Potansiyel Ülkeler Kelime Türkçe Karşılığı
İngilizce ABD, Kanada, İngiltere olive oil producer Zeytinyağı üreticisi
Almanca Almanya olivenöl produktion Zeytinyağı üretimi
Fransızca Fransa la production d’huile d’olive Zeytinyağı üretimi
 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya mecralarında ürünlerinizin tanıtımını yapıyor, marka bilinirliği ve doğrudan tüketici bilgilendirme gibi etkinliklerle uzak alıcıların dikkatini çekmenizi sağlıyoruz.

 • Video ve görsel içerik Üretimi ve Pazarlaması

Ürünlerinizin pazarlamasını görsel metalar ve video çalışmaları ile gerçekleştiriyor, interaktif pazarlama yapabilmenizi sağlıyoruz.

 • Yazılı İçerik pazarlaması

Siteniz, sosyal medya içerikleriniz ve diğer mecralardaki içerik geliştirmelerini, hem arama motoru optimizasyonu ilkelerine, hem de pazarlama ilkelerine uygun biçimde geliştiriyoruz.

 • Basın Bülteni Gönderimi

Basın yayın araçlarında zeytinyağı ihracatı yaptığınızın bilgisini tüm dünyaya ulaştırıyor ve potansiyel alıcıların size ulaşmasını sağlıyoruz.

 • Influencer Pazarlama

Tanınmış kişiler, organizasyonlar ve sosyal medya grupları gibi aracılarla ürünlerinizi tanıtıyor, marka bilgilendirme ve tutundurmanın yanı sıra doğrudan yeni müşterilere erişmenizi sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Zeytinyağı ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

S.S.S

Zeytinyağı ihracatına başlamak için ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle bir şirket kurup, ihracat firması kaydı yaptırmanız gerekiyor.

Neden Zeytinyağı ihracatı için dijital pazarlama yapılmalı ?

Fuarlara katılım gibi geleneksel pazarlama faaliyetleri uzun vadede hem maliyetli hem de ölçülemez olduğu için dijital pazarlama tercih edilmelidir. Bu şekilde ulaşım, konaklama gibi ek maliyetlerden kurtuluyor olacaksınız.

Zeytinyağı ihracatı için müşteri nasıl bulabilirim ?

Dijital pazarlama kanallarını kullanarak hedef ülkelerdeki alıcılara ulaşmanızı sağlıyoruz. Aracılık hizmeti sunmuyoruz. Alıcıların direkt olarak sizinle iletişime geçmesi için çalışmalar yürütüyoruz.

Zeytinyağı ihracatını hangi ülkelere yapabilirim ?

Hizmet sunduğumuz diller İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça ve İtalyancadır. Dolayısıyla bu dilleri konuşan ülkelere ihracat pazarlaması hizmeti sunabiliriz.

Zeytinyağı ihracatı yapmak için ne kadar süre pazarlama yapılmalı ?

Pazarlama faaliyetlerinin doğası gereği uzun vadeli çalışmaların yapılması tercih edilmelidir. 4-6. ayın sonunda yapılacak çalışmaların meyveleri alınmaya başlanacaktır.

Kaynakça:

 1. http://www.exportact.com/ihracat-pazarlama-stratejileri/
 2. https://www.sapidagency.com/seo-services/industries/export-marketing/
6 cevaplar
 1. Mete
  Mete says:

  hocam merhablar, almanya’ya zeytinyağı ihracatı yapmak istiyoruz. Kendi üretimimiz organik zeytinyağları var şu an sitemizden satıyoruz ama almanya’ya toplu satmak için ne yapmamız lazım. Sitemiz almanca değil, bize nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

  Cevapla
  • Ömer Yoluk
   Ömer Yoluk says:

   Mete Bey Merhaba, size direkt ihracat ile ilgili destek olamıyoruz ne yazikki. Ancak, dijital pazarlama araçları üzerinden eğer Almanya’daki firmalar “zeytinyağı üretici”, “toptan zeytinyağı” gibi aramaları var ise web sitenizi geliştirip oradaki aramayı yapan kişilerin sizlere ulaşmasını sağlayabiliriz. Daha detaylı bilgi için size mail attım.

   Cevapla
 2. Ayhan
  Ayhan says:

  Ömer Bey Merhaba, balıkesir de sızma zeytinyağı üretimi yapıyoruz ve yurtdışına zeytinyağı ihracatı yapmak istiyorum. Bize ne gibi destek verebilirsiniz ? yabancı dil bilen elemanımız ne yazık ki yok.

  Cevapla
 3. nalan
  nalan says:

  ömer bey merhaba, amerika’ya zeytinyağı ihraç etmek istiyoruz gerekli belgeler ve gümrükleme konusunda yardımcı oluyor musunuz ?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir